Beyazıt Meydanı’nda kitap günleri… 19.7.2012

Türkiye Diyanet Vakfı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş. tarafından düzenlenen ve geleneksel hale gelen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, bu yıl 3’üncü kez Beyazıt Meydanı’nda ziyaretçileriyle buluştu.

Bu yıl 31’incisi düzenlenen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı'nın açılışına Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, kıtaların, medeniyetlerin buluştuğu bir yer olan İstanbul’un herkese istediğini verebilen, farklılıkları bir arada yaşatabilme geleneğine sahip bir şehir olduğunu söyledi. “İstanbul’da Ramazan” diye yeni bir algı oluşturmaya çalıştıklarını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul’da ramazanı hissetmek adına bazı düzenlemelere gittik. Ramazan etkinlikleri eskiden panayır havasında geçiyordu. Özellikle yerli ve yabancı turistlerden tenkitler alıyorduk. Ama yaptığımız yeni düzenlemelerle artık Selçuklu ve Osmanlı tarzına uygun ramazan etkinlikleri düzenliyoruz” diye konuştu.

Bir toplumun gücünün yetişmiş insan sayısıyla ölçüldüğünü belirten Başkan Topbaş; “Başta gençlerimize ve çocuklarımıza okuma alışkanlığı kazandırılması gerektiğini düşünüyorum. Ancak aile ferdi kitap okumuyorsa, kendi nesillerini kitap okur hale getiremezler. Kitap okuma alışkanlığını anne babaların ortaya koyması gerekiyor ki, bu çocuklara yansısın” dedi.

Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tören alanındaki çocuklarla birlikte kurdele keserek fuarı ziyarete açtılar.

Açılıştan sonra Görmez ve Topbaş, birlikte fuarı gezerek yetkililerinden bilgi aldılar. Başkan Kadir Topbaş, stantları gezerken gördüğü bir çocuğa satı aldığı iki adet çocuk kitabı hediye etti.