İstanbul’daki 19 Mayıs kutlamaları İnönü Stadı’nda devam etti... 19.5.2006

Taksim´de başlayan 19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları, İnönü Stadı’nda Başkan Topbaş ve Orgeneral Başbuğ’un da katıldığı törenle sürdü.

19 Mayıs Atatürk´ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında İnönü Stadı’nda düzenlenen tören, renkli görüntülere sahne oldu. İnönü Stadı’ndaki kutlama töreni, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ’un tören aracı üzerinden halkın ve öğrencilerin bayramını kutlamasıyla başladı. Törende, saygı duruşunda bulunulması İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın gönderdiği kutlama mesajı okundu.

 

Kutlama töreninde konuşan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, 19 Mayıs’ın Atatürk’ün Anadolu’ya ayak bastığı ve Türk milletinin Ata’sı ile buluştuğu gün olduğunu ifade ederek, “8 Mart 1915´te Çanakkale´de Anafartalar´da doğan Mustafa Kemal ışığı, 19 Mayıs 1919´da Samsun´da Türk milletinin ufkuna bir ümit güneşi olarak doğmuştur. Bu güneşin ateşi, soylu bir ulusu tarih sahnesinden silmek isteyen düşmanları 3 yıl gibi kısa bir sürede Anadolu yaylasında yakıp kül etmiştir. Bu güneşin aydınlığı, 29 Ekim 1923´te şanlı tarihimize ve insanlık ufkuna modern Türkiye Cumhuriyeti olarak yansımıştır” dedi.      Atatürk’ün, kurduğu laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti´ni gençlere emanet ettiğini dile getiren Balıbey, gençlere sahip çıkılarak, onların en yüksek ahlaki ve insani değerler, çağdaş bilgi ve teknolojilerle donatılmaları, görev ve sorumluluklarının bilinciyle yetiştirilmeleri gerektiğini vurguladı. Balıbey, “Atatürk’ün gösterdiği çağdaş uygarlık hedefini, ancak gençliğin vatan, millet ve insanlık sevgisiyle dolu, idealist, iyi eğitimli ve araştırmacı ruhuyla yakalayabiliriz” diye konuştu.     

 

Öğrencilerin gösterileri büyük alkış aldı...  

Bu arada törende, liseler arasında yapılan resim, kompozisyon ve şiir yarışmasında dereceye girenlere ödülleri, Orgeneral Başbuğ ve Kadir Topbaş tarafından verildi. Öğrenciler de çeşitli şiir ve yazılar, Atatürk’ün gençliğe hitabesi ile gençliğin Ata’ya cevabını okudu.     

 

Törende daha sonra, Kuleli Askeri Lisesi öğrencileri, lisenin bando takımı, il genelindeki çeşitli özel ve resmi liselerden öğrenci grupları da 52. Zırhlı Tümen Komutanlığı Bandosu eşliğinde tören geçişi yaptı. İstanbul’daki çeşitli liselerden seçilen yaklaşık 2 bin kişilik öğrenciden oluşan gösteri grupları, tribündeki öğrencilerin ellerindeki kartonlarla oluşturduğu “İstanbul 2006”, “19 Mayıs 1919”, “Samsun’dan Doğan Güneş”, “87. Yıl Kutlu Olsun”, “Türk; Öğün, Çalış, Güven”, “Kıtaların Buluştuğu Yer”, “Çağdaş Türkiye” ve “Ne Mutlu Türküm Diyene”  şeklindeki yazılar eşliğinde senkronize gösteriler gerçekleştirdi.

 

Tribündeki öğrencilerin ellerindeki Türk bayraklarını açmaları, sahadaki gösteri gruplarının da üzerlerindeki kırmızı ile beyaz giysilerle sahada Türk Bayrağı oluşturmaları, stadyumdaki izleyiciler tarafından coşkuyla alkışlandı. Kuleli Askeri Lisesi öğrencileri gösteri grupları tarafından gerçekleştirilen taekwon-do ve jimnastik ile Türkiye´nin çeşitli yörelerinden sundukları folklor gösterileri, oluşturulan 2 ayrı 5 katlı kuleden bayrak açılması da büyük beğeni topladı.     

 

Törenin sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Tolon ve İl Milli Eğitim Müdürü Balıbey organizasyonda görev alan askeri ve sivil eğitimciler ile gösteri gruplarını kutladılar.