Asırlık tatlar ve sanatlar ikinci kez Sultanahmet’te… 18.7.2012

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği Asırlık Tat ve Sanatlar, kapılarını ikinci kez açtı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sultanahmet Meydanı’ndaki Ramazan etkinliklerinde İstanbul’a yakışan kaliteyi yansıtır hale geldiklerini söyledi.

Ramazan ayının duygu yüklü atmosferini en iyi yansıtan mekanlardan biri olan Sultanahmet Meydanı, asırlık tatlar ve sanatlara bir kez daha ev sahipliği yaptı. Asırlık Tatlar ve Sanatların kapıları, İstanbul Büyükşehri Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından tarihi meydanda ikinci kez açıldı.

Ramazan İstanbul’da bir başka yaşanır…

Ramazan ayının İstanbul’da farklı yaşandığını ifade eden Başkan Topbaş, “Böyle bir şehirde geleneksel kültür ve değerlerimizi gün yüzüne çıkartmak istedik. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da meydanda, Selçuklu ve Osmanlı’da gördüğümüz, çarşı anlayışı olan ve bedesten dediğimiz tarzda stantlar oluşturduk” dedi.

Sultanahmet’te İstanbul’a yakışan kalite…

Özü İstanbul’a ait olan asırlık tatlar ve sanatların hem tanıtımının hem de uygulamalarının yapılmasına özen gösterdiklerini dile getiren Başkan Topbaş “Geçmişte Sultanahmet Meydanı’ndaki Ramazan etkinliklerinde maalesef rahatsız edici boyuttaydı. Tarihi meydan, panayır yeri gibiydi. Yerli yabancı turistlerden tenkit alıyorduk. Ancak şimdi bize yakışan kaliteyi yansıtır hale geldik” diye konuştu.

Bu yıl Ramazan Fest adı altında bir aktivite daha başlattıklarını belirten Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Ramazan-ı Şerif İstanbul’da farklı yaşanıyor. Bunu dünyanın farklı ülkelere özellikle İslam alemine önemli etkisi olabilir. Her anlamda farklılıklara sahip bir şehirde yaşıyoruz. Burası aynı zamanda inanç turizminin merkezi. İslam aleminin en önemli mabetleri ile önemli ziyaret noktaları var. Ramazan münasebetiyle Türkiye’nin birçok yerinden İstanbul’a gelenler var. Böyle bir süreçte Ramazan’ın bereketinden faydalanmak istedik. Ramazan 24 saat yaşanacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri olarak Ramazan’ın farklı tatlarda yaşanmasını sağlamak istiyoruz. Beyazıt’ta Kitap Fuarı, Feshane’deki etkinlikler yaşanacak. İlçe belediyelerimiz mahalle aralarında iftar sofrası kurarak kardeşlik duygusunu yansıtacaklar.”

Başkan Kadir Topbaş, konuşmasının ardından beraberindekiler ile bitlikte asırlık tatlar ve sanatların açılışını yaptı. Stantları tek tek gezerek bilgi alan Başkan Topbaş, ikram edilen asırlık lezzetlerin tadına da baktı.

İstanbul’un tatları ve sanatları Sultanahmet’te…

Asırlık Tatlar ve Sanatları ziyaret edenler, Karaköy Güllüoğlu, Mado, Sütiş, Koska Helvacısı, Hacı Bekir Lokumları, Hamidiye Su, Kanlıca Yoğurdu gibi özü İstanbul’a ait olan tatların tarihi ve üretimi hakkında bilgi sahibi oluyor. Ayrıca cam, ebru, çini, tezhip, halı dokuma, sedef işi, porselen gibi geçmişi çok eskilere dayanan mesleklerin inceliklerini maharetli ellerden görüyor.