Başkan Topbaş; ‘Karla mücadelemiz Avrupa standartlarında…’ 21.1.2006

AKOM’da düzenlediği basın toplantısında Büyükşehir’in karla mücadele çalışmalarını değerlendiren Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul’da ilk kez Avrupa standartlarında karla mücadele çalışması yaptık ve başarılı olduk” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş AKOM’da düzenlediği basın toplantısında Büyükşehir’in karla mücadele çalışmalarını değerlendirdi. İstanbul’da ilk kez Avrupa standartlarında karla mücadele çalışması yaptıklarını ve başarılı olduklarını belirten Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Geçmişte İstanbul’daki karla mücadele çalışmaları çok dar imkanlarla yapılıyordu. Kamyonlar üzerinden kürekle tuzlama yapılarak ilkel bir görüntü sergileniyordu. İstanbul’da ilk kez modern araç ve iyi bir ekiple Avrupa standartlarında karla mücadele çalışması yaptık, bunda da başarılı olduk. Karla mücadeleyi her türlü donanıma sahip araçlarımızla ve uzman ekiplerimizle dünya standartlarında yürütmeye gayret ediyoruz, şu ana kadar 340 ton solüsyon kullandık. Çalışmalarımızla Avrupa standartlarında modern araçlarla hizmet veren bir belediye konumuna geldik. Başarılı çalışmalardan dolayı tüm ekibime teşekkür ediyorum. İstanbullulara sıkıntısız, kazasız belasız günler diliyorum. 187 kar küreme ve tuzlama aracı da dahil toplam 660 araç ve 3 bin personel ile karla mücadele çalışmalarını 209 noktada 24 saat aralıksız sürdürüyoruz. Kötü hava şartları yarın öğlen saatlerine kadar devam edecek. Perşembe ve Cuma günü de buzlanma tehlikesi bulunuyor.”

 

Şehir içinde Büyükşehir’in sorumlu olduğu ana arterlerde hiçbir problem bulunmadığını, sadece Karayolları’na bağlı Hadımköy-Kınalı arasındaki bölümün yoğun tipi nedeniyle zaman zaman trafiğe kapatıldığını ifade eden Başkan Topbaş, “kışa hazır araçlarla trafiğe çıkılması ve mecbur kalmadıkça toplu taşıma araçlarının tercih edilmesi” yönündeki tavsiyelerine uyulması nedeniyle İstanbullulara teşekkür etti, aynı hassasiyeti devam ettirmelerini istedi.  

 

170 yeni Mercedes otobüs karda İstanbulluların hizmetinde…  

Dün rüzgarın saatteki hızının 90 kilometreye ulaşması nedeniyle bazı deniz seferlerinde iptallerin yaşandığını, ancak bu açığı İETT’nin Mercedes marka 170 yeni otobüsü hizmete alarak kapattıklarını dile getiren Topbaş, İETT’nin 600 ek sefer koyduğunu, yolcu sayısının yüzde 30 arttığını, bunun da insanların işlerine toplu ulaşım araçlarını kullanarak gittiğini gösterdiğini kaydetti.     

 

 

Sokakta kalan 183 kişiye Büyükşehir sahip çıktı...

Sokakta yaşayan 183 kişinin Alibeyköy Tevfik Aydeniz Spor Salonu’nda 2 gündür misafir ettiklerini de açıklayan Kadir Topbaş, “Bu vatandaşlarımızın 10 tanesi hastanede tedavi altına alındı, 3 kişiyi köyüne gönderdik, 1 kişi ise ailesine teslim edildi. Bu vatandaşlarımızın Dürülacaze gibi tesislerimizde sürekli barınması için çaba gösteriyoruz, ancak bir çoğu sokakta, özgürce yaşamayı tercih ediyor. İstanbullulardan dışarıda ya da zor şartlar altında yaşayan insanları AKOM’a ve Beyaz Masa’ya bildirmelerini rica ediyoruz” diye konuştu.   ‘Kar lastiği takan araçların zincir kullanmaması için düzenleme istedik’Toplantıda basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul trafiğinin AKOM’dan 55 kamerayla izlendiğini ve trafik akışının şu anda normal olduğunu, kısmen yaşanan sıkıntıların da kardan kaynaklanmadığını söyledi.  

 

İstanbul’da doğalgaz, su ve elektrik ile ilgili bir sıkıntı olmadığına da dikkat çeken Topbaş, açıklamalarını şöyle sürdürdü; “İstanbul’un Türkiye ekonomisinin yüzde 43’ünü üretiyor. Dolayısıyla bu şehirdeki bir aksama Türkiye ekonomisini olumsuz etkiler. Buradaki aksama Anadolu’ya yansır, başarı da Türkiye ekonomisine ciddi katkı anlamını taşır. Bizim İstanbul’daki çalışmalarımız Anadolu’daki yönetimler için de bir model teşkil ediyor. Bu nedenle trafikteki sıkıntıların giderilmesi bizim için çok önemli. Avrupa’da tüm araçlar kış mevsiminde kar lastiği takıyor, zincir takma uygulaması yok. Zincir hem yollara hem de araçlara zarar veriyor. İçişleri Bakanı’ndan kar lastiği kullanan zincirsiz araçlara ceza kesilmemesi için ilgili yönetmelikte değişiklik yapılmasını talep edeceğim.”