“Son Hamle, 140 Çözüm” 23.6.2006

Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Boğazı ile Marmara Denizi’ni denize girilebilir kriterlere taşımak için “Son Hamle, 140 Çözüm” sloganıyla bir çalışma başlattı. Başkan Topbaş, “3 yıl içinde bütün dere ıslahlarını, arıtma tesislerini ve kolektörleri tamamlayarak sahillerimizin tamamını yüzülebilir kriterlere taşıyacağız” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan “Son Hamle, 140 Çözüm…” çalışması, düzenlenen Boğaz gezisinde Başkan Kadir Topbaş ve İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur tarafından basına tanıtıldı. Gezide önce Büyükşehir Belediyesi’nin deniz yüzeyi temizliği yapan deniz araçları basına tanıtıldı. Daha sonra gazetecilerle birlikte tekneyle Çayırbaşı, Göksu, Küçüksu ve İstinye Koylarını gezerek bu derelerde yapılan çalışmaları yerinde inceleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “3 yıl içinde bütün dere ıslahlarını, arıtma tesislerini ve kolektörleri tamamlayarak bütün sahilleri yüzülebilir kriterlere taşıyacağız” dedi.

 

İstanbul’un adım adım kendine geldiği günlerin yaşandığını ve bir tarihe tanıklık edildiğini belirten Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’da 1994’te başlayan çevre yatırımlarına kendi dönemlerinde büyük bir ivme kazandırdıklarını söyledi. “İstanbulluların da tatil hakkı var. İstanbullular bu şehrin her türlü nimetinden istifade edebilmeli” diyen Başkan Topbaş, İstanbullulara İstanbul’un bir sahil kenti olduğunu hatırlatmak için çevre yatırımlarına çok önem verdiklerini kaydetti.

 

 

Büyükşehir, 140 çözümle bütün sahilleri yüzülebilir kriterlere taşıyor...

Kadir Topbaş, “234 kilometrelik sahil bandının bu hummalı çalışmalar sonucunda bugün itibariyle 161 kilometresinden denize girilebilir hale geldi. Bu büyük bir imkan ve büyük bir fırsat. Önümüze 140 çözümlük bir hedef koyarak, bu projeler tamamlandığında İstanbul’un çevre ve deniz ile ilgili sorunu kalmasın istedik. Bütün atıksular kontrol altına alınmış olsun ve İstanbul’u kontrollü bir kent haline getirelim istedik. Bu nedenle İSKİ Genel Müdürümüze ‘3 yıl içinde bütün dereleri ve denizleri temizleyelim. Atıksular artık tamamen kontrol altına alınmış olsun. Denizlerimizin tamamı mavi bayrak kriterlerine gelsin’ diye talimat verdim” şeklinde konuştu.

 

Göreve geldiğinde İstanbul’un toplam 603 kilometre olan derelerinin 203 kilometresinin ıslah edilebilmiş olduğunu ifade eden Topbaş, 2 yıl içinde çok hızlı bir çalışmayla 73 kilometre dere ıslahını bitirdiklerini ve ıslah edilmiş derelerin 276 kilometreye çıktığını dile getirdi. Başlattıkları 140 çözümün 35’ini tamamladıklarını ve geri kalan 105 projeyi de 3 yıl içinde tamamlayarak İstanbul’un bütün atıksu, dere ıslahı ve deniz kirliliği sorununu çözmüş olacaklarının altını çizen Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Küçükköy Deresi’nde ıslah bitmek üzere. İnşallah 19 Ağustos’ta Başbakanımızın katılımıyla açılışını yapacağız. Tavukçu Deresi’nin 1. bölüm ıslahı da tamamlandı. 2. bölüm devam ediyor. Küçüksu Deresi temizlendi plajı da Temmuz’un ortasında açıyoruz. 5 Temmuz’da da Çırpıcı Deresi mavi bayraklı hale gelecek. Hummalı bir çalışmayla sahillerimizi mevcut yaşam alanlarını rahatsız etmeden kolektörlerle donatıyoruz. Bu çalışmaları kazı yapmadan yeraltından boru itme metoduyla yapıyoruz. İstanbul’u eskiden olduğu gibi sayfiye yeri yapacağız. İnşallah dere ıslahları tamamlandığında İstanbul Boğazı’nda ve Marmara Denizi’nde kirlilikten eser kalmayacak. Suadiye’sinden Boğazı’n her noktasına ve Marmara Denizi’ne kadar şehrimizin her yerinden denize girilebilecek. Öte yandan, denizin yüzeyinde çöpler görününce deniz kirli gibi görünüyor. Bu nedenle atık toplama gemilerimizle yüzeysel atık toplama çalışması başlattık. Kiralama yöntemiyle gemilerimizin sayısını daha da artıracağız. İstanbul’daki insanlarımızın yaşam kalitesini yükseltmek için çalışıyoruz. Bir süre sonra İstanbul’da deniz kirliliği konuşulmayacak.”

 

“İstanbul’daki plajları tek elden kaliteli bir hizmetle yöneteceğiz…”

 

 

 

Büyükşehir Belediyesi olarak İstanbul’daki bütün plajları tek elden, doğru ve kaliteli bir hizmet anlayışıyla yöneteceklerini ve plajların siyasi propaganda unsuru olarak kullanılmasına izin vermeyeceklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Yeni açtığımız bütün plajları Büyükşehir Belediyesi olarak tek elden belli bir hizmet kalitesi içinde yöneteceğiz. Kadıköy ve Caddebostan’a İSKİ Genel Müdürlüğümüz bugün kadar 276 milyon YTL yatırım yaptı. 3 tane şezlong koyarak hizmet verdiğini iddia etmek haddi aşmaktır. Biz nerede ne hizmete gerek varsa hiçbir siyasi parti ayrımı yapmadan veriyoruz. Bunları siyasi malzeme olarak kullananları vatandaşlarımız çok iyi görüyor ve gerektiğinde cevabını siyasi anlamda defterlerini dürerek veriyor. Öyle bir dürüyor ki bir daha açılmamak üzere… İstanbul’a hizmet bizim işimiz, bunu ancak biz başarırız. Bu bir sevda, bu bir aşk… Ama maalesef boş tenekenin sesi çok çıkıyor…” diye konuştu.

 

Paşabahçe, Tuzla Ataköy, Ambarlı ve Paşaköy arıtma tesisleri yolda…

Programda konuşan İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur da Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul genelinde 14 tane arıtma tesisi bulunduğunu belirterek, bu yıl Tuzla, Ataköy, Ambarlı ve Paşaköy İleri Biyolajik Arıtma Tesisi ile Beykoz Ön Arıtma Tesisi’nin temelini atacaklarını müjdeledi.

 

Son iki yıl içinde yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım yaparak 140 projenin 35 bitirdiklerini, 43 projenin devam ettiğini ve 62 proje ihale aşamasında olduğunu ifade eden Dursun Ali Çodur, şöyle konuştu; “55 nokta 1 yıl boyunca yaptığımız bütün ölçümlerde 100 koliform değerlerinin altında değerler tespit edilmiştir. Bu da denize girilebilir hale geldi demek. Baltalimanı – Sarıyer arasında kazı yapmadan yer altından boru itme metoduyla 114 trilyon lira harcayarak 17 kilometrelik tüneli bitirdik. Yani micro tünel yöntemiyle yollara atık ve pislik bulaştırmadan hem kazıyoruz, hem de boru döşüyoruz. 2 ay içinde Baltalimanı kolektör bağlantıları bitecek ve ardından Tarabya kolektörlerini tamamlayarak bu koyu da tertemiz hale getireceğiz. Öte yandan, 3 bin 200 kilometrelik Sarıyer Çayırbaşı Deresi’ni ıslah ettik ve bu bölgede 22 kilometre atıksu ile 10 kilometre yağmursuyu kanalı döşeyerek buradan da denize pisli su akmasını önledik. İstinye’de 10 kilometrelik dereyi ıslah ettik ve micro tünelle kolektörlere bağladık. Çamurdan ve kokdan yanına gidilemeyecek İstinye Koyu şu anda pırıl pırıl hale geldi. Baltalimanı’nda çalışma devam ediyor. Çalışma 32 ayda parça parça bitecek. Küçüksu Deresi’nde de ıslah çalışması bitti Göksu Deresi’nden de yıl sonuna kadar pis su akmayacağını taahhüt ediyoruz. Küçüksu ve Göksu’da toplam 146 trilyon liralık yatırım daha yapacağız.”

 

155 noktada su ölçümlerinin devam ettiğini ifade eden İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Öğretim Üyesi Halil İbrahim Sur ise, “2002’de bu noktaların 18 tanesi mavi bayraklı. 2004 sonunda bu noktalar 32’ye çıktı. 2005 sonunda ise Adalar da dahil olmak üzere 56 noktaya çıktığını gösteriyor” dedi.