Başkan Topbaş; “Her genç bir bayrak, yükseklerde durmalı!” 19.5.2006

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla toplandı. Toplantıda konuşan Başkan Topbaş, “Her gencimizin birer bayrak olduğuna ve daima yükseklerde olması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen Gençlik Meclisi toplantısına Başkan Kadir Topbaş da katıldı. Toplantı, Danıştay’da uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden Danıştay 2. Daire Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin’in için yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.   Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Gençlik Meclisi Başkanı Mustafa Yağcı,  Türkiye’nin birlik ve bütünlüğünün korunması gerektiğine dikkat çekti. Mustafa Yağcı, Danıştay’a yönelik saldırıyı da “Vahim terörist saldırıyı nefret ve şiddetle kınıyoruz” ifadeleriyle kınadı. Saldırının bağımsız yargı mensuplarının yanı sıra Türkiye’nin istikrarına yapıldığını söyleyen Yağcı, toplumu bu tür saldırılara karşı uyanık olmaya davet etti.     

 

Başkan Topbaş gençlere hitap etti  

Meclis’te gençlere hitap eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Atatürk’ün armağan ettiği 19 Mayıs’ı coşkuyla kutladığımızı belirterek, “Siz gençlerimiz, şehrimizin her noktasındaki gençleri temsilen Gençlik Meclisimize gelerek bu bayram günü çok anlamlı bir tablo oluşturdunuz. Bu salon İstanbul’u yöneten kararların alındığı Belediye Meclisi salonudur. Bu salonda sizlerle olmak benim için gerçekten heyecan verici” dedi.      “Milleti, milletin azim ve kararlığı kurtaracaktır” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarken Türk Milleti’nin makus talihini değiştirme azmi ve kararlılığını taşıdığına işaret eden Başkan Kadir Topbaş, O’nun milletine güvendiğini ve inandığını, bu inançla hareket ederek Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduğunu anlattı. Topbaş, gençlere şöyle seslendi; “Sevgili Gençler, Türk milleti Cumhuriyetin kuruluşunda da, uygarlık yarışında da Atatürk’ün yolundan sapmamıştır. Ecdadımızın bize bıraktığı emanetlerin en büyüğü olan Türkiye Cumhuriyeti, bundan sonra da siz gençlerimizin azim ve kararlılığıyla ilelebet yaşayacaktır. Her gencimizin birer bayrak olduğuna ve daima yükseklerde olması gerektiğine inanıyoruz. Gençliğine güvenmeyen milletler, yarınlarını kurtarmakta aciziyete ve sıkıntıya düşerler. Yarınlarını emanet edeceği, dinamik bilgilerle donanmış gençler yetiştiremeyen milletlerin istikbale dair umutları zayıflamıştır. Büyük Atatürk, cumhuriyeti gençliğe emanet ederken, ulusumuzun teminatı gençlerimize büyük sorumluluklar yüklemiştir. Gençlerimizin hedefi, uygarlığın dinamik ortağı ve öncü gücü olmaktır. Ülkemizin aydınlık yarınlarını inşa etmekte en büyük inancımız siz gençlersiniz...”     

 

Türkiye’nin Avrupa ve dünya ülkeleri arasında genç nüfus bakımından ilk sıralarda yer aldığına dikkat çeken Kadir Topbaş, bunun ülke olarak sahip olduğumuz en önemli zenginliklerimizden olduğunu kaydetti. Topbaş, “Geleceğin Türkiyesi’nde sizler yönetimde olacaksınız. Bu nedenle Büyük Atatürk’ün dediği gibi ‘Fikri hür, vicdanı hür’ nesiller olarak yetişmenizi çok önemsiyoruz” diye konuştu. Gençlerin yarınlarıyla ilgili karar almalarını ve karar mekanizmalarında bulunmalarını istediklerini de kaydeden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, gençlerin bayramını kutladı.  

 

Gençlik Meclisi’nde AK Parti Gurubu adına konuşan Volkan Çakmak da Danıştay’a yapılan saldırıyı kınayarak,  saldırının Türkiye’nin istikrarını bozmaya yönelik olduğunu söyledi. CHP grubu adına söz alan Görkem Gökçe ise, “Danıştay 2. Dairesi’ne karşı girişilen çirkin saldırıda bir üyenin yaşamını yitirmesi ve diğer üyelerin yaralanması ulusça hepimize üzüntü vermiştir” şeklinde konuştu. Meclis Toplantısı kokteyl ile sona erdi.