Dünyada ekonomik kriz İstanbul’da toplu sözleşme sevinci 5.7.2012

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İETT ile iştirak şirketlerden KİPTAŞ, Hamidiye ve Halk Ekmek’te toplu sözleşme sevinci yaşandı. Başkan Kadir Topbaş, dünyada ekonomik krizin yaşandığı bir dönemde 7 bine yakın işçiye yüzde 11 oranında zam verildiğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İETT ile iştirak şirketlerinden KİPTAŞ, Hamidiye A.Ş. ve Halk Ekmek A.Ş. personelini kapsayan toplu iş sözleşmesi Saraçhane Belediye Sarayı’nda imzalandı. İmza törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Hak İş Konfederasyonu Başkanı Mahmut Aslan’ın yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Adem Baştürk, Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Eren, İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı, Halk Ekmek A.Ş. Genel Müdürü Salih Bekaroğlu, Hamidiye A.Ş. Genel Müdürü Kenan Kılıç, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Sabri Dereli ile belediye çalışanları katıldı.

İstanbul’da toplu sözleşme sevinci…

Toplu sözleşme töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dünyada ciddi bir ekonomik sıkıntı yaşandığını ve işsizliğin arttığını belirterek, “Dünyada gittiğimiz her yerde ve bizi ziyaret edilen yabancılar tarafından ülkemizin ve İstanbul’un başarı öyküsü soruluyor. Financial Times gazetesindeki bir makalede, ‘Türkiye farklı bir gezegende mi?’ diye yazıyor. Bu nasıl bir mutluluk. Hangi gözle bakılıyor artık bize. Merkezi ve yerel yönetimlerimizde böyle bir istikrar ve istikrarlı bir yönetim anlayışımız var. Her konuda ‘Biz bunu başarırız’ hissi var” diye konuştu.

İspanya’da işsizlik oranının yüzde 23’ü bulduğunu, Avrupa ülkelerinin ekonomik krizden kurtulmak için çaba harcadığını hatırlatan Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “Bunların sebepleri arasında istikrarlı olmayan yönetim ve yönetimde bulunan insanlar var. Kendi önlerine koydukları sonuca katlanmak durumundalar. Bunun çözümü basit değil. Trilyon dolardan bahsediliyor. Hazreti Mevlana’nın dediği gibi; bir neslin geleceğini, bir önceki nesil hazırlar. Bizler de yarının Türkiye’sini birlikte hazırlıyoruz.’’

Başkan Topbaş: “Enflasyonun üzerine çıktık”

Geçmişte toplu sözleşme ile ilgili gerginliklerin yaşandığına ve bundan zarar gören yönetimlerin olduğuna dikkati çeken Kadir Topbaş, “Geçmişte sendikalar adeta yönetimleri yok etme merkezleri haline gelmişti. Politize olmuş, siyasileşmiş bir sendikal hareket haline gelmişti. Ancak aklıselimin galip geldiği yerde oturulup anlaşılıp en iyi noktalara gelinebilir. Geçmişte maaşları ödeyemediğimiz günler oldu. Bugünkü ekonomik krizde muntazam ödenebilmesi bile başlı başına bir olay” dedi.

“Türkiye’de geçmişteki gibi yüzde 60-70’lerde bir enflasyon olsaydı, böyle bir dönemde hangi toplu sözleşmeyi imzalarsanız imzalayın, yarınınız belli değil. Ekmeği kaçtan yiyeceğinizi hesap edemezdiniz” diyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün gayet güzel bir istikrarı birlikte yakaladık. Bugün burada 5. dönem toplu iş sözleşmenin arifesindeyiz. Her bir dönem çok başarılı geçti. Biz her şeyden önce enflasyonun yüzde 30 üzerinde bir iyileştirme yaptık. Enflasyonun üzerine çıkmaya çalıştık.  Yerinde saymıyoruz. Burada sendika yetkilileri uzun uzun görüşmeler yaptılar ama dışarıya kavga yansıtmadık.”

Hak İş de toplu sözleşmeden memnun…

Hak İş Konfederasyonu Başkanı Mahmut Aslan da dünyanın finans krizi, Avrupa’nın ekonomik kriz yaşadığı bir dönemde Türkiye’de toplu sözleşme yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Avrupalı sendikalılarla yaptığımız toplantılarda ‘var olan ücretleri ne kadar az aşağı çekeriz’ tartışmaları yaşanıyor. Gerçekten Avrupa’da Türkiyeli olmanın keyfini, onurunu daha iyi anlıyorsunuz” dedi.

Net giyinik ücret 2 bin 556 TL’ye yükseldi

6 bin 940 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Hak İş Konfederasyonu Başkanı Mahmut Aslan, İBB Genel Sekreteri Prof. Dr. Adem Baştürk ve İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı tarafından imzalandı. İki yıllık toplu iş sözleşmesiyle işçilerin çıplak ücretlerine yüzde 11 zam yapıldı. Sözleşmenin ikinci yılında işçilerin çıplak ücretlerine birinci yılında gerçekleşen enflasyon oranında zam yapılacak. Çıplak ücret dışındaki ödemeler için de ücret zammı oranında artış sağlandı.