İstanbul’a bir kardeş şehir daha… 18.7.2012

İstanbul’un kardeş şehirlerine bir yenisi daha eklendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Çin’in Guangzhou Belediyesi arasında kardeş şehir anlaşması imzalandı. Başkan Kadir Topbaş, gelecek kuşakların iki kardeş şehir arasındaki dostluğu daha da ileriye taşıyacağını söyledi.

İstanbul ile Guangzhou arasındaki kardeş şehir anlaşması, Saraçhane’deki Başkanlık Sarayı Kokteyl Salonu’nda imzalandı. İmza törenine Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, UCLG Eş Başkanı ve Guangzhou şehri Parti Sekreteri Wan Qingliang, UCLG Genel Sekreteri Josep Raoig, İ.B.B. Genel Sekreteri Adem Baştürk, Guangzhou Şehri Belediye Başkan Yardımcısı Chen Rugui ile her iki belediyenin bürokratları katıldı.

Başkan Topbaş: “Bilginin paylaşılması gerekiyor”

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Artık hiç bir ulus, şehir, insan kendi başına yaşayamıyor. Her bir olgu dünyanın diğer bir yerindeki insanı etkiliyor. O halde bu etkileşim sürecinde çok başarılı adımlar atmak zorundayız. Bilgilerimizi paylaşmak zorundayız” dedi.

Sivil Toplum Kuruluşları ve yerel yönetimlerin günümüz dünyasındaki etkilerinin çok büyük olduğuna dikkat çeken Başkan Topbaş, “Bu bağlamda yerel yöneticiler olarak bu tür anlaşmaları, protokolleri yapmak bizlerin en önemli görevleri arasında. Edindiğimiz bilgilerin insanlığın ortak bilgisi olduğunu, bunun paylaşılması gerektiğini biliyoruz” diye konuştu.

Başkan Topbaş: “Dünyadaki herkes mutlu olsun”

Kardeş şehir protokollerinin şehirlerin yanı sıra ülkelerin ve hükümetlerin de önünü açtığını ifade eden Başkan Topbaş şunları söyledi: “Başkanlığını üstlendiğim UCLG’in genel temasında kentlerin geleceği adına ufuklar açmak, insanlığın mutluluğunu sağlamak vardır. İstiyoruz ki, dünyanın her noktasındaki insan mutlu olsun. İstiyoruz ki, insanlığın problemlerini çözme noktasında aktif rol oynayabilelim. Bunu Birleşmiş Milletler’de ve her platformda dile getiriyoruz.”

Dünya Türkiye’yi ve Çin’i konuşuyor…

Başkan Topbaş, UCLG Başkanlığı ve öncesinde UCLG Eş Başkanı ve Guangzhou şehri Parti Sekreteri Wan Qingliang’ın kendisine verdiği destekten dolayı büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, “Çin Halk Cumhuriyeti’nin yerel yetkilileri başkanlığa seçilmem de çok büyük destek verdiler. Bundan dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Bizler bir sorumluluk üstlendik ve kendileri de eş başkan olarak destek verip yardımcı oldular” dedi.

Çin ile Türkiye arasındaki ilişkilere de değinen Başkan Kadir Topbaş, “Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerin önceki yıllara nazaran daha güçlü adımlarla giderek artması her ülkenin de çıkarınadır. Çünkü dünyada şu anda Çin Halk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti konuşuluyor. Nasıl başardığımızı merak ediyorlar” diye konuştu.

Çin’den 450 milyon değerinde 97 proje

Çin Halk Cumhuriyeti'nin Guangzhou şehrinden 150'ye yakın firma temsilcisi, değeri 450 milyon doları aşkın 97 proje üzerinde ortaklık görüşmesi için İstanbul’da Türk işadamlarıyla bir araya geldi.

İstanbul Four Seasons Hotel Bosphorus'da gerçekleştirilen programda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Altıntaş, 20 yıl öncesine bakıldığında Türkiye ve Çin’in ekonomik ve ticari faaliyetler yönünden günümüze göre oldukça farklı yerlerde olduğunu söyledi. 1 yıl öncesine bakıldığında da Türkiye ve Çin’in en hızlı gelişen ülkeler sıralamasında en üstlerde olduğunun altını çizen Altıntaş, “Bu gelişmeler ışığında 2012’de Türkiye’de Çin yılı, 2013 yılında da Çin’de Türkiye yılı ilan edilmiştir” dedi.

Ali Altıntaş, İstanbul’un son yıllardaki gelişimine de değindi. Altıntaş Kongre turizminde 49’unculuktan 4’üncü sıraya kadar yükselen İstanbul’un yaşanılabilir şehirler sıralamasında 143 basamak birden yükseldiğini söyledi.