Başkan Kadir Topbaş gençlerle ağaç dikti 5.5.2006

Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi üyeleri Kemerburgaz’da ağaç dikerek hatıra ormanı oluşturdular.

Kemerburgaz’daki ağaç dikim törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, AK Parti İstanbul Gençlik Kolları Başkanı Ömer Kalaycı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi Başkanı Avukat Mustafa Yağcı ile Gençlik Meclisi Üyeleri katıldı. Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, insanoğlunun yaşam alanlarını hoyratça kullanması nedeniyle dünyanın karşı karşıya kaldığı ciddi tehdidin bu yüzyılda daha ciddi olarak hissedildiğini belirterek, şöyle konuştu; “Havzalar, tarım alanları ve orman alanları hassasiyetle korunmalıdır. Bilim adamlarının ifadelerine göre bir Boeing 727 uçağının bir saatlik egzoz gazını, 100 dekarlık orman 24 saatte ancak temizleyebiliyor. Yine bilim adamlarının ifadesine göre, 35 santimlik bir toprak 1050 yılda oluşuyor. Ağaç, doğa ve çevre dünyamız ve yaşamımızın devamı için olmazsa olmazdır.  Dünya hızla tükeniyor, duyarlı ve hassas insanların mücadelesiyle bu tükeniş kısmen de olsa durdurulmaya çalışılıyor. Tabiatın kendisini yenilemeye fırsat vermeliyiz, ağaç dikerek destek olmalıyız. Peygamber Efendimiz de ‘Kıyamet koptuğu anda dahi elinizde bir ağaç varsa, onu mutlaka dikiniz’ buyurmuşlardır.”     

“Ağaç dikmeyen, ağacın kıymetini bilmez, ağaç keser, değerinin farkında olmaz. Ağaç sevgisi gelişen insanın doğaya bakışı çok daha farklı olur. Doğayı, bitkiyi; ağacı seven insan, insanı da sever. Doğaya karşı acımasız olan, sadece kendi egosunu tatmin eden insanın insan sevgisi olması da çok zordur” diyen Başkan Kadir Topbaş, özellikle çocukların ve gençlerin kendilerine daha iyi bir gelecek oluşturmak için bu hususa dikkat etmesi gerektiğine dikkat çekti.     

 

Başkan Topbaş, “Gençlerimizin ve çocuklarımızın yaptıkları her şey, gelecekte kendilerinin karşılarına çıkacaktır. Bugün parklarda, altında dinlendiğimiz ağaçları kimlerin diktiğini bilmiyoruz, ama onları hayırla yad ediyoruz, içimiz açılıyor. Ancak bazıları ‘bu orman alanları benim olsun’ istiyor. Ormanların içine girip, kendileri için mekan edinenler, başka insanların haklarını heder ettiklerinin farkında bile değiller. Sadece kişisel yaşam, kendi egosunu tatmin, toplumda sıkıntılar ortaya çıkarır. Bunun bedelini kendi aile fertleri de ödeyecek. Bunun farkında bile olmayacak kadar kısır ve dar düşünceler var maalesef… İstanbul geçmişte tarım alanlarıyla, bitki örtüsüyle güzellik arz ederken, maalesef bugün artık tarım alanları yok, su havzaları ise tehdit ve çok ciddi baskı altında. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bunları korumaya çalışıyoruz. Bitki örtüsünü de yeniden canlandırmaya ve bu güzellikleri geleceğe taşımaya çalışıyoruz. Bugün burada bin adet çam dikeceğimiz bu iki hektarlık alanın gelecek nesiller için mesire alanı olacağına inanıyorum” diye konuştu.

 

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi Başkanı Avukat Mustafa Yağcı da geçmiş dönemlerde halk ve yöneticiler arasındaki oy ilişkileri yüzünden İstanbul’daki orman arazileri üzerinde bir yağma gerçekleştiğini ifade ederek, “Özellikle İstanbul’da doğal kaynak olan ormanlarımızın akılcı, ödünsüz ve uzun dönemli kullanmamı konusunda toplumsal irade zayıflığı ortaya çıkmıştır. Bilgi toplumu olabilmenin en önemli unsuru, kuşkusuz eğitimdir. Çünkü bu temelde insanın doğaya bakışını, doğa ile olan ilişkisi, kısacası yaşam tarzıyla doğrudan ilgilidir. Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi olarak, Başkanımız Kadir Topbaş’ın büyük destekleriyle ormanların korunması için toplumsal bir hassasiyet oluşturmak adına bir başlangıç yaptık ve bu hatıra ormanı oluşturuyoruz” şeklinde konuştu.     

Gençlik Meclisi Başkanı Mustafa Yağcı, “Bundan sonra da özellikle ormanlarımız gibi doğal kaynaklarımıza yapılan tecavüzlerin önlenmesi, ormanlarımızın korunarak büyütülmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesine ve Orman Bölge Müdürlüğü’ne elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

 

Törende konuşmaların ardından Başkan Kadir Topbaş, Mustafa Yağcı ile birlikte ilk ağacı dikti. Gençlik Meclisi’nin diğer üyeleri de hatıra ormanına gruplar halinde ağaç dikimi gerçekleştirdi.