Başkan Topbaş’a bir ödül de ‘Çevre Konseyi’nden… 20.4.2006

İstanbul Çevre Konseyi, son iki yılda İstanbul’a 3.2 milyon metrekare yeni yeşil alan kazandıran ve şehri lalelerle donatan Başkan Kadir Topbaş’a ‘çevre’ ödülü verdi. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’de Başkan Topbaş’a ‘Yılın En Çevreci Belediye Başkanı’ ödülünü vereceklerini açıklamıştı.

Başkanlığını Av. Tunay Gürsel’in yaptığı İstanbul Çevre Konseyi Federasyonu, İstanbul’un çevresinin güzelleştirilmesine yaptığı katkılardan dolayı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadri Topbaş’ı ‘çevre’ ödülüne layık gördü. Başkan Kadir Topbaş, ödülünü bugün Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen bir törenle Av. Tunay Gürsel’in elinden aldı. Törende Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Yılmaz da Haliç ile İstanbul’un güzelleşmesi için yaptığı çalışmalardan dolayı Başkan Topbaş’a teşekkür plaketi takdim etti.  

 

Başkan Topbaş; ‘İstanbul’a 200 bin çiçek açan ağaç dikiyoruz…’  

Ödül töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un florasının ve mevsimlerinin adeta bir kıta özelliği gösterecek kadar renkli olduğuna dikkat çekerek, “35 santimetre toprağın bin yılda oluştuğunu düşünürsek geçmişte çevreye ne kadar büyük haksızlık ettiğimizi daha iyi anlarız. Büyükşehir Belediyesi olarak İstanbul’u tekrar yaşanılabilir, hatta insanların tatilde bile tercih ettiği bir kent haline getirmek için çalışıyoruz. Sivil toplum örgütleriyle ve İstanbullularla birlikte şehrimizi bir dünya cennetine çevirmenin mücadelesini veriyoruz” diye konuştu.     

 

İstanbul’a geçen yıl 600 bin, bu yıl da 3 milyon lale diktiklerini ve vatandaşlar yetiştirsin diye 1 milyon lale soğanı dağıttıklarını anlatan Başkan kadir Topbaş, “Lalelerden sonra hanımeliler, şakayıklar, mor salkımlar ve leylaklar gelecek. Ayrıca şehrimize 30 bini Boğaz’ı süsleyen erguvanlardan oluşan 200 bin çiçek açan ağaç dikiyoruz. Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan devraldığımız kent ormanlarını da vatandaşlarımıza açıyoruz. Bu ormanlardan Avrupa ve Anadolu yakasındaki iki tanesini de özürlüler için kamp merkezi yapıyoruz” diye konuştu.  

 

İstanbul’un 238 kilometrelik sahil bandının 140 kilometresini denize girilebilir hale getirdiklerini ve 3-4 yıl içinde bütün sahil bandının denize girilebilir hale geleceğini ifade eden Topbaş, “İnanıyorum ki bizim çevreye verdiğimiz önemi gören ilçe, belde ve diğer il belediyeleri de artık daha çok çevre yatırımı yapacak, bu konuda daha duyarlı davranacak. Yaptığımız çevre düzenlemeleriyle İstanbulluların doğa ve hayvan sevgisini de artırdığımıza inanıyorum. Yaptığımız güzel işlerin takdir görmesi de bizi onurlandırıyor” şeklinde konuştu.

 

Başkan Topbaş, bir çevre ödülü de Avrupa Konseyi’nden alacak…     

Törende konuşan İstanbul Çevre Konseyi Federasyonu Başkanı Av. Tunay Gürsel de çevrenin, insanın varoluşunun temel unsurlarından biri olduğunu belirterek, “Çevresine saygı duymayan insan kendisine saygı duyamaz. İstanbul’u ve tüm Türkiye’yi çevreye daha duyarlı bir geleceğe hep birlikte taşıyacağımıza inanıyorum. Bu kapsamda federasyonumuzun ilk defa verdiği büyük çevre ödülünü İstanbul’u daha yaşanılabilir kılmak için çalışan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a takdim etmekten büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

 

Tunay Gürsel, Avrupa Konseyi’nin de Kadir Topbaş’a çevre ödülü takdim etmek için Avrupa Parlamentosu ve milletvekillerinden oluşan bir heyetle birlikte İstanbul’a geleceğini de sözlerine ekledi.   Bilimsel ve teknolojik gelişmelerle küresel bir köy haline gelen dünyanın en duyarlı olduğu konuların başında çevrenin geldiğini hatırlatan Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Yılmaz ise, “Sayın Başkan’a Haliç’i, İstanbul’u eski güzel günlerine döndürdüğü ve İstanbul’a 2010 Avrupa Kültür Başkentliğini kazandırdığı için üniversitemiz adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.