Başkan Kadir Topbaş’tan TÜSİAD’a ziyaret… 12.4.2006

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı´yı ziyaret etti.

Tepebaşı´daki TÜSİAD binasında gerçekleşen ziyaretin ardından açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ömer Sabancı´ya iadei ziyarette bulunduğunu ifade etti.   İstanbul’un, Türkiye’nin lokomotif kenti olduğunu ve evrensel boyutta sorumluluğu bulunduğunu belirten Başkan Kadir Topbaş, “Bu sorumluluk sadece merkezi ve yerel yönetimlerin değil, aynı zamanda tüm kurum ve kuruluşlarla sivil toplum örgütlerinindir. Özellikle TÜSİAD gibi politize olmamış sivil toplum örgütlerine de büyük görevler düşüyor. İstanbul’da artık büyük organizasyonlar, kongre ve iş toplantıları yapılıyor. İstanbul her alanda dünya kentleriyle yarışır boyuta girdi” dedi.     

 

Başkan Topbaş, İstanbul’un ulaşım sorununa ilişkin bir soru üzerine, “İş dünyasından, ticaretten gelen biri olarak iş alemi bu sorunu da çözeceğime inanıyordur. Çünkü biz çok fazla konuşan insanlar değil, iş yapan insanlarız” diye konuştu. İstanbul’da şu anda her tarafın bir şantiyeye dönüştüğünü ifade eden Topbaş, ulaşımla ilgili ciddi adımlar atıldığını, her geçen ay ve yıl bu sorunun çözülmekte olduğunu ve ulaşımda bir rahatlama olacağının hissedileceğini kaydetti.  

 

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı da Başkan Topbaş’a ziyareti için teşekkür ederek, görüşmede Kadir Topbaş ve arkadaşlarının İstanbul için önümüzdeki aylarda, yıllarda hayata geçirmeyi düşündükleri projelerle ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.     

 

TÜSİAD olarak önümüzdeki dönemlerde yurtdışı tanıtım faaliyetlerinde İstanbul’u tanıtmak için neler yapılabileceği konusunda Başkan Topbaş’a görüşlerini sunduklarını ifade eden Ömer Sabancı, şunları kaydetti; “Çeşitli projeler üzerinde zaman içerisinde birlikte çalışma imkanımızın olacağını gördük. Şu anda üzerinde çalıştığımız projeler var. Zamanı geldiğinde bunları somutlaştıracağız. Sayın Başkanımızla da birkaç projede birlikte hareket edeceğiz. Öte yandan OECD ile Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul’a yönelik olarak yürüttüğü bir çalışmanın içerisinde TÜSİAD’dan da bir temsilci bulunuyor.”