Uygur Özerk Bölgesi Başbakan Yardımcısı Başkan Topbaş’ı ziyaret etti 27.11.2006

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Sincan Uygur Özerk Bölge Hükümeti Başkan Yardımcısı Kurexi Maihesuti, Başkan Kadir Topbaş’ı Çin’e davet etti.

Çin Kültür günleri vesilesiyle İstanbul’da bulunan Çin Halk Cumhuriyeti’nin Sincan Uygur Özerk Bölge Hükümeti Başkan Yardımcısı Kurexi Maihesuti, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında ziyaret etti.     

 

Görüşmede konuşan Sincan Uygur Özerk Bölge Hükümeti Başkan Yardımcısı Kurexi Maihesuti, tarih boyunca Çin ve Türk milletleri arasındaki dostluk bağı olan İpek Yolu’nun tekrar canlandırılabileceğini söyledi. Başkan Topbaş’ı Çin’e davet eden Kurexi Maihesuti, “Çin ve Türkiye arasındaki geleneksel dostluk hep gelişmektedir. Daha da gelişeceğine inanıyorum. İpek yolu tarihten itibaren Türk halkı ve Çin halkını birbirine bağlamıştır. Biz her zaman İpek yolunu canlandırmaya hazırız. Bundan sonra kültür ve ticaret alanında işbirliğine her zaman hazırız. Bu kültür günlerindeki faaliyetlerle de Çin ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin gelişeceğine inanmaktayım. Teşekkür ederim. Türkiye’den herkesi Çin’e davet ediyorum. Çine gidip ticaret yapabilirler. Özellikle sayın başkanı davet ediyorum” diye konuştu.     

 

Ziyaretlerin ve kültürel aktivitelerin halkları birbirine yaklaştırdığını ifade eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da “Çin halk Cumhuriyeti ile Türkiye arasında gelişen her yöndeki ilişkilerin geçmişteki ipek yolunun yeniden canlandırılması adına önemli olduğunu düşünüyorum. Kültürel aktiviteler halkları birbirine yaklaştırıyor. Sincan bölgesi benim de merak ettiğim bölgedir. İnşallah ileriki tarihlerde bu bölgeleri ziyaret etmek isterim” dedi.     

 

Görüşmenin sonunda Başkan Kadir Topbaş, misafirine İstanbul hatırası olarak çini üzerine işlemeli Kız Kulesi kabartması hediye etti. Uygur Özerk Bölge Hükümeti Başkan Yardımcısı Kurexi Maihesuti de Kadri Topbaş’a meşhur Uygurlu bir sanatçının heykeli ile ipek ve Çinlilerin meşhur çalgısı Cura takdim etti.