İstanbul ile Bükreş arasında ‘İşbirliği Protokolü’ imzalandı 25.4.2006

İstanbul ile Romanya’nın Bükreş Belediyesi arasındaki “İyi Niyet ve İşbirliği Protokolü”ne Başkan Topbaş ve Bükreş Belediye Başkanı Videanu imza koydu. Protokol kapsamında her iki ülke AB sürecinde birbirine destek verecek ve ticari, kültürel ilişkiler geliştirilecek.

Bükreş Belediye Başkanı Andriean Videanu, Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Constantin Mihail Grigorie ve Romanya İstanbul Başkonsolosu Radu Gabriel Safta, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında ziyaret etti.   Konuklarıyla bir süre karşılıklı görüşen Başkan Kadir Topbaş, ziyaretin basına açık bölümünde Bükreş Belediye Başkanı Andriean Videanu’ya Türk el sanatlarıyla işlenmiş çini bir tabak, fotoğraflarla İstanbul’u tanıtan bir katalog ve üç ilahi dinin temsilcilerinden oluşan koronun birlikte verdikleri “Asırlarda Birlikte Yaşamak” konserinin cd’sini hediye etti.      Konuk Belediye Başkanı Andriean Videanu da Başkan Topbaş’a Bükreş’i tanıtan bir kitap ile Bükreş Belediyesi’nin sembolünü ve el sanatlarıyla işlenmiş bir vazo hediye etti. Vazodaki işlemelerin çok güzel olduğunu belirten Kadir Topbaş, konuğuna İstanbul’da İSMEK vasıtasıyla yüzde 95’i kadın 120 bin kişiye 94 ayrı branşta eğitim verdiklerini ve el sanatları alanında da birçok öğrenci yetiştirdiklerini söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Romen konuklarına İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin salonunu da gezdirerek, Meclis’in işlevi ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi.  

 

İşbirliği Protokolü ekonomik ve sosyal ilişkileri daha da geliştirecek…     

Ziyarette daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi-Bükreş Belediyesi ‘İyi Niyet ve İşbirliği Protokolü’nün imza törenine geçildi. Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AB Özerklik Şartı’nda yerel yönetimlere çok önem verildiğini ve AB’ye tam üyelik sürecindeki her iki ülke için de yerel yönetimlerin gelişmesinin çok önemli olduğunu söyledi.   Romanya’da çok sayıda Türk işadamı ve işçi bulunduğunu, aynı şekilde Romen işadamları ile işçilerinin de İstanbul ağırlıklı olmak üzere Türkiye’de iş yaptıklarını hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “İmzalayacağımız bu protokolle her iki ülke arasında ve özellikle İstanbul ile Bükreş arasında ekonomik, kültürel ve sosyal ilişkilerimizin daha da gelişeceğine inanıyorum. İşbirliğimiz özellikle AB müzakere sürecinde karşılıklı olarak çok farklı yansımalar ortaya koyacaktır” dedi.     

 

Protokolle ekonomik, kültürel, soysal ve sanatsal konularda bilgi ve deneyim paylaşımında bulunacaklarını vurgulayan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Türkiye ve Romanya’nın Karadeniz İşbirliği Konseyi’nde gösterdikleri işbirliğinin bir benzerini İstanbul ve Bükreş Belediyeleri olarak biz de göstermek istiyoruz. İşadamlarımızın daha çok karşılıklı iş yapmasını ve kültürel, sanatsal aktivitelerin daha da gelişmesini istiyoruz. Sayın Bükreş Belediye Başkanı bunun ilk adımı olarak kendi şehirlerinde cami ve mezarlık için yer tahsis ettiklerini söylediler. Bunun için kendilerine özellikle teşekkür ediyorum. Biz de İstanbul’da bu tür dini ihtiyaçlar için aynı şekilde yardımcı olacağımızı kendisine belirttik.”   Bükreş Belediye Başkanı Andriean Videanu da işbirliği protokolünün her iki ülke ve şehir arasındaki ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerin gelişmesi için çok büyük bir öneme sahip olduğunu vurgulayarak, “Protokol kapsamında İstanbul’da bir Romen Ortodoks Kilisesi kurulması için ilk adımı attık. İşbirliğimizin devamını ve her iki ülke vatandaşları arasındaki ticari, kültürel ilişkilerin daha fazla gelişmesini umuyorum” diye konuştu.  

 

Görüşmenin sonunda “İstanbul Büyükşehir Belediyesi- Bükreş Belediyesi İyi Niyet ve İşbirliği Protokolü”, Başkan Kadir Topbaş ile Bükreş Belediye Başkanı Andriean Videanu, Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Constantin Mihail Grigorie ve Romanya İstanbul Başkonsolosu Radu Gabriel Safta arasında imzalandı.