Başkan Topbaş Muhasebe Kongresi katılımcılarıyla yemekte buluştu 13.11.2006

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da gerçekleşen 17. Dünya Muhasebe Kongresi katılımcılarıyla öğle yemeğinde biraraya geldi.

Harbiye’deki Hilton Oteli’nde gerçekleşen yemekte konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 17. Dünya Muhasebe Kongresi’ne İstanbul’un ev sahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti belirterek,  “Hepinize İstanbullular adına ‘hoş geldiniz’ diyorum. Napolyon’un ‘Dünya tek bir devlet olsaydı, başkenti İstanbul olurdu’ ifadesinin gerçek anlamda yaşandığı, barışın yüzyıllardan beri hissedildiği, sevgi ve hoşgörünün yüzyıllardan hakim olduğu bir şehirdesiniz ve şimdi tam Asya ve Avrupa Kıtalarının birbirlerine göre başlangıç noktalarında bulunuyoruz. Bu kentte sabah güneşi iki kıtaya birden doğar” dedi.     

 

Yunan mitolojisinde İstanbul’dan ‘kıtaların öpüldüğü kent’ diye bahsedildiğini ve şehre yukarıdan bakıldığında bu siluetin görebileceğini ifade eden Başkan Topbaş, “Onun için bu kentte bulunmak ve kalmak insanlara bir başka sevda yaşatır. Bu kentin insanları hep mutlu olmuşlardır. Asırlardan beri 3 ayrı dinin insanları aynı sokağı ve aynı apartmanı paylaşmaya devam etmektedir. Dün aldığımız neticeyle İstanbul ‘2010 Avrupa Kültür Başkenti’ seçildi. İstanbul’u yönetenler olarak dünyaya olan sorumluluğumuz gereği bu şehri tüm insanlığa bir kültür başkenti olarak hazırlayacağız” diye konuştu.  

 

“İstanbul’a 5-6 bin kişilik dev bir kongre merkezi yapacağız…”     

Ankara Türkiye’nin siyasi başkenti, İstanbul’un ise iktisadi başkenti olduğunu vurgulayan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “İstanbul’un son iki yılda büyük kongrelere hafızalarda iz bırakacak bir başarıyla ev sahipliği yapması bizi gururlandırmaktadır. 17. Dünya Muhasebe Kongresi’nin de İstanbul’da büyük bir katılımla yapılması nedeniyle hem organizatörlere hem de katılımcılara teşekkür ediyorum. Dünya genelinde ekonomik büyüme ve istikrar temasın ele alındığı bu kongreye Türkiye’nin çok önemli bir örnek teşkil edeceği kanaatindeyim. Muhasebe sadece bir şirketi ya da kurumu değil tüm ülkeyi hatta tüm dünyayı yakından ilgilendiriyor. Bütün dünyanın muhasebe alanında ortak bir dil kullanmaya başladığı dönemde İstanbul’da gerçekleştirilen bu kongrenin başarılı olmasını ve tüm dünya için önemli izler bırakmasını diliyorum. Buradan kendi adıma bir pay da çıkarttım. İstanbul’da birkaç yıl içinde 5-6 bin kişinin kongre yapabileceği ve yemek yiyebileceği dünyada bir numara olacak boyutta bir kongre merkezi yapmaya karar verdim.”     

 

İstanbul’un en büyük sorununun büyük metropollerde olduğu gibi ulaşım olduğunun altını çizen Başkan Topbaş, “50 yılda 12 milyon göç alan ve yılda 200 bin yeni aracın trafiğe çıktığı bu şehirde sorunları çözmek adına önümüzdeki 5 yılda ulaşımın tüm alanlarına 12 milyar dolarlık yatırım gerçekleştiriyoruz. Yani İstanbul’a bir dahaki gelişinizde trafikte bugüne kadar çok daha rahat edeceksiniz” diye konuştu.     

 

Toplantının sonunda TÜRMOB (Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği) Genel Başkanı Mehmet Timur, Başkan Topbaş’a kongreye katkılarından dolayı bir teşekkür plaketi takdim etti.