İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden “120 Okula 120 Spor Salonu…” 29.6.2006

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, geleceğin teminatı öğrenciler için 120 Kapalı Spor Salonu inşa ediyor. Bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla 20 adet spor salonunun açılışı ile Aralık ayında bitmesi planlanan 100 spor salonunun temel atma töreni gerçekleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan 20 spor salonunun açılışı, yapımı halen devam eden ve 2006 Aralık ayında bitmesi planlanan 100 spor salonunun da temel atma töreni bugün Bağcılar Olimpik Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra, Başbakan Yardımcısı ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, İl Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, AK Parti İl Başkanı Mehmet Müezzinoğlu ile çok sayıda milletvekili, belediye başkanı, Büyükşehir Belediyesi’nin Bürokratları ve öğrenciler katıldı. Törende Milli Basketbolcular Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur da yer aldı.

  

Başbakan Erdoğan; “Eli silahlı değil, kitaplı ve bilgisayarlı gençler istiyoruz!...”

Törende kürsüye Milli Basketbolcularımız Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur ile birlikte çıkan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan salonu dolduran öğrencilere hitap etti. Türkiye’nin ve İstanbul’un kalkınma koşusunun hızla devam ettiğini belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Böyle hayırlı bir açılış ve temel atmada bir siz gençlerle araya gelmekten büyük onur duyuyorum. Birçok özel okul da dahil olmak üzere ziyaret ettiğim bütün okullarda öğrencilerimiz imkansızlık nedeniyle rahatlıkla beden eğitimi yapamadıklarını söylüyorlardı. Hamdolsun Büyükşehir Belediyemiz İstanbul’da 120 kapalı spor salonunu birden inşa ediyor. Bu spor salonları İstanbul’da çok ihtiyaç duyulan bir açığı kapatıyor” diye konuştu.

 

Türkiye’nin önünün açık olduğunu ve yelkenlerinin kalkınma rüzgarıyla şiştiğini ifade eden Recep Tayyip Erdoğan, öğrencilere şöyle seslendi; “Sevgili gençler; güçlü, müreffeh yarınlara olculuğumuz başlamıştır. Türkiye kabuğunu kırarak ziirvedeki yerini alacaktır. Bunu başarmak için sizler başarıya inanmak zorundasınız. Gençler, sizden bir ricam var. Özellikle son aylarda bazı okullarımızda duyduğumuz nahoş hadiseleri ne yazık ki bir baba olarak hüzün içerisinde takip ettim. Sorumlu biri olarak bunun hüznünü yaşadık. Gençler; Birbirinizi bu şehitler toprağı vatanın evlatları olarak lütfen seviniz. Okullar sizin kavga mekanlarınız olmamalıdır. Okullar sizin barış ve sevgi yerlerinizdir. Ve inanıyorum ki sizler bunu başaracaksanız. Elinde bıçağı ile silahı ile dolaşan öğrenciler istemiyoruz. Kitabi bilgisayarı ile dolasan öğrencilerle yarınlara yürümek istiyoruz. Başarı şu dört kelimede yatıyor. Oku, düşün, uygula ve neticelendir. Bir kısmını açılışını yaptığımız bir kimsinin de temelini atmakta olduğumuz bu 120 eserin tamamını en kısa zamanda sizin hizmetinizde göreceğiz.

İstiyoruz ki sizler bir Hidayet Türkoğlu, bir Mehmet Okur gibi ülkemizi yurt içinde ve dışında başarıyla temsil ediniz.”

 

Milli Basketbolcular Hidayet ve Mehmet’ten Büyükşehir’e teşekkür…

 Erdoğan’ın konuşmasının öncesinde kürsüye gelen Milli Basketbolcular Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur, Başbakan’a NBA’de giydikleri 15 ve 13 numaralı formaları hediye ettiler. Açılışı yapılan ve temeli atılan spor salonlarından birçok sporcu gencin yetişeceğine inandığını söyleyen Mehmet Okur, “Bu anlamlı törende olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. İnşallah, bu salonlar sayesinde birçok nice sporcular bu okullardan çıkacak. Başbakanımıza ve Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” dedi.

 

Spor salonlarının ilerde Türk sporuna çok büyük faydalar sağlayacağına inandığını belirten Hidayet Türkoğlu da “İnşallah bizim gibi sporcular bu salonlar sayesinde siz gençlerin arasından çıkar, Türkiye’yi başarıyla temsil eder ve Türk sporu her sene daha da büyür. Salonların yapımına emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Bakan Şahin; “Büyükşehir Belediyesi imdadımıza yetişti…”

Törende konuşan Başbakan Yardımcısı ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Türkiye’nin en büyük zenginliğinin genç nüfusu olduğunu, ancak gençlerin imkansızlıklar nedeniyle yeterince iyi yetişemediğini söyledi. Okulların birçoğunda beden eğitimi yapacak salonların bulunmadığına dikkat çeken Bakan Mehmet Ali Şahin, “İnanıyorum ki imkan tanındığında siz gençlerden bir çoğu uluslararası alanda ülkemizi başarıyla temsil edeceksiniz. Başarılarınızla ay yıldızlı bayrağımızı çok dalgalandıracaksınız. İstiyoruz ki bütün okullarımızın birer spor salonu olsun. Ama yetişemiyoruz. İşte burada imdadımıza İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş yetişerek 120 spor salonunun bir anda inşa ediyor. Başkanımıza bunun için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

 

Başkan Topbaş; “Sosyal ve sportif çalışmalara da ağırlık veriyoruz...”

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ulaşım ve altyapı yatırımlarının yanı sıra, sosyal ve sportif çalışmalara da ağırlık verdiklerini belirterek, İstanbul’un Türkiye’ye ve dünyaya karşı sorumluluğunun farkında olarak çalıştıklarını söyledi. Şu anda 20’sini tamamladıkları ve 100’ünün temelini attıkları kapalı spor salonlarını 200’e çıkaracaklarını müjdeleyen Başkan Kadir Topbaş, bu salonlardan 400 binin üzerinde öğrencinin hizmet alacağını kaydetti. Salonların konser ve tiyatro gibi etkinlikler için de kullanılabilecek şekilde çok amaçlı olarak inşa edildiğine işaret eden Başkan Topbaş, okul saatleri dışında Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden Spor A.Ş. tarafından işletilecek salonlardan çevredeki vatandaşların faydalanabileceğini de sözlerine ekledi.

 

Törende konuşmaların ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan salondan uydu bağlantısı yaparak, Tuzla Kaşif Kalkavan Lisesi, Zeytinburnu Adile Mermerci Anadolu Lisesi ve Fatih Selçuk Kız Meslek Lisesi’ndeki spor salonlarının açılışını, Silivri Hasan Safiye Güneş İlköğretim Okulu ve Kağıthane Ferit Aysan Çağdaş Yaşam İlköğretim Okulu´ndaki spor salonlarının da temelini attı.

 

Başbakan Erdoğan, geri kalan tesislerin temel atma ve açılışlarını, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, Milli Basketbolcular Hidayet Türkoğlu-Mehmet Okur ve bir grup öğrenciyle kurdele keserek gerçekleştirdi.