Başkortostan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Başkan Topbaş’ı ziyaret etti 22.6.2006

Başkortostan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Radii Habirov ve Başbakan Yardımcısı İldus İlişev, bir heyetle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret etti.

Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen görüşmede konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dost Başkortostan Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı ve Başbakan Yardımcılarını İstanbul’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Elele vererek bölgesel kalkınmada çok büyük mesafeler katedeceğimize inanıyorum” dedi.

 

İstanbul’da 3-5 Haziran tarihlerinde “Başkontostan Kültür Günleri” düzenlediklerini hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, kültür günlerinin bu akşam Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda (CRR) düzenlenecek galasına katılacağını da kaydetti.     

 

Ziyaretin sonunda Başkortostan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Radii Habirov Başkan Kadir Topbaş’a Başkortostan Cumhuriyeti’nin taş üzerine altın kabartmalı arması ile bir kavanoz Başkortostan balı hediye etti. “Ben baldan iyi anlarım” diyen Başkan Topbaş, balın üretildiği bölgenin bitkisel dokusunun ve deniz seviyesinden yüksekliğinin çok önemli olduğunu söyledi. Başkortostan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Radii Habirov da balın Başkurtların hayatında çok önemli bir yeri olduğunu vurgulayarak, “Hiçbir Başkurt, yanına bal almadan yurt dışı gezisine çıkmaz” dedi.  

 

Ziyaretin sonunda Başkortostan Heyeti’ne İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nu gezdiren Kadir Topbaş, Meclis’in yönetim şekli ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi. 3,4,5 Haziran 2006 tarihleri arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde gerçekleşen Başkortostan Kültür Günleri’nde, Başkortostan’ın tarihini ve kültürünü anlatan konferanslar verildi, tiyatro ve dans gösterileri düzenlendi ve Taksim Sanat Galerisi’nde sergiler açıldı.