Başkan Topbaş’tan Şampiyon Yerlikaya’ya 10 bin YTL ödül… 21.6.2006

Kendisini ziyaret eden Avrupa Güreş Şampiyonu Hamza Yerlikaya’ya 10 bin YTL’lik çek veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Yerlikaya’dan dünya şampiyonu olmasını bekliyoruz. O zaman kendisine bir daire vereceğiz” dedi.

Başkan Kadir Topbaş, Saraçhane Belediye Sarayı’nda İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ başkanlığındaki Yönetim Kurulu Üyelerini ve kulüp sporcularından Hamza Yerlikaya’yı kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmede konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 68 sporcu ile Atina Olimpiyatlarına katılan Türkiye´nin 5’i altın, biri gümüş olmak üzere 9 madalya aldığını, bu derecelerden 4’ünün de 9 sporcu ile Olimpiyatlara katılan Büyükşehir Belediye Spor Kulübü’nün sporcularına ait olduğunu hatırlattı.  

 

Büyükşehir Belediye Spor Kulübü’nün birçok branşta başarılı çalışmalar yaptığını, karate takımının Avrupa Şampiyonu olduğunu, judo takımının da Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nda yarı finalist olduğunu belirten Başkan Topbaş, bunun gurur verici olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesi olarak sporu desteklediklerini vurgulayan Kadir Topbaş, İkitelli’de projesini hazırladıkları 22 bin 500 kişilik UEFA ve FİFA standartlarına uygun stadın yakında inşaatına başlanacağını belirterek, “Burası kompleks haline gelecek. Milli maçlar da burada yapılabilecek. Olimpiyat Stadı´nın çevresini Olimpiyat köyü haline getireceğiz. Olimpiyatları almamış olsak da almış gibi bu hazırlıkları yapıyoruz. Gerçekten her branşta kendini yetiştirebilecek, fırsat verildiği takdirde bayrağımızı gönlere çekebilecek gençliğimiz var. Bu potansiyele fırsat ve imkan vermeye çalışıyoruz” dedi.     

 

Hamza Yerlikaya’nın 17 yaşında şampiyon olduğunu ve kendisine o yaşta “Asrın Sporcusu” dendiğini hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı, şöyle konuştu; “Hamza bizim gururumuz. Şimdi Avrupa şampiyonluğunu getirdi. Dünya Şampiyonluğunu da getirdiğinde kendisine bir daire vereceğiz. Sonra daireleri birleştirip bir blok oluşturalım. Üzerine de Hamza Yerlikaya apartmanı veya sitesi yazalım. Örnek olsun. Ödüller insanlar için vefa ve sahip çıkma adına önemli. Spor ve sanat dünyada ortak lisan haline geldi. Biz altın madalyaya hasretiz. Nüfusumuza oranlığınız zaman çok daha fazlasını istiyoruz.”  

 

Şampiyon Hamza Yerlikaya ise, Başkan Topbaş´a spora verdiği destekten dolayı teşekkür ederek bu desteklerle başarıya daha çok yaklaştıklarını söyledi. Görüşmenin sonunda Kadir Topbaş Hamza Yerlikaya’ya Avrupa Güreş Şampiyonu olması nedeniyle 10 bin YTL’lik hediye çeki takdim etti. Hamza Yerlikaya, 27-30 Nisan´da Moskova´da yapılan Avrupa Şampiyonasında 1. olmuştu. Yerlikaya, 24 Eylül’de Pekin’de yapılacak Dünya Şampiyonası’nda da ülkemizi temsil edecek.