23 Nisan tüm Türkiye’de ve İstanbul’da kutlanıyor 23.4.2006

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Türkiye genelinde ve İstanbul’da çeşitli törenlerle kutlanıyor. Kutlamalara bu yıl çok büyük bir ‘Çocuk Festivali’ ile katılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde, Başkan Kadir Topbaş makamını Feriköy İlköğretim Okulu’ndan Betül Arslan´a devretti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde sabah 08.30’da Feriköy İlköğretim Okulu öğrencileri ve öğretmenlerini Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında kabul etti. Başkanlık Makamı’na Feriköy İlköğretim Okulu’nun 5/C Sınıfı’ndan Betül Arslan’ı oturtan Başkan Kadir Topbaş, Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarken 23 Nisan’ı çocuklara armağan ettiğini hatırlatarak, makamına oturan Betül Arslan’a Başkan olarak neler yapmak ve ne gibi talimatlar vermek istediğini sordu.     

 

İstanbul’un en önemli sorununun trafik olduğunu belirten Betül Arslan, “Bu sorunun en kısa zamanda çözülmesini istiyorum. Yerel yönetimlerin eğitim, kültür ve sanata daha çok önem vermesini ve çocuklara yönelik sosyal, kültürel faaliyetler düzenlemesini istiyorum. Başkanımız Kadir Topbaş’a çok güzel bir Çocuk Festivali hazırladığı ve şehrimizi lalelerle donattığı için teşekkür ediyorum” dedi. İstanbul’a göçün önlenmesi için diğer şehirlerdeki sanayi ve ticaretin geliştirilmesini, okullarda yaşanan şiddet olaylarının önlenmesini ve sosyal aktivite ile spor alanlarının arttırılmasını isteyen Arslan, makam telefonundan Özel Kalem Müdürlüğü’nü arayarak, “Öğretmen ve öğrencilerin yerel yönetimlere daha aktif katılımını sağlamak için proje yarışması düzenlensin. Metro çalışmaları hız kazansın, deniz taşımacılığı geliştirilerek karayolu trafiği hafifletilsin. Öğrenci ve öğretmenlerin sosyal ve kültürel etkinliklerden ücretsiz yararlanmasını istiyorum” talimatlarını verdi.  

 

Küçük Betül’den Başkan Topbaş’a tam not…     

Betül Arslan, bir gazetecinin “Başkan Kadir Topbaş’ın çalışmalarından memnun musunuz?” şeklindeki sorusunu, “Belediye Başkanımızdan çok memnunuz. Çocuklara yönelik çok büyük bir festival düzenledi, İstanbul’u lalelerle donattı, tüm vapur iskelelerimizi yeniledi ve 17 spor tesisinde tam 500 bin İstanbulluya spor yapma imkanı sundu” diye cevapladı. Ziyaretin sonunda Feriköy İlköğretim Okulu müdürüne Türk Bayrağı veren ve çocuklara çeşitli hediyeler sunan Başkan Topbaş, okulun çalışkan öğrencilerine Topkapı Sarayı, Miniatürk ve Darıca Hayvanat Bahçesi’nin gezdirilmesi talimatını verdi.

     

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi’nin Divan Heyeti ile Malatya Atatürk Çocuk Esirgeme Kurumu’nu makamında kabul etti ardından da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi’nin toplantısına katıldı.  

 

Topbaş; ‘Egemen güçler dünya çocuklarına ellerini uzatmalıdır…’     

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi’nin toplantısında Meclis Üyesi çocuklara hitap eden Başkanı Kadir Topbaş, “Aziz Atatürk 23 Nisan’ı Türk çocukları ile birlikte tüm dünya çocuklarına armağan etmiştir. İnanıyorum ki 23 Nisan’ı büyük bir coşku içinde kutlayan bugünün çocukları, yarın hep birlikte dünya barışına çok büyük katkılar sağlayacaktır” dedi.   Dünya üzerindeki barut kokusu ile kan ve gözyaşının durmasını isteyen Başkan Kadir Topbaş, “Dünya çocuklarının önemli bir kısmı sefalet ve açlık içinde yaşıyor. Egemen güçler çocuklara ellerini uzatmalıdır. Dünyada refah ve adalet paylaşıldıkça sevgi ve hoşgörü de paylaşılacaktır.” dedi. Yöneticiler olarak vatandaşların ve özellikle çocukların istek ve taleplerini gerçekleştirmek için görevde olduklarını vurgulayan Başkan Topbaş, Çocuk Meclisi’nin alacağı kararları kendilerine aktarmalarını isteyerek uygulanabilir kararları hayata geçirmeyi görev kabul ettiklerini söyledi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl Gülhane Parkı’nda çocuklara yönelik olarak bir festival gerçekleştirdiğini, 15 bin yeni izci yetiştirmek için kayıtların başladığını, her yıl ihtiyaç sahibi 100 bin ilköğretim öğrencisine eğitim seti verdiklerini ve 37 bin 500 üniversite öğrencisine burs imkanı sağladıklarını vurgulayan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak çocuklarımızın daha iyi yetişmesi için 770 ilköğretim okulumuzda sosyal etkinlik sınıfı hazırladık. 100 okulumuza fizik, 100 okulumuza kimya ve 100 okulumuza biyoloji laboratuvarı kurduk. Bahçeleri müsait olan 120 okulumuzda kapalı spor salonu inşaatlarımız devam ediyor. Bunlardan İstanbul genelinde 250 bin öğrencimiz istifade edecek, ayrıca okul saatleri dışında o çevredeki aileler de yararlanabilecek. Öte yandan İstanbul’da bir ‘Bilim Müzesi’ kurmak için hazırlıklara başladık. Burada öğrencilerimiz ve vatandaşlarımız bilimsel olguların nasıl oluştuğunu daha iyi anlama imkanı bulacaklar.”  

 

Çocuk Meclisi Başkanı’ndan Başkan Topbaş’a festival teşekkürü…     

Çocuk Meclisi’nin toplantısında konuşan Meclisi Başkanı Büşra Saygı da Türkiye genelinde ilk defa bir belediyenin bu kadar büyük bir çocuk festivali düzenlediğini belirterek, “Bu yıl Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Çocuk Festivali sayesinde 23 Nisan bizim için çok daha anlamdı ve güzel… Bu güzellikleri bize hediye eden Başkanımız Kadir Topbaş’a festivale katılan tüm dünya çocukları adına çok teşekkür ediyorum” dedi. Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı İstanbul’da dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen çocuklarla kutlamanın heyecanını yaşadıklarını dile getiren Büşra Saygı, “23 Nisan’ın dünya barışına katkıda bulunacağına inanıyorum. Biz dünya çocukları olarak sadece sevgi ve hoşgörünün hakim olduğu bir dünyada yaşamak istiyoruz” şeklinde konuştu.  

 

İstanbul’daki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları, Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda düzenlenen törenin ardından Mecidiyeköy’deki Ali Sami Yen Stadyumu’ndaki kutlamalarla devam ediyor.