Hindistan İstanbul Başkonsolosu Başkan Topbaş’ı ziyaret etti 23.1.2006

Görevine yeni başlayan Hindistan’ın İstanbul Başkonsolosu Preveen Verma, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.

Hindistan’ın İstanbul Başkonsolosu Preveen Verma, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Ziyarette konuşan Başkonsolosu Preveen Verma, İstanbul’da olmaktan çok mutlu olduğunu belirterek, “İstanbul çok güzel bir şehir ve Asya’da oturup Avrupa’da çalışabiliyorsunuz. Şehriniz dünyanın çok önemli bir noktasında” dedi.  

 

Türkiye ile Hindistan arasındaki ticari ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi için Başkan Topbaş ile çok verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini dile getiren Preveen Verma, “Verimli geçen görüşmemizde iki ülke arasında işbirliği yapabileceğimiz bazı alanlar tespit ettik. Ayrıca İstanbul’daki birtakım projelere Hintli yatırımcıların katılması konusunu da ele aldık. Ben İstanbul’daki yatırımlara Hintli yatırımcıların katılması için her türlü desteği vermekten büyük memnuniyet duyacağım. Çünkü yatırmalar hem Hindistan, hem Türkiye ve İstanbul için çok faydalı olacak” diye konuştu.     

 

Hindistan’ın yeni İstanbul Başkonsolosu’na ‘Hoşgeldiniz’ diyen ve görevinde başarılar dileyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da görüşmede iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi için neler yapabileceklerini ele aldıklarını söyledi. Başkan Kadir Topbaş, “Görüşmemizde Hindistan’daki yerel yönetimlerle hangi konularda bilgi ve deneyim paylaşımı yapabileceğimizi de ele aldık. Sayın Başkonsolos görev süresince eminim İstanbul’dan büyük bir haz alacak ve ‘İstanbul Gönüllüleri’ arasına katılacak” dedi. Başkan Topbaş, ziyaretin sonunda Başkonsolos Preveen Verma’ya Türk el sanatlarıyla işlenmiş çini bir tabak hediye etti.