Başkan Topbaş, Vali ve Belediye Başkanlarına İMP’yi tanıttı 13.1.2006

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Marmara Bölgesi’ndeki Vali ve Belediye Başkanlarına İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi’ni (İMP) tanıttı. Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul coğrafyası göçe doydu. Çevre illerde plansız göçe karşı tedbir almalıdır” dedi.

İMP’nin Tepebaşı’ndaki binasında yapılan toplantıya Edirne Valisi Nusret Miroğlu, Kocaeli Valisi Erdal Ata, Bilecik Valisi Musa Çolak, Sakarya Valisi Nuri Okutan, Yalova Valisi Yusuf Erbay, Adapazarı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı ile İstanbul, Tekirdağ ve Kırklareli illerinin Vali Yardımcıları katıldı.     

 

Toplantıya katılan Vali ve Belediye Başkanlarına hitap eden Başkan Kadir Topbaş, yanlış uygulamalar ve yapılaşmalar nedeniyle Tarihi Yarımada’nın bittiğini belirterek, “Tarihi yarımadada büyük ölçekteki anıtsal yapıları kurtarmaya çalışıyoruz” dedi. 1950’lerden itibaren başlayan göç ve plansız yapılaşma sürecine İstanbul’un artık tahammül edemez noktaya geldiğini vurgulayan Başkan Topbaş, 2050 yılında öngörülen 20 milyon nüfusun iyi yönlendirilememesi halinde bir faciayla karşı karşıya bulunulduğunu söyledi.     

 

İstanbul’daki tarım alanlarının bitme noktasına geldiğini, su havzalarının da baskı altında olduğunu ve artık her şeyin İstanbul’da olmaması gerektiğini ifade eden Topbaş, kentte yüzde 36 olan sanayinin yüzde 20’lere inmesi, üniversitelerin master ve doktora dışındaki eğitimlerini başka illere kaydırmaları gerektiğini kaydetti. İMP’nin İstanbul’un gelecek planlarını yapmak üzere kurulduğunu ve 10 bin metrekarelik alanda 14 farklı çalışma grubunun yer aldığını ve yaklaşık 500 akademisyenin görev aldığını hatırlatan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “İstanbul’un geleceğini kurtaracak bir düzenlemeyi hedefledik. Hiçbir iş önceden kurgulanmadığı zaman başarıya ulaşamaz. Bir hedefinizin olması lazım. İstanbul rotasından çıkmış. Kentin çevre planları yapılırken, bölgedeki diğer illeri de düşünmek ve onlara ilişkin gerçek bilgileri de almak durumunda. Arzumuz İstanbul’u bundan sonra farkı bir noktaya getirerek geleceğini kurtarmak. Herkes bu şehirde bir şeyleri kaybettiğimizin farkında. Tarihi yarımada bitti. Büyük ölçekteki anıtsal yapılar var. Onları kurtarmaya çalışıyoruz. İstanbul’daki deprem riskini de kentin yenilenmesi için bir artı değer olarak kullanabiliriz.”     

 

İMP Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Kaptan da Türkiye’nin tümü, Ortadoğu, Balkanlar, Kafkasya ve Avrupa’daki gelişmeleri algılayıp yorumlamadan İstanbul’un planlamasının yapılamayacağını söyledi. Geçmişte yapılan planların İstanbul’un bugünkü hedeflerini 2.5 kat aştığını belirten Kaptan, “Yanılgı payı yüzde 100’ün üzerinde. Bu yanılgı payı İstanbul’u dünyanın en problemli en vahim kenti yapıyor. İstanbul’un her şeyi 2 Londra, 2.5 Paris, 4-5 Berlin, 6 Roma büyüklüğünde. Kentin yaşamsal faaliyetleri büyük risk altında. Bütüncül bir planlama anlayışı önemli. Sosyal felaketler sınır tanımıyor. Göç devam ediyor. İstanbul’un coğrafyası doldu. Marmara Bölgesi bunun önlemini almak zorunda” dedi.