Başkan Topbaş Avrupa Komisyonu Üyesi Olli Rehn ile görüştü 10.11.2006

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn’i ziyaret etti. Rehn, 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul’a 2007’de 1.5 milyon euro destek vereceklerini açıkladı.

Brüksel´de gerçekleşen Kadir Topbaş ile Olli Rehn görüşmesine Meclis Üyeleri Zeynep İmalı, Bilgehan Bayramoğlu, Ali Gönül ve Namık Kantoğlu ile Başkan Danışmanı Kortan Çelikbilek de katıldı. Başkan Topbaş ve beraberindeki heyeti çok sıcak karşılayan Olli Rehn görüşmenin çok yapıcı ve olumlu olduğunu söyledi. 55 dakika süren görüşmede Rehn “İstanbul ve Türkiye AB’ye girme mücadelesini sürdürmelidir” dedi.  

 

Toplantıda Türkiye’yi yakından takip ettiğini belirten Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, şöyle konuştu; “Dış işleri Bakanınız Abdullah Gül ile görüştüm. Çok yapıcı bir görüşme oldu. Maalesef Finlandiya Başkanı dün akşam konuyu sonuçlandıramadı bir sonuca varamadı. Bu koşullar altında bir sonuca varamayacağını söyledi. Biz bir B planı ile çözüm arayacağız. Önümüzdeki 4-5 gün 25 ülkenin Komiserleri ile görüşmeler yapacağım. 6 Aralıkta komisyona sunacağımız öneri üzerinde çalışacağız. Yerel yönetimlerin zerkliği bizim için çok önemli diyoruz. İstanbul çok önemli bir Avrupa şehridir. Farklılıkları olan bir şehirdir. Sivil toplum kuruluşlarıyla ortak çalışmalar yapılmalı. İstanbul kültürel mirası içinde barındırıyor. Bu mücadeleyi sürdürmek gerekir çünkü Avrupa söz konusu 2007 AB bütçesinde İstanbul Kültür Başkenti için 1.5 milyon euro destek vereceğiz.”  

Başkan Topbaş; “Türkiye’de ve İstanbul’da AB kriterlerini çok önemsiyoruz…”      Sıcak karşılamadan dolayı Rehn’e teşekkür eden Başkan Kadir Topbaş “İstanbul’u iyi bildiğiniz yakından takip ettiğinizi gördüm. Biz Türkiye olarak AB kriterlerini son derece önemsiyoruz. Son dönemde de Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde çok ciddi reformlar yapıldı. Çok kolay olmadı. Sayın Başbakanımızın gayreti ve halkın güveniyle bu yapıldı. Sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışmayı önemsiyoruz ve çeşitli konuşmalarda ortak projeler yürütüyoruz. Bir takım beyinler sizin adınıza düşünür. Biz bu fırsatı kaçırmamaya çalıştık, istifade ettik. Hala çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu.  

 

İstanbul’un Türkiye’yi taşıyan ve asırlardır farklı din ile kültürden insanların aynı mahallede hoşgörü içinde yaşadığı bir şehir olduğunu vurgulayan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Biz ABC planına bakmadan AB yolunda yürümeye devam etmek istiyoruz. Toplumları harekete geçirmek kolay değildir. Durdurduğunuz zaman tekrar harekete geçirmek çok zordur. Dersimizi çok iyi çalışıyoruz. Zamanı kısaltıyoruz. Bu çalışmalarımız devam edecek. Kaybettiğimiz zamanı telafi etmeye çalışıyoruz. İstanbul’un gelişmesi diğer Anadolu kentleri içinde model teşkil ediyor. Ben aynı zamanda 323 üyeli Belediyeler Birliğinin Başkanıyım. Biz burada farklı bir yönetim anlayışı ile iyi bir etkileşim içindeyiz. Kurmuş olduğumuz AB İlişkileri Müdürlüğü aynı zamanda bu Belediyelerle koordinasyonu yürütmektedir. Başlangıçta yüzde 70 olan AB’ye olumlu bakış, son zamanlarda yüzde ellinin altına düşüyor. Daha çok çalışmamız gerekiyor. İstanbul Türkiye’nin aynası bu bakımdan İstanbul ile iletişim kurulduğu takdirde önemli olacağı kanaatindeyim.”  

 

Görüşmenin sonunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn’e İstanbul fotoğrafları albümü ile çeşitli hediyeler verdi.