Başbakan Yardımcısı Şener ile Başkan Topbaş “Ağıtlar ve Anıtlar” sergisini açtı 2.3.2006

AK Parti Milletvekili Süleyman Gündüz’ün “Ağıtlar ve Anıtlar” konulu fotoğraf sergisi Dolmabahçe’de açıldı. Açılışa Başbakan Yardımcısı Şener, İçişleri Bakanı Aksu, Çevre ve Orman Bakanı Pepe, Devlet Bakanı Çubukçu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş da katıldı.

AK Parti Sakarya Milletvekili Süleyman Gündüz’ün “Ağıtlar ve Anıtlar” konulu fotoğraf sergisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi´nin Şirketlerinden Kültür A.Ş´nin sponsorluğunda Dolmabahçe Sarayı Sergi Salonu’nda açıldı. Açılışa Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.     

 

Şener; “Ağıtlar Müslümanlarla ilgili, anıtlar ise batıyla…”  

Açılışta konuşan Şener, evrende estetik kaygıyla bir şeyler üreten tek varlığın insan olduğunu belirterek, Süleyman Gündüz´ün sergisini gezerken hissettiklerini şu cümlelerle anlattı; “Anıtlar ve ağıtlar diye ayrım yapmak mümkün değil. Ağıtları hep Sudan, Pakistan, Endonezya ve Makedonya´da gördüm. Anıtları ise New York, İspanya, Fransa ve Küba’da. Ben Küba’dakinin anıt mı yoksa ağıt mı olduğuna karar veremedim, ama Gündüz ağıt olduğunu ifade etti. Eğer İstanbul ve Hicaz’daki anıtlar olmasaydı, ‘Ağıtlar Müslümanlarla ilgili, anıtlar ise batıyla ilgili’ diyecektim. Allah’tan İstanbul ve Hicaz´dan fotoğraflar var serginin içinde, böylece anıtlar ve ağıtlar dünyanın her köşesinde vardır diyebiliyoruz. İnsanın olduğu yerde anıtlar ve ağıtlar var.”      

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da sergide zamanı durduran ve mekanı donduran bir anlayışla dünyanın her noktasından yansımaların var olduğunu ifade etti. Geçmişte fotoğraf çektiğini, mimarların da fotoğrafa meraklı olduğunu, ayrıca Çevre ve Orman Bakanı Pepe´nin de fotoğrafa meraklı olduğunu bildiğini kaydeden Kadir Topbaş, artık hem kendisinin hem de Bakan Pepe’nin de birer sergi açmaya doğru gitmeleri gerektiğini söyledi. Gündüz’ün Endonezya ve Makedonya gibi ağıtların yükseldiği ülkelerdeki çalışmalarını yakından bildiğini ifade eden Başkan Topbaş, “Sayın Gündüz’ün fotoğraflarındaki tespitler ve anlatılmak istenen ifadeler çok etkileyici ve farklı… Kendisine bu güzel sergiyle İstanbul’un kültür hayatına renk kattığı için çok teşekkür ediyorum” dedi.     

Süleyman Gündüz İstanbul’da gençlik filmi çekecek…   

AK Parti Milletvekili Süleyman Gündüz gazetecilere sergiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Yeryüzü serüvenini anlamlı kılanlara” ithaf ettiğini dile getirerek, hayatının bir serüven olduğunu söyledi. Afrika, Asya, Latin Amerika ve Balkanlar´da oluşmuş ağıtlarla, batının anıtlarını ve aralarındaki tezatı göstermek istediğini anlatan Gündüz, “Doğunun ve güneyin ağıtları, batının ve kuzeyin anıtlarıdır. Her ağıt başka bir anda bir anıta dönüşüyor” dedi.     

 

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ile beraberindekiler sergiyi hep birlikte gezerek, fotoğraflar hakkında Süleyman Gündüz’den bilgi aldı. Gündüz´ün 15 ülkede çektiği 100 fotoğrafın yer aldığı sergi, 15 Nisan´a kadar ücretsiz gezilebilecek.