Alman Büyükelçi Başkan Topbaş’ı ziyaret etti 3.5.2006

Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.

Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen görüşmede konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Eckart Cuntz’un göreve yeni başlaması nedeniyle kendisine nezaket ziyaretinde bulunduğunu belirterek, Büyükelçi’ye yeni görevinde başarılar diledi.   AB müzakere sürecinde İstanbul’da yaptıkları çalışmalara ilişkin Büyükelçi’ye bilgi verdiğini ifade eden Başkan Topbaş, Cuntz’un da Almanya’da gerçekleştirilecek kültürel ve sanatsal aktivitelerde yardımcı olacağını belirttiğini kaydetti. Topbaş, Alman firmalarla özellikle tünel yollar konusunda işbirliği yapmayı düşündüklerini de sözlerine ekledi.     

 

Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz da Avrupa’nın en büyük kenti olan İstanbul’un dünyanın en büyüleyici ve en güzel şehirlerinden biri olduğunu vurgulayarak, “İstanbul tarihi değerlerinin yanı sıra, güçlü bir ekonomiye sahip. Alman işadamları İstanbul’da özellikle yatırım yapmak istiyor. Türkiye ve İstanbul ile ilişkilerimizi daha da geliştirmek istiyoruz” diye konuştu.  

 

Türkiye’de ekonomik, kültürel ve insani ilişkilerin çok yoğun olduğunu ifade eden Büyükelçi Cuntz, “Türkiye’nin güzel yüzünü dışarıda daha fazla tanıtmak için hep beraber çalışabiliriz” şeklinde konuştu.