İstanbul teknoloji üssüne dönüşecek 1.8.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İnovatif Teknoloji Firmalarının Uluslararası Pazara Girişini Hızlandırma ve Rekabet Altyapılarını Destekleme Programı İmza Töreni’ne katıldı. İmzalanan proje ile Türkiye’den dünya çapında teknoloji markaları çıkarmak ve İstanbul’un teknoloji ve inovasyon alanında cazibe merkezi haline getirilmesi hedefleniyor.

İTÜ Arı Teknokent tarafından İSTKA desteğiyle hazırlanan İnovatif Teknoloji Firmalarının Uluslararası Pazara Girişini Hızlandırma ve Rekabet Altyapılarını Destekleme Programı’nın (İnnogate) imza töreni, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde gerçekleşti. Törene İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, İTÜ Arı Teknokent Pazarlama Grup Başkanı Doç. Dr. Deniz Tuncalp ve Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Macit de katıldı.

 

Törende konuşan İstanbul Valisi Vasip Şahin, İSTKA’nın her alanda İstanbul için çalıştığını belirterek, 700’ü aşkın projeyi desteklediklerini ve binlerce kişinin katıldığı uygulamalı eğitimler vermeye devam ettiklerini söyledi. Vali Şahin, İSTKA’nın üniversiteleri ve özel sektörü de destekleyen toplam 55 milyon lira maliyetli 5 ayrı güdümlü projeye destek verdiğine ve 2017 yılı içinde birçok güdümlü projeyi daha destekleyeceklerine dikkat çekti. Bu çalışmaların amacının İstanbul’da katma değeri yüksek projelerle bilim ve teknoloji alanında dünya ile rekabet eden bir şehir haline getirmek olduğunu ifade eden Vali Şahin, şöyle konuştu: “Projeyle teknoloji firmalarının ABD pazarına girişi ve yerli ürünlerin yurt dışına satışı desteklenecek. ABD’nin bu alandaki bilgi birikimi Türkiye’ye taşınacak. Teknopark İstanbul, Boğaziçi Üniversitesi Teknopark ve YTÜ Teknopark’ın da ortaklığıyla tasarlanan projeyle, Türkiye’den dünya çapında teknoloji markaları çıkacak ve İstanbul teknoloji ve inovasyon alanında bölgenin cazibe merkezi haline gelecek. 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi alanında yer almak için bugün imza attığımız projeler büyük önem taşıyacaktır.”