Japon Başkonsolostan Başkan Topbaş’a ziyaret 27.3.2006

Japonya’nın İstanbul Başkonsolosu Hironao Matsutani, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.

 Saraçhane Belediye sarayı’nda gerçekleşen görüşmede konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başkonsolos Hironao Matsutani’nin eşiyle birlikte kendisine nezaket ziyaretinde bulunduğunu söyledi.  

 

Ocak ayında Japonya’da düzenlenen Expo Chanel Fuarı’nda İstanbul standını gezerek İstanbul ziyareti kazanan 10 turistin arasında Başkonsolos Matsutani’nin oğlunun da yer aldığını belirten Başkan Topbaş, İstanbul’da birlikte çektirdikleri fotoğrafı Başkonsolosa hediye etti.     

 

Başkonsolos Matsutani’nin oğlunun İstanbul’da doğduğunu ve adının da Münir olduğunu kaydeden Topbaş, Kültür Başkenti İstanbul’un kültürel zenginliklerinin Japon turistlere daha çok tanıtılmasını istediklerini ifade etti. Hironao Matsutani’nin buna katkı sunacağına inandığını dile getiren Kadir Topbaş, görev süresi içinde Tokyo Belediye Başkanı’nı İstanbul’da birlikte ağırlayacaklarını da sözlerine ekledi.  

 

Başkonsolos Matsutani’de Türkçe olarak yaptığı konuşmada, ilk olarak 35 yıl önce Konsolos Yardımcısı olarak İstanbul’a geldiğini, üçüncü görevine de bir ay önce  İstanbul Başkonsolosu olarak başladığını söyledi. Matsutani, görev süresi içinde Türkiye ile Japonya arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesi için çaba harcayacağını da kaydetti.

 

Ziyaretin sonunda Başkan Kadir Topbaş Başkonsolos Matsutani’ye İstanbul’u tanıtan bir kitap, Matsutani’de Topbaş’a bir saat hediye  etti.