İtalyan Başkonsolostan Başkan Topbaş’a ziyaret… 26.3.2006

İtalya’nın İstanbul Başkonsolosu Massimo Rustico’yu kabul eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye ve İtalya arasındaki sıcak ilişkilere dikkat çekerek Beyoğlu’nda bir ‘İtalyan Sokağı’ kurmayı düşündüklerini söyledi.

İtalya’nın İstanbul Başkonsolosu Massimo Rustico İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Görüşmede basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başkan Kadir Topbaş, Türkiye ile İtalya arasında uzun yıllara dayanan yoğun ilişkilerin her iki ülke Başbakanının yakın arkadaşlık ilişkileriyle de daha da üst düzeye çıktığını söyledi.  

 

İtalyan Hükümeti’nin İstanbul’un Dünya Kültür Başkenti adaylığı ve Türkiye’nin AB’ye tam üye olması için destek verdiğini hatırlatan Başkan Topbaş, bu destekten dolayı Massimo Rustico’ye teşekkür etti. Türkiye-İtalya ve özellikle İstanbul-İtalya arasındaki turizmi geliştirmek için Başbakan Berlusconi’ye bir İtalyan televizyonuyla İstanbul’un üzerinde helikopterle gezerek röportaj yapma teklifinde bulunduğunu dile getiren Topbaş, “Bu teklifim Sayın Berlusconi tarafından olumlu karşılanmıştı, bu röportajın en kısa zamanda gerçekleşeceğine inanıyorum” dedi.     

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu’nda Belediye Başkanlığı döneminden beri İtalyan Sokağı yapmayı arzu ettiğine dikkat çekerek, İtalyan Başkonsolosluğu’ndan u konuda da işbirliği beklediklerini de sözlerine ekledi.  

 

Başkonsolos Massimo Rustico da Beyoğlu’ndaki İtalyan Sokağı projesinin gerçekleşmesini kendilerinin de çok istediğini belirterek, “Bu güzel projeyi en kısa zamanda gerçekleştirmek için gerekli katkıyı sunacağız” dedi. Bu yıl Türkiye ile İtalya arasındaki diplomatik ilişkilerin 150. yılı olduğuna dikkat çeken Rustico, Ankara’daki Büyükelçilikle birlikte büyük çaplı organizasyonlar yapacaklarını açıkladı. Rustico, bu etkinliklerle iki ülke arasındaki yoğun ilişkilerin daha da yoğunlaşacağına inandığının altını çizdi.  

 

Görüşmenin sonunda Başkan Topbaş misafirine fotoğraflarla İstanbul’u tanıtan bir kitap, üç ilahi dinin temsilcilerinin bir arada seslendirdikleri ‘Asırlarda Birlikte Yaşamak Konseri’nin CD’si ile Türk el sanatlarıyla işlenmiş ‘lale motifli’ bir porselen bir tabak hediye etti. Topbaş porselen tabağı verirken Türk kültüründe lalenin çok önemli bir yer tuttuğunu ve tekstilden cama kadar birçok alanda işlendiğini hatırlatarak, Büyükşehir Belediyesi olarak bu yıl İstanbul’un dört bir yayına 3 milyon lale diktiklerini söyledi. Başkonsolos Rustico da Kadir Topbaş’a İtalya’yı tanıtan bir kitap takdim etti.