Başkan Topbaş sanayicilerin sorunlarını dinledi 17.3.2006

Sanayicilerin sorunlarını dinleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “İstiyoruz ki, şehrimizin sanayisi ve istihdamı artsın. Ancak doğru yerlerde doğru yatırımlar yapmak şartıyla… İstanbul’da çevreyi kirletmeyen, hizmet ağırlıklı bir sanayi istiyoruz” dedi.

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Taksim’deki Ceylan İntercontinental Otel’de düzenlediği ‘İstanbul Sanayi Forumu Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın katılımıyla gerçekleşti. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük’ün yönettiği toplantıda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mesut Pektaş, Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rafet Bozdoğan, İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur ile çok sayıda Büyükşehir Bürokratı da hazır bulundu. “Üretim ve Yaşam Perspektifi Açısından İstanbul’un Bugünü ve Yarını” konulu İstanbul Sanayi Forumu Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı, Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük’ün açılış konuşmasıyla başladı. Daha sonra kürsüye gelen meslek komitesi temsilcileri, yaklaşık 3 saat boyunca Başkan Kadir Topbaş'a sanayicilerin sorunlarını aktardılar ve çeşitli taleplerini ilettiler.  

 

Başkan Topbaş; ‘İstanbul’da çevreye duyarlı, hizmet ağırlıklı sanayi istiyoruz…’      Sanayicilerin ardından kürsüye gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, iletilen bütün sorunları ve önerileri not aldıklarını ve bürokratlarıyla birlikte Koordinasyon Toplantısı’nda ele alarak gerekli çalışmaların yapılacağını söyledi. İstanbul’un arazi kullanım haritalarının bugüne kadar yapılmaması nedeniyle sıkıntıların hep birlikte yaşandığını belirten Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “İş hayatından geliyorum ve sanayicilerimizin problemlerini çok iyi anlıyorum. İstiyoruz ki, ülkemizin sanayisi ve istihdamı artsın. Ancak doğru yerlerde doğru yatırımlar yapmak şartıyla… Kurduğumuz İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi’nde (İMP) İstanbul’u planlı bir şehir yapmak için çalışıyoruz. Bu çalışmaları yaparken sanayicimize rağmen bir şey yapmak istemiyoruz. Biz sanayiye karşı değiliz. Sanayi şehrimiz ve ülkemiz için çok önemli. Tabi ki, İstanbul’da çevreyi kirletmeyen, hizmet ağırlıklı bir sanayi istiyoruz. İstanbul’da sanayinin geleceğine yine sizlerle bir araya gelerek karar vermek istiyoruz.”     

 

Sanayicilerin şehir içindeki istimlak bekleyen arazileriyle ilgili çalışma başlattıklarını, çevreye duyarlı yeni organize sanayi bölgeleri kurulması için yer tahsisi yapabileceklerini ve müesseselere verilen ruhsatların işletmeci değiştiğinde yenilenmemesi için çalışma başlattıklarını ifade eden Başkan Topbaş, “Sanayi alanlarının taşınması ya da dönüşümünü sanayicilerimizle birlikte planlayabiliriz. Fedakarlıkları bu ülke ve bu kent adına hep birlikte yapmalıyız. Sanayi tesislerimizin mutlaka çevre düzeni yapması, okul, kreş ve cami gibi tesisler yaparak o bölgeyle sosyal ilişkiler kurulması gerekiyor. Biz sanayicilerimiz için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Yatırımlarınızın önünü açmak ve bu konuda sizlere yardımcı olmak için varız” diye konuştu.  

 

Büyükşehir Belediyesi olarak İstanbul’un Marmara Bölgesi ve bütün dünya ile irtibatını sağlayacak çok büyük bir liman projesi üzerinde çalıştıklarını ve sanayi bölgelerinin ulaşım problemlerini çözmek için çalışmalarının sürdüğünü vurgulayan Topbaş, “İstanbul’un Nazım İmar ve çevre gibi stratejik planlarını büyük ölçüde bitirdik. İMP’de 300’ün üzerinde akademisyenimiz çalışmaları büyük bir hızla sürdürüyor. Öte yandan, sanayicilerimizin ağır vasıta araçlarının köprü geçişlerindeki saat uygulamasıyla ilgili büyük sıkıntıları olduğunu da biliyorum. Valimizle bu saat uygulamasını yeniden gözden geçireceğiz. Ayrıca Hükümetimizin TEM Otoyolu üzerindeki gişelerin biraz daha şehir dışına kaydırılmasıyla ilgili bir çalışması var” şeklinde konuştu.      Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, önümüzdeki hafta Büyükşehir Belediyesi’nin alması beklenen bir kararla taksicilerin yıllık ruhsat parasını 250 YTL’den 150 YTL’ye çekeceklerini ve ruhsat süresini birkaç yıla kadar uzatacaklarını da sözlerine ekledi.  

 

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük ise, Türkiye´nin toplam ithalatla ihracatının yüzde 43´ünü gerçekleştiren, toplam ticaret kapasitesinin yüzde 55´ine sahip olan ve gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) yüzde 23´ünü yaratan İstanbul’un Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu kaydederek, bu rakamların İstanbul´un önemini ortaya koyduğunu anlattı.   İstanbul´da sanayinin yeniden planlanmasının büyük önem taşıdığına dikkat çeken Tanıl Küçük, sanayinin kesinlikle tarihi yarımadanın dışına çıkması gerektiğini, su havzaları ve orman alanlarının mutlaka korunması gerektiğini vurguladı. Kent dışına çıkabilecek sanayinin ucuz arsa ve düşük maliyetli taşıma kredisi gibi imkanlarla özendirilmesi gerektiğini dile getiren Küçük, “Küresel sistemde istediği ekonomik rolü üstlenebilmesi için İstanbul´un rekabet gücünü geliştirmemiz lazım. Bu çerçevede ulaşım ve trafik sorunu çözülmeli. Limanlar havaalanları iyileştirilmeli, taşımacılık hizmetleri geliştirilmeli, hızlı işleyen bir bürokratik altyapı kurulmalı, İstanbul´daki iş yeri nitelikleri geliştirilmelidir” şeklinde konuştu.