Büyükşehir, İstiklal Marşı’nı en güzel okuyanları ödüllendirdi 25.3.2006

İstiklal Marşımızın kabulünün 85. yılında “İstiklal Marşımızı Ezbere Okuma Yarışması Ödül Töreni” ve “Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü”, Başkan Kadir Topbaş ve İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey’in katılımıyla gerçekleştirildi. Dereceye giren öğrenciler İstiklal Marşı’nı okurken duygulu anlar yaşandı.

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen “İstiklal Marşımızı Ezbere Okuma Yarışması Ödül Töreni” ve “Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda (CRR) yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Vali Yarımcısı Ali Sözen ve İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey’in yanı sıra, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Muammer Erol, bazı ilçelerin kaymakamları, milli eğitim müdürleri ile öğrenciler, öğretmenler ve veliler katıldı.  

 

Başkan Topbaş; ‘İstiklal Marşımız milletimizin yeniden dirilişinin sembolüdür…’      Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yarışmaya katılan ve dereceye giren öğrencilere teşekkür ederek başladığı konuşmasında, “Aslolan bu vatanın hangi şartlarda bize emanet edildiğini bilmek ve kıyamete kadar yaşayacağına inanmaktır. İstiklal Marşı’nı ve Mehmet Akif’i çok iyi anlamak lazımdır. Bu marş sadece bayrağımız göndere çekilirken okunan bir marş değil, bir milletin tekrar dirilişinin sembolüdür” diye konuştu.     

 

Mehmet Akif Ersoy’un İstanbullu olduğunu ve şiirlerinde İstanbul ile döneminde bu şehirde yaşanan hayatları çok güzel bir Türkçe’yle aktardığını belirten Başkan Topbaş, “Bugün ve gelecekte de milli birlik ve beraberliğimizi bozmak, bizleri kaosa sürüklemek isteyenler olabilir. Birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde milletimizi gelecek nesillere taşımak sevdası içinde olmalıyız” dedi.     

 

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey de Büyükşehir Belediyesi’nin İstiklal Marşı’nın okunduğu bir yarışmaya ev sahipliği yapmasından dolayı Başkan Topbaş’a teşekkür etti. Törende daha sonra yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi ve bu öğrencilerin sesinden İstiklal Marşı’nın tam metni dinlendi.     

 

CRR’yi dolduran davetliler, yarışmada birinci olan Üsküdar Özel Çamlıca Kalem İ.Ö.Okulu’ndan Ümmühan Zeynep Bilgili ile henüz 4 yaşında olmasına rağmen İstiklal Marşı’nın bütün mısralarını ezbere okuyan Firuze Durgun’a özel bir ilgi göstererek alkış yağmuruna tuttular.