Okuma-Yazma öğrenen 35 bin İstanbullu ‘İlk Diploma’ heyecanını yaşadı 27.5.2006

Büyükşehir Belediyesi’nin “Haydi İstanbul, Okuma-Yazma Bilmeyen Kalmasın” sloganıyla başlattığı okuma-yazma kurslarından mezun olan 35 bin İstanbullu bugün ilk diplomalarını almanın heyecanını yaşadılar. Başkan Topbaş; “Hedefimiz İstanbul’da okuma-yazma bilmeyen bir tek kişinin kalmaması” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin “Haydi İstanbul, Okuma-Yazma Bilmeyen Kalmasın” sloganıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte başlattığı okuma-yazma kurslarından ilk etapta 35 bin yetişkin İstanbullu mezun oldu. İstanbul’un 18 ilçesinde başlatılan ve ücretsiz olarak verilen 1. Kademe eğitimleri, Milli Eğitim’e bağlı ilköğretim okullarında verildi. 369 okulda verilen kurslarda bin 796 kişi görev aldı. Kursiyerler Feshane Kültür Merkezi’nde bugün düzenlenen törenle hayatlarındaki ilk diplomayı almanın heyecanını yaşadılar. Kursiyerlerin ve yakınlarının yoğun ilgi gösterdiği törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, Vali Yardımcısı Ali Sözen, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Muammer Erol, Başkan Danışmanı Recep Çalık ve bazı meclis üyeleri katıldı. Programın sunuculuğunu Şoray Uzun yaptı.     

 

Başkan Topbaş; ‘İstanbul’da okuma yazma bilmeyen kalmayıncaya kadar devam…’   Diploma töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2010 Avrupa Kültür Başkenti olma yolundaki İstanbul’a okuma-yazma bilmeyen yüzbinlerce insanın yakışmadığını belirterek, “Bu ayıbı bitirmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak okuma-yazma kampanyası başlattık ve ilk etapta 100 bin insanımıza okuma-yazma öğretmeyi hedefledik. Bugün 35 bin İstanbullunun ilk diplomalarını almaları bizi de heyecanlandırıyor. Bu vatandaşlarımız artık şehirdeki tabelaları okuyabilecek, otobüslerin nereye gittiğini görebilecek, çarşıdaki pazardaki fiyat listesini kendisi okuyacak. Artık dünya ile temasa kendileri geçecek” diye konuştu.     

 

Büyükşehir Belediyesi olarak fen ve imar çalışmalarının ötesinde İstanbulluların bütün sosyal sorunlarını çözmek için çalıştıklarını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, Türkiye’nin az okuyan insanların ülkesi olmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. “Sizler televizyonun karşısına geçip, çocuklarınıza ‘Evladım kitap oku’ diyorsanız, okumazlar” diyen Kadir Topbaş, çocukların ancak kitap, gazete okuyan bir aileden örnek alarak okuma alışkanlığı kazanabileceğini kaydetti. Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu kursları devam ettireceğiz. İstiyoruz ki İstanbul gibi dünyanın medeniyet başkentlerinden biri olan bir şehirde okuma-yazma bilmeyen bir tek kişi bile kalmasın… Bunun için Valiliğimiz, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Büyükşehir Belediyesi olarak biz, hep birlikte cehaleti yenmek için adım attık. Buradan tüm ilçe ve belde belediye başkanları ile ilçe milli eğitim müdürlerine bize okuma-yazma kursları için yer göstermeleri çağrısında bulunuyorum. Okum-yazma bilmeyen vatandaşlarımıza da sesleniyorum; Sizleri mutlaka okuma-yazma öğrenmeye bekliyoruz, davet ediyoruz…”     

 

Guinness Rekorlar Kitabı´na girecek bir kampanya...  

Törende konuşan İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey de İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 35 bin kişiye bir anda okuma yazma öğreterek Guines Rekorlar Kitabı’na girecek bir hizmeti gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, “İstanbullulara böyle bir imkan sağlayan Başkan kadir Topbaş’a teşekkür ediyorum. Başkanımız İstanbul’un her yerinde eğitim meşaleleri yakan önemli yatırımlar, hizmetler yapmaya devam ediyor” dedi.      Okuma-yazma öğrenerek diploma almaya hak kazanan kursiyerler adına konuşan 50 yayındaki Aynur Balbay ise, konuşmasını kendi el yazısıyla yazdığı metni kağıttan okuyarak yaptı. Aynur Balbay büyük alkış alan konuşmasında okuma yazma bilmeden önce otobüslerin nereye gittiğini bilemediğini ve kendisine ‘Kör müsün, görmüyor musun’ dendiği için çok üzüldüğünü belirterek, “Şimdi okuma-yazma bildiğim için kendime çok güveniyorum, adeta hayata yeniden başlamış gibiyim. Artık kendimi boş hissetmiyorum. Nereye gitsem yazıları kendim okuyorum, kimseye sormuyorum. Bu çok büyük bir mutluluk… Eğitime devam ederek ehliyet almak ve üniversiteye kadar okumak istiyorum. Bize bu imkanı sağlayan Başkan Kadir Topbaş’a ve İl Milli Eğitim Müdürümüze çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.     

Törende konuşmaların ardından kursiyerler diplomalarını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Başkan Kadir Topbaş ile Vali Yardımcısı Ali Sözen, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, Genel Sekreter Yardımcısı Muammer Erol, Başkan Danışmanı Recep Çalık ve Meclis Üyesi Derya Yanık’ın elinden aldılar. Diplomasını Başkan Topbaş’ın elinden alan Avcılar Kursu birincisi Meryem Kartal, kendi el yazısıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yazdığı ilk dilekçesini bizzat Başkan Topbaş’a verdi. Kartal dilekçesinde Avcılar’ın Tahtakale Mahallesi’ne park ve karakol yapılmasını istedi. Törenin sonunda Başkan Kadir Topbaş’a Ömer Balıbey tarafından teşekkür plaketi takdim edilirken, Başkan Topbaş da kampanyaya destek veren ilçe milli eğitim müdürlerine birer plaket verdi.