Fethin 553. yılında kadırgalar yeniden karadan yürütüldü… 21.5.2006

İstanbul’un Fethi’nin 553. yıldönümü kutlamaları, kadırgaların yüzyıllar sonra yeniden Marmara Denizi’nden Haliç’e karadan yütürülmesiyle başladı. Törende konuşan Başkan Topbaş, “İstanbul, Osmanlı ile birlikte yeniden imar edildi ve gerçek anlamda bir barış şehri oldu” dedi.

Büyükşehir Belediyesi İstanbul’un Fethi’nin 553. yılında tarihe geçen büyük kuşatmayı ve fethi tekrar canlandırdı. Dolmabahçe sahilinde başlayan fetih şöleninde, leventler kadırgaları (Osmanlı Savaş Gemisi) Taksim üzerinden Kasımpaşa’ya çekerek Marmara Denizi’nden Haliç’e taşıdı.     

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ev sahipliği yaptığı Dolmabahçe’deki Fetih şölenine TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Milletvekili Nusret Bayraktar ile Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı marşlar çaldı, öğrenciler halk oyunları gösterisi sundu.

 

Burhan Kuzu; “Fatih’in fermanı bir insan hakları beyannamesi…”  

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın da kutlama mesajı gönderdiği törende konuşan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’u Fethi’nin ardından yayınladığı fermanda, insanların hiçbir şekilde rahatsız edilmeyeceğini, kiliselere dokunulmayacağını, herkesin huzur içinde özgür bir ortamda yaşamını sürdüreceğini ilan ettiğini söyledi.     

 

Burhan Kuzu, fermanda “İnsanların onurları kırılmayacak, hayatlarına, mallarına ve kiliselere kimse saldırmayacak” denildiğini vurgulayarak, Fatih’in fermanının, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nden 485 yıl, Fransız İhtilali’nden 326 yıl ve ABD’nin keşfinden de 29 yıl önceye ait olduğunu kaydetti. Dünyada en çok belgenin insan hakları alanında bulunduğunu, bunu karşın en fazla sıkıntının da yine bu alanda yaşandığını belirten Kuzu, aradan geçen süre içinde Ayasofya’nın hala dimdik ayakta olmasının bütün dünyaya iyi bir mesaj olduğunu ve bu mesajın herkes tarafından alınması gerektiğini ifade etti.  

 

Başkan Topbaş; “Fetih ile halkla bütünleşen devlet anlayışı dünyaya hakim oldu…”      İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da 553 yıl önce bu tarihi şehri kendilerine yurt edenleri rahmet ve minnetle andıklarını belirterek, İstanbul’un fethinin Ortaçağ’ı kapatıp Yeniçağ’ı başladığı bir tarih olduğunu söyledi. Fethin sadece bir askeri hareket olmadığını, kale şehirlerden idare edilen devlet ve milletlerin yerine halkla bütünleşen bir anlayışın Osmanlı ile birlikte bütün dünyaya yansıdığını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Savaşların ganimet için yapıldığı o dönemde İstanbul’un Fethi böyle bir amaç taşımıyordu” dedi.  Fatih Sultan Mehmet Han’ın Fetihten hemen sonra halkın emin ellerde olduğunu, hiç kimsenin zarar görmeyeceğini ilan ettiğini hatırlatarak, “İlk olarak kente Belediye Başkanı atayan Fatih, ardından dünya sanatçılarını kente davet etti. İstanbul Osmanlı ile birlikte yeniden imar oldu. Birçok medeniyet ve kültüre ev sahipliği yapan İstanbul, gerçek anlamda bir barış kentidir. Bugün fethi temsili olarak kutluyoruz. Geçmişin manasını unutmadan, geleceğe doğru hep birlikte adım atıyoruz” diye konuştu.

 


 

Törende konuşan AK Parti İstanbul Milletvekili Nusret Bayraktar da İstanbul’un fethi ile yalnız bir çağın kapanıp yeni bir çağın başlamadığını, sevgi, hoşgörü ve medeniyetler kapısının da açıldığını ifade etti. Bayraktar, fethin ardından şehirdeki tüm insanların hangi din, dil, ırk ve mezhepten olursa olsun barış ve mutluluk içinde yaşadığına dikkat çekti.

 

Karadan yürüyen kadırgalara ilgi büyüktü…     

Fetih töreninde konuşmaların ardından kadırgalar leventler tarafından Dolmabahçe Saat Kulesi önünden çekilmeye başlandı. Burhan Kuzu, Kadir Topbaş, Kadir Topbaş, Nusret Bayraktar ve Ahmet Misbah Demircan’ın da katıldığı kalabalık da leventlerle birlikte yürüyüşe başladı. Mehter Takımı eşliğindeki yürüyüşe  temsili Fatih Sultan Mehmet, Molla Gürani ve Akşemsettin de katıldı.     

 

Törende leventlerin çektiği kadırgalar Taksim üzerinden Kasımpaşa’ya yürütülerek karadan Haliç kıyısına getirildi. Vatandaşların yoğun katılımına sahne olan korteje turistler de büyük ilgi gösterdi ve fotoğraf çekti. İstanbullular tarafından alkışlarla desteklenen kadırgalar ve yürüyüş korteji Kasımpaşa’da top atışlarıyla karşılandı.