Türk-İş Başkanı Kılıç’tan Başkan Topbaş’a ziyaret… 30.6.2006

Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, bir heyetle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Görüşmede toplu sözleşme konusu ele alındı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Türk-İş Başkanı Salih Kılıç, basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Görüşmede toplu sözleşme konusunun ele alındığını belirten Başkan Kadir Topbaş, görüşmenin olumlu geçtiğini söyledi. Başkan Topbaş, “Arzu ettiğimiz her iki tarafın da tebessüm etmesi. Tek taraflı tebessümü asla düşünmüyoruz. Çift taraflı tebessüm olmalı, doğru olan yapılmalı. Her şeyin hayırlısı” dedi.     

 

Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç da Belediye-İş Sendikası ile İstanbul Büyükşehir ve ilçe belediyeleri arasında sürdürülen toplu sözleşme görüşmelerinde henüz uzlaşmaya varılamadığını belirterek, “Uzlaşma zemininin yaratılabilmesi için biraz daha fazla çalışmaya ihtiyaç var” dedi. Büyükşehir Belediyesi’ne işçiler adına tekliflerini götürdüklerini, olabilirlikleri görüştüklerini ifade eden Kılıç, “Ona göre karar verilecek. Talepler zaten belli. Anlaşmazlık konuları da ücret ve sosyal haklarla ilgili. Belirli noktalarda uzlaşma zemininin yaratılabilmesi için biraz daha çalışmaya ihtiyaç var. ’Esas olan müzakerelerin devam ediyor olmasıdır. Sayın Başkan tebessüm ediyor. Biz de ediyoruz. Demek ki bu iş istikbalde biter” diye konuştu.