‘Organik tarım’ yapan çiftçilerden Başkan Topbaş’a teşekkür… 3.4.2006

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Organik Tarım Projesi ile İstanbul’un tüketim gücünü Anadolu’nun yerel kalkınmasında kullanıyoruz” dedi. Emeklerinin karşılığını alan çiftçiler de Başkan Topbaş´a teşekkür etti.

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 11 ilde başlattığı ‘Organik Tarım Projesi’ kapsamında Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği Genel Başkanı Nazmi Ilıcalı, Yönetim Kurulu Üyeleri ve beraberlerindeki çiftçilerle biraraya geldi.   Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği Genel Başkanı Nazmi Ilıcalı ile Yönetim Kurulu Üyeleri, Kamu Bankaları Eski Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın ve “Organik Tarım Projesi”ne katılan 60 çiftçi katıldı.     

 

Toplantıda konuşan Başkan Kadir Topbaş, Türkiye nüfusunun yüzde 20’sinin İstanbul’da yaşadığını, ekonominin yüzde 43’ünün de burada üretildiğini belirterek, “İstanbul’un tüketim gücünü Anadolu’nun kalkınmasında kullanmak istiyoruz. Bu amaçla bu projeyi başlattık” dedi. Dünyanın sağlıklı besin kaynaklarına dönmek için organik tarıma geçtiğini ve dünyada 35 milyar dolarlık organik tarım pazarı bulunduğunu ifade eden Başkan Topbaş, Türkiye’nin modern tarıma geçememesinin ve göç nedeniyle köylülerin topraklarını ekmemesinin organik tarım için bir şans olduğunu söyledi. Bu nedenle Anadolu topraklarının organik tarıma çok elverişli olduğunu vurgulayan Topbaş, Büyükşehir Belediyesi olarak Erzurum, Erzincan, Kars ve Iğdır’ın da aralarında bulunduğu toplam 11 ilde ‘Organik Tarım Projesi’ başlattıklarını hatırlattı.     

 

“Bu bir sosyal proje. Anadolu insanının toprağıyla buluşma projesi. Dünya çevre projesi ve şehirde yaşayanların sağlıklı gıda alma projesi” diyen Kadir Topbaş, proje kapsamında Büyükşehir Belediyesi’nin sertifikasyon projesine katılarak organik tarım yapan köylülerin ürettiği buğday ve çavdarı 5 yıl alım garantili, yüzde 15 peşin ödeme ve 55 YKr fiyatla satın aldıklarını kaydetti. Köylülerin daha önce organik buğday ve çavdarı 32 YKr’dan satmaları nedeniyle üreticilere büyük bir destek vermiş olduklarını dile getiren Başkan Topbaş, proje çerçevesinde 300 ailenin İstanbul’dan memleketine geri döndüğünü, 1000 ailenin de törenle geri gönderileceğini açıkladı.     

 

Sertifikasyona girmiş köylülerin ürettiği diğer tüm ürünleri de alarak onları büyük marketlere pazarlayacaklarını ifade eden Kadir Topbaş, “Bu konuda bir köprü görevi göreceğiz. Türkiye’ye örnek olmak istiyoruz. Elele verirsek ülkeyi ayağa kaldırırız. Ülke olarak bu organik tarım pazarından pay almak istiyoruz. Hepinize bol ve bereketli ürünler diliyorum” diye konuştu. Toplantıya katılan Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği Genel Başkanı Nazmi Ilıcalı da proje ile bölgeye 3 trilyon lira para girdiğini belirterek, desteklerinden dolayı Başkan Topbaş’a teşekkür etti.     

 

Tasfiye halindeki Emlak Bankası Yönetim Kurulu Başkanı ve Kamu Bankaları Eski Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın ise, organik tarım yapan çiftçiler için Ziraat Bankası’nın yıllık yüzde 8 faizle kredi verdiğini, ancak çiftçilerden bu kapsamda proje gelmediği için istenen oranda kredi desteği sağlanamadığını kaydetti. Çiftçi birliklerinden bu konuda proje hazırlayıp Ziraat Bankası’na sunmalarını isteyen Sayın, kendisinin bu konuda her türlü desteği vermeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.