Ataköy - Basın Ekspres - İkitelli Metro Hattı 2019’da hizmetinizde… 8.8.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yapımı hızla devam eden Ataköy - Basın Ekspres - İkitelli Metro Hattı’nın Çobançeşme - Kuyumcukent TBM Montaj Programı’na katıldı. Çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Kadir Topbaş, Ataköy - Basın Ekspres - İkitelli Metro Hattı’nın 2019’un ilk yarısında açılacağını müjdeledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yapımı devam eden Ataköy - Basın Ekspres - İkitelli Metro Hattı’nın Çobançeşme - Kuyumcukent İstasyonu'ndaki TBM(Tünel kazı makinesi) Montaj Programı’nda basın mensuplarıyla buluştu. 13 yılda raylı sistemi 150 kilometreye çıkardıklarını belirten Başkan Topbaş, “Şu an çoğunluğu metro olmak üzere 257,3 kilometre raylı sistemin yapımı da devam ediyor. Gezin bakın, dünyanın hiçbir şehrinde bu kadar yoğun metro yatırımı yok. 50,3 kilometre raylı sistem de ihale aşamasında. 2019’da İstanbul’daki raylı sistemleri 441 kilometreye taşıyacağız. Raylı sistemlerde nihai hedefimiz ise 1.023 kilometre.” dedi.

 

“İstanbul’un erişim sorunu son bulacak…”

Bütçenin yüzde 55’inin ulaşım yatırımlarına ayrıldığını ifade eden Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “2023 sonrası ulaşacağımız hedeflerimizle İstanbul’un erişim sorununu tamamen çözeceğiz. En fazla yarım saat yürüme mesafesinde metroya ulaşabileceksiniz. Dünyada gıpta ettiğimiz şehirlerdeki raylı metroların daha fazlasını ve daha modernini İstanbul’da oluşturmuş olacağız. Silivri’den Gebze’ye, Sabiha Gökçen’den 3. Havalimanı’na kadar İstanbul’un her noktasına hızlı, güvenli ve konforlu erişim imkanını vermiş olacağız. İstanbul’u bir taraftan akıllı şehir yapmaya çalışırken, değir taraftan da ulaşım sorununu metrolarla çözmek için çalışıyoruz. Metro gibi hızlı, güvenli ve konforlu bir ulaşım aracı yaparsanız, özel araç lüks olur. İnsanlar özellikle hafta içi metroyu tercih eder.”

 

“2019’un ilk yarısında açılacak…”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2004’ten 2017 yılı sonuna kadar 105 milyar yatırım yaptığını ve binlerce projeyi hayata geçirdiğini vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, devlete veya herhangi bir finans kuruluşuna günü gelmiş borçlarının olmadığını söyledi. Dünyanın en ileri teknolojilerini kullanarak insansız çalışabilen metro sistemleri inşa ettiklerini dile getiren Başkan Topbaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın da İstanbul’a özel bir ihtimam gösterdiğini ve İBB’nin başarılarını takdir ettiğinin altını çizdi. Başkan Kadir Topbaş, konuşmasının ardından Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu ile birlikte TBM montajı için kaynak attı ve butona basarak TBM makinesinin vidasını sıktı. Başkan Topbaş, Ataköy - Basın Ekspres - İkitelli Metro Hattı’nın 2019’un ilk yarısında açılacağını müjdeledi.

 

5 ilçeyi birbirine bağlayacak…

Bakırköy, Bahçelievler, Küçükçekmece, Başakşehir ve Bağcılar ilçelerini birbirine bağlayacak 13,4 kilometrelik Ataköy - Basın Ekspres - İkitelli Metro Hattı 338 milyon 272 bin euroya mal olacak. Toplam 2 milyon 660 bin nüfusa hizmet verecek olan Ataköy - Basın Ekspres - İkitelli Metro Hattı saatte tek yönde 45 bin, günlük ise 500 bin yolcu taşıyacak. Ataköy, Yenibosna, Çobançeşme - Kuyumcukent, İhlas Yuva, Doğu Sanayii, Mimar Sinan, Hoca Ahmet Yesevi, Halkalı Caddesi, Mehmet Akif, Bahariye, Masko, İkitelli Sanayii İstasyonlarından geçecek olan Ataköy - İkitelli - Basın Ekspres Metro Hattı hizmete alındığında;

·         İkitelli Sanayi İstasyonu’nda Başakşehir - Olimpiyat - Kirazlı Metro Hattı

·         Mehmet Akif İstasyonu’nda Kabataş - Mecidiyeköy - Mahmutbey - Bahçeşehir - Esenyurt Metro Hattı

·         Mimar Sinan İstasyonu’nda Yenikapı - Kirazlı - Halkalı Metro Hattı

·         Çobançeşme İstasyonu’nda Hacıosman - Yenikapı - İncirli - Sefaköy Metro Hattı

·         Yenibosna İstasyonu’nda Yenikapı - Atatürk Havalimanı Metro Hattı ve Metrobüs Hattı

·         Ataköy İstasyonu’nda Marmaray’la entegre olacak.

 

Yolculuk süreleri;

·         Ataköy - İkitelli Sanayi: 19,5 dakika

·         Ataköy - Başakşehir: 27 dakika

·         Ataköy - Kirazlı: 30 dakika

·         Havalimanı - Başakşehir: 27 dakika

·         Mahmutbey - Yenibosna: 23 dakikaya inecek.