İsrail Başkonsolosu Amihai Başkan Kadir Topbaş’ı ziyaret etti 26.1.2006

İsrail’in İstanbul Başkonsolosu Mordehai Amihai, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş’ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.

Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen ziyaret ile ilgili bilgi veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başkonsolos Mordehai Amihai’nin 4 ay önce göreve başladığını, bugün de kendisine nezaket ziyaretinde bulunduğunu söyledi. Türkiye ile İsrail arasında olumlu gelişmeler olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “Bu gelişmelerin  Ortadoğu’nun barış içinde yaşamasına katkısı olmasını diliyorum. Kendisinin İstanbul ile ticari ve kültürel ilişkilerin yanı sıra İstanbul’un parlayan yıldızının dünyaya yansımasında da katkıları olacağına inanıyorum. Sayın Başkonsolos’a da buradaki görevinde başarılar diliyorum” dedi.

 

Başkonsolos Amihai’nin dedesinin İstanbullu olduğunu, anne tarafından dedesinin de Osmanlı döneminde Selanik’te yaşadığını belirten Topbaş, “İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul’a sempati duyması açısından kendisi için çok isabetli bir görev alanı” diye konuştu.   Başkonsolos Mordehai Amihai de İstanbul’un hoşgörünün sembolü olduğunu ve farklı kültürlerden, farklı düşüncülerden insanların huzur ve barış içinde yaşadığı ender yerlerden birisi olduğunu söyledi. Amihai, İstanbul Başkonsolosluğu olarak İstanbul ve İsrail halkı arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesinin yanı sıra, ekonomi, kültür ve iletişim alanında ilişkilere de katkı sağlayacağına inandığını da kaydetti.     

 

Ziyarette Başkonsolos Amihai Topbaş’a dostluğun ve barışın sembolü olarak zeytin ağacından yapılan ve üzerinde Kudüs’ün resmi olan bir not defteri hediye ederek, buna bakarak her zaman kendilerini ve Kudüs’e yapacakları ziyareti hatırlamasını istedi.   Birkaç kez davet almasına rağmen Kudüs’e bir türlü gidemediğini vurgulayan Kadir Topbaş, bu ziyareti 2006 yılı içerisinde gerçekleştirmeyi düşündüğünü söyledi. Ziyaretin sonunda Başkan Topbaş tarafından Başkonsolos Amihai’ye çini işlemeli porselen bir tabak, İstanbul’u tanıtan bir kitap ve üç semavi dinin birlikte söylediği ‘Asırlarda Birlikte Yaşamak’ konserinin CD’sini hediye etti.