Başkan Topbaş, “Bütün denizler temizlenecek, tarihi plajlar açılacak…” 18.5.2006

Tekneyle Marmara Denizi ile buraya akan Çırpıcı ve Ayamama Derelerindeki ıslah çalışmalarını yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “İstanbul’da deniz kirliliğini 3 yılda bitireceğiz. Bütün denizler ve dereler temizlenecek, plajlar açılacak” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur ile birlikte tekneye binerek Marmara Denizi ile buraya akan Çırpıcı ve Ayamama Derelerindeki ıslah çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un 234 kilometre olan sahil şeridinin 140 kilometresinin temizlenerek denize girilebilir hale getirildiğini ve 3 yıl içeresinde bütün denizlerin temiz hale geleceğini söyledi.     

 

234 kilometre uzunluğunda sahil şeridi bulunan İstanbul’u temiz çevreye kavuşturmak için çalışmaların sürdüğünü belirten Başkan Topbaş, “Sahiller bölüm, bölüm temizleniyor. 140 kilometresi denize girilebilir hale geldi. İstanbul’da deniz kirliliğini 3 yıl içinde bitirmeye ve tarihi plajları halka açmaya karar verdik. Bütün denizlere mavi bayrak dikeceğiz” dedi.      Marmara ve Boğaz’ı en fazla Çırpıcı, Ayamama ve Göksu dereleri ile Ambarlı havzasındaki akarsuların kirlettiğini hatırlatan Topbaş, “200 milyon YTL harcanan Çırpıcı Deresi ıslahı Temmuz ayında bitecek. Ambarlı’ya Biyolojik Arıtma tesisi yapılacak, Göksu’da ki kirlilik de yıl sonuna kadar bertaraf edilecek. Dereağzı’ndaki plaj düzenlenip, hizmete açılacak. İstanbul’daki toplam 603 kilometre uzunluğundaki derelerin 276 kilometresinin ıslah çalışmalarını tamamladık” diye konuştu.     

 

Tarihi plajlar açılacak, plajları Büyükşehir işletecek…  

Menekşe, Florya, Fenerbahçe, Küçüksu, Caddebostan, Şile, Kilyos ve Karaburun gibi İstanbul’un kaybolan ya da düzensiz işletilen plajların yeniden kazanılacağına dikkat çeken Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu plajları Büyükşehir Belediyesi olarak biz işleteceğiz. Giyinme, soyunma yerleri, duş ve diğer tesisleri olacak. Bir kısmından cüzi bir ücret alırken büyük bir bölümü halka açık hale getirilecek. Bu süre içinde de denize girilebilir yerlere mavi, girilemeyecek yerlere de kırmızı bayrak dikerek halkı uyaracağız. Sahillerde kıyı dolgusu olan yerlerde taşların üzerine kum platformları da oluşturacağız.”     

 

Orman yangınlarına uçakla sorti…  

Öte yandan, yaz aylarındaki orman yangınları için geçen yıl 2 tane söndürme uçağı kiraladıklarını hatırlatan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Bölge illere de hizmet verecek şekilde bu yıl da 3 uçak kiraladık. 15 Mayıs-3 Ekim aralarında, 550 saat uçma ön şartı ile 4 milyon 290 bin Euro bedel ödenecek. 12 saniyede, deniz veya göllerden 5-6 ton su alabilen bu uçaklar, yangınlara sortiler yapıyor. Cumartesi günü Şile’de bugünde Ömerli havzasında bir yangına başarıyla müdahale edildi” dedi.