Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş ‘Konut Kurultayı’na katıldı 7.4.2006

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından düzenlenen 1. Konut Kurultayı’na katıldı. Toplantıda konuşan Erdoğan, “Bir iki ay içinde toplu konut adımının atılmadığı il kalmayacak” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından düzenlenen 1. Konut Kurultayı’nın açılışında yaptığı konuşmada Türkiye’nin en temel meselelerinden biri olan konut alanında iktidarlarında çok ciddi bir seferberlik başlatıldığını söyledi. Bunu, bir görev, bir zihniyet farklılığı telakki ettikleri için, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde bu yönde atılan adımların devamını milletin kendisine Başbakanlık görevini verdikten sonra da daha geniş bir zeminde atma gereği duyduklarını belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şöyle konuştu; “Konut hamlemizi Türkiye’nin 81 vilayetine yaymak üzere yola çıktık. Öyle zannediyorum ki bir iki ay içinde artık toplu konut adımının atılmadığı bir vilayet kalmayacak. Şu anda 78 vilayete ulaştık. Kalan 3 vilayette de bu adımları atmak suretiyle 81 vilayette konut yapımı, kentsel dönüşüm projeleri başlamış olacak. Bu seferberlikte Türkiye´nin yüzünü ağartan TOKİ’yi tebrik ediyorum.”  

 

Başbakan Erdoğan, Belediye Başkanlığı döneminde bu adımı attıklarında daha proje safhasındayken konutların satıldığını anlatarak, şu andaki projelerde de 12 ayda bitirip teslim etme yününde çalışıldığını kaydetti. Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Neden 12 ayda bitirip teslim etmek istiyoruz? Bisiklette nasıl küçük dişliler büyük dişliyi döndürürse biz de alacağımız küçük taksitlerle büyük yatırımları döndüreceğiz. Bunun temel felsefesi budur. Bu anlayışla yola çıktık. Onun için 10-15-20 yıl vade yapabilir durumdayız. Çünkü bu yolculuk kısa vadeli yolculuk değil, uzun vadeli yolculuktur. Bunun ekonomi mantığı da sosyal mantığı da budur. İktidara gelmeden önce milletimize taahhüdümüz, Türkiye’nin özlemlerini ve taleplerini karşılamaktı. İşte o gün söz verdiğimiz şey bugün inşaat başta olmak üzere bütün sektörlerde yaşanan canlılık ve heyecandır. O gün kastettiğimiz şeyi bugün gerçekleştirme bahtiyarlığı içindeyiz.”  

 

“Şehirlerimizi bir ur gibi saran gecekondu düzenini ortadan kaldırmak bizim en büyük idealimizdi şimdi bunu başarıyoruz” diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşları ev sahibi yapmanın üzerinde en çok durdukları meselelerden biri olduğunu, bundan dolayı da kentsel dönüşüm projelerinin büyük önem taşıdığını vurguladı. Başbakan Erdoğan, “Biz bu yola aşkla, heyecanla koyulduk. Eğer heyecanınız yoksa, aşkınız yoksa yerel yönetici olarak görev yaptığınız ile sevdanız yoksa, bunu başarmanız mümkün değil. Coşkumuzdan hiçbir şey kaybetmeden yolumuza devam ediyoruz” diye konuştu.  

 

Türkiye Cumhuriyeti´nin Başkenti Ankara’ya geçmişte gecekonduların arasından geçilerek girildiğini ifade eden Erdoğan, “Bunlar nasıl yıkılır, nasıl giderilir? deniliyordu. Hepsi yıkıldı. Demek ki azmederseniz, kararlı olursanız, inanırsanız yıkarsınız. Çünkü biz hak olanı değil hak etmediği halde adeta oranın işgalcisi olan insanları ikna yoluyla hem de yaptıkları yanlışlara rağmen enkaz bedeli vererek farklı yerde çağdaş ve modern konutlar içinde yer almalarına zemin hazırladık. Şehirlerimizi bir ur gibi saran gecekondu düzenini ortadan kaldırmak bizim en büyük idealimizdi. Şimdi bunu başarıyoruz, bunu Türkiye genelinde başarmak zorundayız” dedi.  

 

Recep Tayyip Erdoğan, 100-150 milyar lirayı hiçbir zaman bir araya getirme imkanı olmayan vatandaşları ev sahibi yapmanın en büyük rüyaları olduğunu ifade ederek, şimdi bu rüyayı gerçekleştirdiklerini söyledi. Erdoğan, “Kalkınma, adalet ve refah yolundaki hızlı ilerleyişe eşlik eden, proje üreten, ürettiği projeleri ertelemeden hayata geçiren TOKİ kısa zamanda Türkiye´yi baştanbaşa şantiyeye çevirmiş durumda. Başta TOKİ Başkanı olmak üzere herkese ve yüklenici firmalara teşekkür etmek istiyorum” şeklinde konuştu.  

 

Başkan Topbaş İstanbul’daki konut çalışmalarını anlattı  

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da barınmanın insanın doğuştan gelen bir hakkı olduğunu vurgulayarak, “Mağaralarda başlayan konut ihtiyacı günümüzde de devam etmektedir. İstanbul 50 yılda 12 milyon göç almış, bugün de her yıl 300 bin yeni nüfusu barındırmaktadır. Bu yükün altından kalkmak kolay bir iş değildir. Örneğin, bu nüfusu bir Paris, Londra veya Viyana’da gönderseniz her halde ne yapacaklarını şaşırırlar. Bütün bu sıkıntıları aşmak için plansız yapılaşmayı önlemek için vatandaşa kira öder gibi konut sahibi olma imkanını sağladık. İstanbul’daki 1 milyon 600 bin yapının yüzde 75’i iskansız. Hep af beklentileri içinde ertelenen planlı kentleşme olgusunu gerçekleştirmek için 600 bin konutluk dönüşüm projesini yürütmeye başladık” diye konuştu.  

 

Toplantıda konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise, çarpık kentleşmeyi önlemek için geçmişte kanuni yönden büyük sıkıntılar çektiklerini belirterek, “Hükümetimizin çıkardığı kanunlarla geçen 10 yılda yapamadığımız kentsel dönüşümü 1 yılda gerçekleştirdik. Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi için 6 bin 500 gecekonduyu yıktık. Sevindirici olan buralarda yıkım sırasında hiçbir üzücü olay yaşanmamış olmasıdır. Boşalan ve ağaçlandırılan bu alana TOKİ işbirliği ile modern konutlar inşa edeceğiz. Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi ile Hacı Bayram Cami, antik tiyatro ve diğer tarihi dokular net olarak ortaya çıkacak şekilde gerekli düzenlemeleri 3 yıl içerisinde tamamlayacağız” dedi.  

 

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak da Adana’nın çarpık kentleşme yönünden büyük sıkıntılar çektiğini ifade ederek, “İki keçisi olan en yoksul insanlar şehre gelerek, sığırcık sürüleri gibi boş buldukları yere ev yapmışlar. Evin içinden dama çıkan ağacı, içinden elektrik direği geçen evleri sadece Adana’da görürsünüz. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin yaptığı konut hamlesini hayal bile edemiyordum. Bu projeler, çarpık kentleşme ve beraberinde getirdiği bütün problemlerin ilacı olmuştur” şeklinde konuştu.