‘Avrupa Kültür Başkenti’ müjdesini Başkan Kadir Topbaş verdi… 2.4.2006

İstanbul, AB jürisi tarafından 2010 Avrupa Kültür Başkenti olarak önerildi. AB dışı şehirler kategorisinde İstanbul, Ukrayna´nın başkenti Kiev ile yarışıyordu. Karar, AB Konseyi tarafından onaylanarak Kasım ayında resmen açıklanacak, ancak jürinin kararına kesin gözüyle bakılıyor…

İstanbul’un, '2010 yılı Kültür Başkenti' ilan edildiği müjdesini Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş verdi. Topkapı Sarayı’nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı “Sarayın Laleleri” sergisinin açılışını yapan Başkan Kadir Topbaş, gazetecilere İstanbul’un “2010 Avrupa Kültür Başkenti” seçildiğinin müjdesini verdi. İstanbul’un 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olması için Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve parlamentodan yetkililerle birlikte müracaatlarını yaptıklarını hatırlatan Başkan Topbaş, “Şu anda İstanbul 2010 yılı kültür başkenti olarak ilan edildi. Doğru bir adres, doğru bir karar” dedi.   

 

İstanbul´un kültür kenti olduğunu ve Avrupa´nın kültür başkenti olabilecek özelliğe haiz olduğunu herkesin bildiğini ifade eden Topbaş, şunları kaydetti; “Bu güzel kararı Avrupa Parlamentosu Kültür Komitesi parlamenterleri verdi, kendilerine doğru karalarından dolayı teşekkür ediyorum. Milletçe, İstanbullular olarak sivil toplum örgütleri, tüm kurum ve kuruluşlar olarak yerel ve merkezi yönetimin buradaki temsilcileri olarak her birimiz, İstanbul´u 2010 yılına dünya kültür başkenti olarak hazırlayacağız. 2010 yılında Avrupa´nın ve dünyanın Kültür Başkenti İstanbul olacak, hayırlı olsun.”  

İstanbul, AB jürisi tarafından 2010 Avrupa Kültür Başkenti olarak önerildi. AB dışı şehirler kategorisinde İstanbul, Ukrayna’nın Başkenti Kiev ile yarışıyordu. Jürinin kararı, AB kurumlarınca gözden geçirildikten sonra kesinlik kazanacak ve AB Konseyi tarafından onaylanarak, önümüzdeki Kasım ayında resmen açıklanacak.