Başkan Kadir Topbaş Çin Büyükelçisi’nden turist istedi 10.4.2006

Çin Büyükelçisi Song Aiguo ve Başkonsolos Yu Hongyang, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.

Ziyarette basın mensuplarına bir açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, görüşmeyle ilgili olarak şöyle konuştu; “Sayın Çin halk Cumhuriyeti Büyükelçisi ve Başkonsolosu nezaket ziyaretinde bulundular. İki ülke arasındaki ilişkiler son yıllardaki gelişim sürecinde memnuniyet verici izler var. Bu geliştirme konusunda özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yerel yönetimlerle ilişkileri olsun, diğer taraftan Türk ekonomisinin yüzde 50’lere varan ağırlığının, Marmara ve İstanbul ağırlıklı olması sebebiyle özellikle Çin Halk Cumhuriyeti işadamlarının İstanbul’da yatırımlara ağırlık vermelerini istiyoruz. Bizim de aynı şekilde Çin Halk Cumhuriyetine yapılacak yatırım ve ilişkilerin de geliştirilmesi konusunda birlikte karşılıklı dayanışmayı oluşturmada prensiplerimiz oluştu. Artık küresel, küçülen bir dünyada yaşamaktayız. İşadamlarının kültürel aktivitelerin daha çok ön plana çıktığını gördüğümüz bu süreçte yöneticiler olarak bize de büyük görevler düşüyor. 14 Eylüldeki dünya belediyeler formuna Şangay kardeş belediyemiz başta olmak üzere Bejing belediye başkanına davetimizden bahsettim. 1 Ekim Çin Halk Cumhuriyetinin milli bayramı oluşu münasebetiyle, şimdiden de kutluyoruz. Bu birlikteliğimiz ve çalışmalarımız devam edecek. Bir şey daha talep ettim.”     

 

Çin Büyükelçisi’nden İstanbul’a turist talep ettiğini dile getiren Başkan Topbaş, “Çin Halk Cumhuriyeti’nden İstanbul’a turist talep ettim. Oradaki bir ulusal TV kanalının İstanbul’a gelmesi ve sayın başkonsolosla birlikte ben de İstanbul’un üzerinden bir röportaj yaparak orada yayınlanması konusundan bahsettim” dedi.  

 

Çin Büyükelçisi Song Aiguo de Türkiye’nin merkezinin İstanbul olduğunu ve İstanbul’da çalışan basın mensuplarının da çok aktif olduğunu belirterek, şunları kaydetti; “Ziyaret amacımız Çin ile Türkiye ve İstanbul arasındaki dostluğu ve işbirliği ilişkilerinin geliştirilmesidir. Aramızdaki ilişkilerle işbirliği daha da sıklaştırılacaktır. Bu iki ülkenin ve şehirlerin çıkarına olacaktır. Kazan kazan biçiminde gerçekleşecek. İstanbul’a Çinli turistler son dönemde daha fazla gelmeye başladı. Bu artış bence gayet olumlu şekilde oluyor. Pekin-İstanbul ve İstanbul-Şangay arasındaki uçuşlar iki ay önce haftada 5 kere idi şimdi 7’ye çıktı.”

 

Görüşmenin sonunda Kadir Topbaş Büyükelçisi Aiguo’ya İstanbul’u tanıtan bir kitap ile içerisinde üç ilahi dinin ilahilerinin bulunduğu CD hediye etti. Aiguo ise, Topbaş’a Çin el sanatları desenli masa örtüsü hediye etti. Hediyelerin ardından Aiguo “İstanbul kültürel bir merkezdir, Aynı zamanda sayın Başkanın sözlerinden anladığım kadarıyla bir medeniyetler şehridir. Sayın Başbakan arada sırada Medeniyetlerin İttifakından bahsediyor. İstanbul son derece güzel bir örnektir buna.” dedi.