Başkan Kadir Topbaş ile Türk Heyeti´ne Şam’da büyük ilgi… 8.5.2006

Şam’da dostane ve samimi bir havada karşılanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile bürokratları, Suriye Devlet Başkanı Dr. Başer El Esad, Başbakan Mohammad Naji Otri ve Şam Valisi Dr. Bisr Al Sabban’dan oluşan üst düzey ziyaretler gerçekleştirdi.

“Şam’da İstanbul Kültür Günleri” kapsamında akademisyenler ve sanatçılardan oluşan bir gurupla Suriye’nin Başkenti Şam’a giden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sıcak bir karşılama töreninin ardından üst düzey görüşmeler gerçekleştirdi.   Başkan Kadir Topbaş, ilk olarak Şam Valisi Dr. Bisr Al Sabban makamında ziyaret etti. İstanbul ile Şam arasındaki ekonomik, kültürel ve tarihi ilişkilerin ele alındığı görüşmenin ardından Kadir Topbaş ve Bisr Al Sabban Şam Üniversitesi’ne geçerek “İstanbul Kültür Günleri”nin açılışını yaptılar.  

 

İstanbul ile Şam ‘Kardeş Şehir’ oluyor…     

Açılışın ardından Suriye Başbakanı Mohammad Naji Otri makamında Başkan Kadir Topbaş’ı kabul etti. İkili ilişkilerin ele alındığı görüşmede konuşan Suriye Başbakanı Mohammad Naji Otri, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Türkiye ile ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini söyledi. Türkiye’den sınır geçişlerinde uygulanan ‘Yurtdışı Çıkış Harcı’nın kaldırılmasını talep eden Başbakan Otri, “İki ülke insanları rahatlıkla sınır kapılarından geçerek görüşebilmeli. Gerek ticari gerek kültür alışverişlerle vatandaşlarımız kaynaşmalı. Bunun yolunu biz açmalıyız. Türkiye’den bu konuda bir girişimde bulunmasını bekliyoruz” dedi.  

 

Görüşmede konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da İstanbul’un Türkiye’nin Şam’ın da Suriye’nin lokomotifi olduğunu vurgulayarak, “Yüzyıllardır ilk defa böyle büyük bir etkinlikle kültürel ortaklık yapıyoruz. Bu organizasyon iki ülke insanının tanışması ve kaynaşması bakımından çok önemli. Türkiye ile Suriye’nin ve İstanbul ile Şam’ın binlerce yıllık tarihi bir geçmişi var. Yıllarca bazı güçler ülkelerimizin temasını istemedi. Çünkü bu birliktelikler Ortadoğu Bölgesi’nin kalkınmasını sağlayacaktır” diye konuştu.  

 

Ziyarette Şam ile İstanbul’un ‘Kardeş Şehir’ olması konusu da gündeme geldi. Kardeşlik için karşılıklı görüş birliğine varıldı. Ve protokol için çalışmalar başlatıldı. Suriye Başbakanı Mohammad Naji Otri ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş arasında tam bir görüş birliğine varıldı ve “Kardeş Şehir Protokolü”nün hazırlanması için çalışmalar başlatıldı.   İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Şam ziyareti, Suriye Cumhurbaşkanı Dr. Başer El Esad ile yaptığı görüşmeyle devam etti. 

 

Başkan Kadir Topbaş’a ziyareti sırasında bazı Meclis Üyeleri, Kültür ve Turzim Daire Başkanı Ahmet Çınar, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan, İGDAŞ Genel Müdürü Levent Tüfekçi, İSTON Genel Müdürü Serdar Taflan, İSBAK Genel Müdürü Kasım Kutlu ve Prof. Dr. İskender Pala eşlik ediyor.