Tophane Meydan Çeşmesi yeniden İstanbul’a kazandırıldı 28.5.2006

Üç asrı aşan geçmişiyle Osmanlı çeşme mimarisinin en önemli eserlerinden biri olan Tophane Meydan Çeşmesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Saka Su işbirliğiyle restore edilerek hizmete açıldı.

Tophane Meydan Çeşmesi’nin açılış törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’nın yanı sıra, Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur, Sabancı Holding Gıda ve Perakendecilik Grup Başkanı Haluk Dinçer, GıdaSA İçecek Genel Müdürü Adnan Erem ile Taç Vakfı, İSKİ, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Yıldız Teknik Üniversitesi yetkilileri katıldı.  

 

Başkan Topbaş; ‘İstanbul’daki bin tarihi çeşmeyi restore ediyoruz…’  

Çeşmenin açılış töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, çeşmelerin Türk kültüründe çok önemli bir yeri olduğunu belirterek, “Bizler su medeniyeti kuran bir geçmişin mirasçılarıyız. Kırma çatılı mescitlerimiz, meydan çeşmelerimiz ve mezar taşlarımız bizim bu ülkedeki tapularımızdır. Bunları korursak varlığımızı da geleceğe aktarmış oluruz” dedi.     

 

Tophane Meydan Çeşmesi’nin Türkiye’nin 3. büyük meydan çeşmesi olduğunu hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, çeşmenin ihyasına verdikleri destekten dolayı Sabancı Ailesi’ne ve Saka Su’ya teşekkür etti. İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesinin hemen ardından 2009 yılında 5’incisi yapılacak Dünya Su Forumu’na ev sahipliği yapma hakkı kazandığını dile getiren Başkan Topbaş, “Dünya Su Forumu için sekretaryayı hemen oluşturarak çalışmalara başladık. Forumun burada yapılması önümüzdeki 3 yıl boyunca dünyanın su gündeminin İstanbul’da tartışılması ve belirlenmesi anlamını taşıyor. Su medeniyetinin ihya edildiği İstanbul’da dünya su gündeminin belirlenmesi ayrı bir anlam taşıyor” diye konuştu.  

 

Büyükşehir Belediyesi olarak çeşmeler dışında birçok tarihi eseri de ihya ettiklerini vurgulayan Topbaş, bu çalışmaları sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yürüttüklerine dikkat çekti. Bu eserlerin İstanbul’a ve turizme yeniden kazandırılması için özel sektörden daha çok sponsorluk beklediklerini ifade eden Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Kültürel zenginliklerimiz arasında yer alan su medeniyetimizin anlamı özellikle fani dünyada bir iz bırakmak adına atılmış birçok adımlar ve eserler var. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak sadece tarihi çeşmelerimizi değil su kemerlerini, su terazilerini, su galerilerini, kırma çatılı mescitleri ve daha birçok tarihi eseri daha ihya ediyoruz. Tabi ki özellikle şunu da ifade etmek istiyorum. Restorasyonlarla ilgili sponsorların çoğalmasını istiyoruz. ‘Benim de katkım olsun. Bizler de bu kentin bu kimliklerini belirleme noktasında adım atalım’ diyen insanlarımıza ihtiyacımız var. Öte yandan, bugün burada açılışını yapmakta olduğumuz bu eser ve benzerlerini sadece yenilemek değil geleceğe taşımak gibi bir görevimiz de var. Bu eserleri korumak da çok önemli… Bizim ulusumuzun tapuları olarak gördüğümüz eserleri korumak da her birimize düşmektedir.”     

 

Sırada Kabataş Çeşmesi var…  

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı da açılış öncesi Başkan Kadir Topbaş’a yeni bir tarihi çeşmeyi restore etme sözü verdiklerini belirterek, her yıl bir tarihi çeşmeyi halkın hizmetine sunmaya devam edeceklerini, üstlendikleri bu sosyal sorumluluğu önümüzdeki yıllarda da sürdüreceklerini söyledi.     

 

“Saka Su daha bir yılını yeni doldurmuş çok genç bir şirket olmasına rağmen, 3 asırlık geçmişi olan tarihi Tophane Meydan Çeşmesi’nin ihyasına çok önemli bir destek verdi” diyen Güler Sabancı, “Şimdi sırada Kabataş Çeşmesi’nin restorasyonu var. İnşallah 1 yıl sonra bu tarihi çeşmenin açılışında da birlikte olacağız” dedi.  

 

Törende konuşmaların ardından tarihi Tophane Meydan Çeşmesi’nin açılışı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Sabancı Holding Yönetim kurulu Başkanı Güler Sabancı tarafından açıldı. Başkan Topbaş ve Güler Sabancı, İSKİ suyunun bağlandığı çeşmeden içtikleri suyun çok güzel olduğu konusunda fikir birliğine vardı. Topbaş ve Sabancı ile beraberindekilere çeşmenin tarihini anlatan bir kitap da hediye edildi. Tarihi çeşmenin ihyasında 40 metrekare 23 ayar altın kullanıldı.  

 

Tophane Meydan Çeşmesi 12 ay süren araştırma ve koordinasyon çalışmalarının ardından restorasyon 3 ay içerisinde tamamlandı. Çeşme mimarisindeki değişimin habercisi olan 18. yüzyılın başında 1732 yılında I. Mahmut’un emriyle yaptırılan Tophane Meydan Çeşmesi’nin restorasyon projesi Taç Vakfı danışmanlığında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İSKİ ve Yıldız Teknik Üniversitesi katkılarıyla yürütüldü. Projenin tamamlanmasıyla Tophane Meydan Çeşmesi, İstanbul’un tarihi dokusundaki yerini aslına uygun olarak yeniden aldı ve kentin önemli toplanma mekanı olan Tophane’de anıtsal özelliğiyle kent meydanını yeniden süslüyor.