Çanakkale Şehitleri anıldı 18.3.2006

Edirnekapı Şehitliği´nde düzenlenen Çanakkale Şehitleri´ni Anma Töreni´ne Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, askeri ve mülki erkan ile gaziler ve şehit yakınları katıldı.

Çanakkale Zaferi’nin 91. yıl dönümü ve 18 Mart Şehitler Günü nedeniyle Edirnekapı Şehitliği’nde Çanakkale Şehitleri´ni Anma Töreni düzenlendi. Törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, diğer askeri ve mülki erkan ile gaziler, şehit yakınları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve öğrenciler katıldı.        

 

Şehitlik Anıtı’na çelenklerin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törene Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün Çanakkale Zaferi’nin 90. yılı dolayısıyla gönderdiği mesaj okundu. Org. Özkök mesajında; 'Bu zafer, Türk Silahlı Kuvvetleri´nin sahip olduğu tarihi niteliklerin de esasını oluşturan namus, şeref, hediye, şehadet, dürüstlük, ahlak ve sorumluluk gibi kavramlar sayesinde kazanılabilmiştir.” dedi.        

 

Törenin sonunda şehit mezarları ziyaret edilerek karanfiller bırakıldı ve dualar edildi. Programda şehitler rahmetle, gaziler ise minnet ve şükranla anıldı. Mezarlara karanfil bırakan ve şehit yakınlarını teselli eden Başkan Topbaş, Orgeneral Babaoğlu, ailelerle birlikte duygusal anlar yaşadılar. Mezarlara bırakılan asker mektuplarını okuyan protokol üyelerinin zaman zaman gözyaşlarını tutamadığı gözlendi.