Başkan Topbaş; “Çin ile İpekyolu’nu yeniden canlandıracağız…” 17.11.2006

Çin Komünist Partisi Başkan Yardımcısı Cao Hanyuxing, beraberindeki heyetle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret etti. Görüşmede İstanbul’dan Çin’e uzanan 5 bin yıllık İpekyolu’nun yeniden canlandırılması ele alındı.

Çin Halk Cumhuriyeti Komünist Partisi Başkan Yardımcısı Cao Hanyuxing, beraberindeki heyetle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında ziyaret etti. Görüşmede konuşan Çin Komünist Partisi Başkan Yardımcısı Cao Hanyuxing, “Dünyanın en önemli şehirlerinden biri” olarak gördüğü İstanbul’dan çok etkilendiğini belirterek, şöyle konuştu; “İstanbul, ekonomilerin, dinlerin, dillerin ve ırkların barış içinde yaşaması açısından çok önemli bir şehir. Çin Halk Cumhuriyeti’nin siyasetinin temelinde de ülkelerin bütün sorunlarını müzakereler ve barış içinde çözmesi yatmaktadır. Biz de uyumlu ve herkesin barış içinde yaşadığı bir dünya arzu ediyoruz. Çin ile Türkiye arasındaki karşılıklı ziyaretlerin, ilişkilerin gelişmesi ve her iki ülkenin geleceği açısından çok faydalı olacağına da inancımız tamdır.”     

 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da İstanbul’un tarihi ve kültürel zenginliği nedeniyle dün Avrupa Konseyi tarafından 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçildiğini hatırlatarak, “İstanbul7un bu zengin değerlerini dünyaya yansıtmak ve geleceğe taşımak istiyoruz” dedi.  Çin ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin giderek geliştiğine dikkat çeken başkan Topbaş, “Her iki ülkenin geçmişte İpekyolu ile birbirlerine bağlı olduklarını ve ticari ilişkilerin günümüze kadar yansıdığını görmekteyiz. Asya ile Avrupa arasında bir köprü olan İstanbul ile Çin Halk Cumhuriyeti’ne karşılıklı olarak yeni bir İpekyolu oluşturma görevi düşüyor. Global sermayenin bir parçası olan Çin’deki işadamlarını Türkiye’ye ve İstanbul’a yatırım yapmaya davet ediyoruz. Bizim işadamlarımız da o bölgede birçok yatırım yapıyor” diye konuştu.     

 

Ziyaretin sonunda Başkan Kadir Topbaş Cao Hanyuxing’e İstanbul’u tanıtan bir cd, kitap, Türk el sanatlarıyla işlenmiş bir tabak ile 3 ilahi dinin temsilcilerinin İstanbul’da birlikte seslendirdikleri “Asırlarda Birlikte Yaşamak” konserinin cd’sini hediye etti. Hanyuxing de Kadir Topbaş’a kendi şehirlerinin kabartmasını içeren bir tabak ile başkanlığını yaptığı eyaletin sembolünü takdim etti.