Başkan Topbaş’tan Danimarkalı işadamlarına yatırım çağrısı… 18.11.2006

Danimarka’nın Türkiye Büyükelçisi Kim Jorgensen’i kabul eden Başkan Topbaş, ticari ve siyasi ilişkilerin ele alındığı görüşmede Danimarkalı işadamlarına yatırım çağrısında bulundu. Danimarka İthalat Konseyi’nin 2007 toplantısının İstanbul’da yapılacağını açıkladı.

Danimarka’nın Türkiye Danimarka Büyükelçisi Kim Jorgensen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret etti. Göreve iki ay önce başlayan Büyükelçi’ye başarılar dileyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, iki ülke ilişkilerinin daha da gelişmesi için birlikte çalışma kararı aldıklarını söyledi.     

 

Kadir Topbaş, “Özellikle iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğini, Danimarka’nın Türkiye’nin AB sürecine olan desteğini ve karşılıklı turizm konusunu görüştük. Ben kendisine İstanbul’da yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdim ve bu konuda Danimarkalı işadamlarına açık olduğumuzu beyan ettim. Yap-İşlet olarak ulaşım başta olmak üzere değişik sektörlerde işbirliği yapabileceğimizi ifade ettim. İnanıyorum ki, iki ülke arasında gayet ciddi ve dinamik bir işbirliği oluşacaktır” diye konuştu.     

 

İstanbul’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren ve kendisini ağırladığı için Başkan Topbaş’a teşekkür eden Danimarka’nın Türkiye Danimarka Büyükelçisi Kim Jorgensen da iki ülke arasında devam eden iyi bir işbirliği ve ticari ilişkiler bulunduğuna dikkat çekerek, Danimarka İthalat Konseyi’nin iki yılda bir gerçekleştirilen toplantısını İstanbul’da yapacağını açıkladı. “Bu toplantı için İstanbul’un seçilme nedeni, arz ettiği önemden ve ekonomik gelişmesinden dolayı olmuştur” diyen Kim Jorgensen, Danimarka’nın Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğini desteklediğini de kaydetti.     

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, görüşmenin sonunda Büyükelçi Jorgensen’e fotoğraflarla İstanbul’u tanıtan bir kitap, yine İstanbul’u anlatan bir cd ile üç semavi dinin temsilcilerinin birlikte seslendirdiği “Asırlarda Birlikte Yaşamak” konserinin cd’sini hediye etti. Jorgensen’e İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin çalışma salonunu da gezdiren Başkan Topbaş, Meclis’in işleyişi ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi.