Başkan Kadir Topbaş; “Özel tiyatroları da destekleyeceğiz…” 6.11.2006

Şehir Tiyatroları sanatçılarıyla yemekte buluşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbulluların tiyatro sevgisini arttırmak amacıyla biletleri 1 YTL’ye indirdiklerini hatırlattı ve Şubat ayında hayata geçirecekleri projeyle özel tiyatroları da destekleyeceklerini açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şehir Tiyatroları sanatçılarıyla Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda akşam yemeğinde bir araya geldi. Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen geceye çok sayıda Şehir Tiyatroları Sanatçısı katıldı. Yemekte Şehir Tiyatroları Genel Sanat yönetmeni Nurullah Tuncer, Başkan Danışmanı Prof. Dr. İskender Pala, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ahmet Çınar da hazır bulundu.

 

Gecede sanatçılara hitap eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbulluların tiyatro sevgisini arttırmak amacıyla tam biletleri 6.5 YTL’den 1 YTL’ye indirdiklerini hatırlattı ve Şubat ayında hayata geçirecekleri bir projeyle özel tiyatroları da destekleyeceklerini açıkladı. “Kerem Yılmazer’in ölümünün 3. yılında aramızdan ayrılan tüm tiyatro sanatçılarımızı saygı ve şükranla anıyoruz” diyen Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un kendi hasletinde varolan sanatla iç içe olma özelliğinin yıllarca ihmal edildiğini söyledi. İstanbul’da sanatı tekrar gündeme getirmek için sanatçılar ve sivil toplum örgütleri ile birlikte çalıştıklarını dile getiren Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “İstanbul Türkiye’yi taşıyor ve dünyaya karşı sorumlulukları var. Bu şehirde her konuda doğru adımlar atmak zorundayız. Geçmişten bugüne 50 yılda 12 milyon göç alarak ve plansız yapılaşmayla bu şehirde ciddi yanlışlar yaptık. İstanbul’da sanat galerileri ve tiyatrolar da maalesef yeterli değil. Dönemimizde İstanbul dünyadaki diğer büyük kentlerle yarışa başladı. Son 2.5 yılda çok büyük organizasyonlara başarıyla ev sahipliği yaptık. İstanbul’u sanayi kenti görünümünden kurtararak bir kongre, fuarcılık, kültür, sanat ve finans merkezi yapmak yolunda ciddi adımları istikrarla atıyor. Şimdi sanat alanındaki ihmallerimizi de ihmallerimizi de birlikte telafi etme zamanındayız. İstanbul’da sanat galerileri ve tiyatrolar maalesef yeterli değil. Tarihin bir çeyiz sandığı olan İstanbul’un kültürel miras zenginliklerinin her yöneyle dünyaya yansıtılması gerekiyor. Bu nedenle İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesinin çok doğru bir tercih olduğunu düşünüyorum. Bunun için yoğun bir tempoyla çalıştık ve ısrarla istedik. Kültür Başkenti hazırlığını her alanda yapıyoruz. Çünkü bir kentin medeniyet seviyesi sadece fiziki altyapıyla değil, o kentteki kültürel ve sanatsal faaliyetlerin ve sosyal aktivitelerin yoğunluğuyla ölçülür. Bundan yoksun olan şehirlerde çok farklı ilişkilerin ortaya çıktığını gördük. İstanbul’un geçmişinde var olan bu kültürel ve sanatsal zenginliğin yeniden ayağa kalkmasını arzu ediyoruz. Bunun için tiyatro sahnelerimizin sayılarını arttırabilmek için ne yapabiliriz diye düşündük. Bu yıl şehre 3 yeni sahne kazandırdık, ama yetmez. İstanbul’da 120 okulumuzun bahçesine 120 spor salonunu, yeni düzenlemelerle çok maksatlı kullanarak birer tiyatro, konferans ve konser salonuna dönüştürüyoruz. Böylece İstanbul’a 120 tane daha tiyatro salonu kazandırmış oluyoruz.”     

 

İstanbul’un kaynaklarını son derece tasarruflu ve doğru kullandıklarını vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ancak kültür ve sanatın özellikle yerel yönetimlerin desteğiyle geliştiğini hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu yıl itibariyle insanlarımızda tiyatro sevgisini ve heyecanını oluşturmak adına tiyatrolarımızı 1 YTL yaptık. Dedik ki tiyatrolarımıza gelmek isteyenler çok daha ucuz oyun seyretsinler. Bu kapsamda çocuk oyunlarını 50 YKR yaptık, engelli vatandaşlarımız da 25 kuruşa oyun seyredebilsin dedik. Öte yandan, öteden beri düşündüğüm özel tiyatrolardır. Özel tiyatrolar yerel yönetimler sahip çıkarsa ayakta durabilirler. Yoksa duramazlar, mümkün değil. Bu nedenle özel tiyatrolarımızın sahnesini dekore etmekteki sıkıntısını, tiyatrosunu yenilemekteki sıkıntısını gidermek gibi ne yapabiliriz diye düşündük. Bazı tiyatrolarımızın onarımına yardımcı olabiliriz. Başarılı olan öğrencilere teşvik olsun diye tiyatro bileti verebiliriz. Veya bunun gibi başka katkılarda da bulunabiliriz. Bunu yapabiliriz diye düşünüyorum. Şubat ayı içersinde özel tiyatrolara yönelik böyle bir teşvik projesi düşünüyoruz. Onlara da destek vereceğiz. Onlar da yaşasın, desteklensin ve gelişsin diye. Mesela bir sipariş versek özel tiyatrolarımıza; Desek ki senaryolarımız şunlar, bunlardan birini tercih edin. Bize 300-400 oyun desek. Her bir okulun en az 1500-200 öğrencisi var. Kentin içinde mobil sahnelerde turneye çıkar gibi okullarda tiyatrolar sergilense, belki de bir eğitim boyutunu da içine alarak böyle bir çalışma yapılabilir. Bu sahnelerde dolu dolu bir tiyatro sevgisinin temelini atalım. Bunu arzu ediyoruz. Böyle bir çalışma yapıyoruz. Ayrıca, bundan sonra özellikle yeni oyunların galalarına daha sık katılmak istiyorum.”     

 

Sanatçılardan Başkan Topbaş’a 1 YTL teşekkürü…  

Kadir Topbaş’ın konuşmasının ardından söz alan tiyatro sanatçıları Şehir Tiyatroları’na yüzde 87’ye varan bir indirim getiren ve özel tiyatrolara destek sözü veren Büyükşehir Belediye Başkanı’na teşekkür ettiler. Şehir Tiyatroları’nın daha özerk bir bütçeye sahip olmasını isteyen tiyatro sanatçıları, Başkan Topbaş’a çeşitli önerilerini de dosya olarak sundular. Gece Fatih Erkoç’un verdiği muhteşem konserle son buldu.