İETT Filosu yenileniyor 22.6.2012

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kent içinde hızlı ve konforlu toplu ulaşım için İETT’nin otobüs filosunu yenilemeye devam ediyor. Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle konforlu, düşük tabanlı ve çevre dostu 100 yeni otobüs daha hizmete alındı. Başkan Topbaş, her ay 100 otobüsün hizmete alınmasıyla İstanbul’un her noktasının rahatlayacağını söyledi.

Otobüs ve duraklarıyla modern bir yapıya kavuşma yolunda emin adımlarla ilerleyen İETT’nin filosuna konforlu, düşük tabanlı ve çevre dostu 100 yeni otobüs daha katıldı. Feshane Uluslararası Kongre ve Sergi Salonu’nda düzenlenen hizmete alım töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’da göreve geldikleri günden bu yana ulaşıma 24 milyar lira yatırım yaptıklarını söyledi.

Otobüsler daha konforlu olacak…

Kent içindeki ulaşım problemini çözmek için çalıştıklarını ifade eden Başkan Topbaş, “Kent içi ulaşımda lastik tekerlekli araçlardaki kullanım oranı yüzde 80 civarında. Hedefimiz bunu daha aşağı çekip raylı sistemleri arttırmak. Ancak kent içinde önemli bir hizmet olan İETT’nin lastik tekerlekli araçlarının daha konforlu hale gelmesini istiyoruz” dedi.

Otobüslerin sayısı gerekirse daha da artacak…

Toplu taşımanın herkes tarafından kullanılacak kalitede olmasını amaçladıklarının altını çizen Başkan Topbaş, “Metrobüste günlük yolcu talebini 300 bin olarak hesapladık ama bugün 700 bin kişi kullanıyor. Raylı sistem gibi hizmet veriyor. Metrobüs Hattı ne kadar rahat olabilir diye çalışma yapıyoruz. Halk Otobüsleri de şehre yakışır bir hale geliyor. Kentte 2 bin 110 Halk Otobüsü bulunuyor. Turkuaz renkleriyle yenileniyor. Otobüs A.Ş.’nin erguvan renkli 385 olan otobüs sayısı da 1.500 adet olacak. Şu anda İETT’nin 2 bin 612 aracı yollarda. Gerekirse daha da artacak” şeklinde konuştu.

Dünyanın tek damalı otobüsleri İstanbul’da…

Başkan Topbaş, yapılan anket sonucu İETT otobüslerinin renginin sarı olarak belirlendiğini ve dünyada tek damalı otobüslerin İstanbul’da olduğunu söyledi. Otobüslerde en yoğun saatlerde bile ayakta yolcu olmayacak şekilde seferlerin düzenlenmesini amaçladıklarını kaydeden Başkan Topbaş, şöyle devam etti: “Otobüs alımlarını ve düzenlemeleri buna göre yapıyoruz. Yeni otobüsleri alırken hiç kredi kullanmadık. Geçmişte böyle bir şey mümkün değildi. Tamamı yerli olan bu otobüslerin 5 yıl boyunca bakımlarından onarımlarına kadar her şeyi yüklenici firmaya ait. Her ay 100 otobüs devreye girecek. İstanbul’un her noktası rahatlayacak. İETT’deki otobüs yaş ortalaması 14’ten 4 yaşın altına iniyor.”

Yeni otobüsler Avrupa Yakası’nda hizmet verecek

Başkan Topbaş, daha sonra İETT şoförleriyle birlikte sahnede kurdele keserek otobüsleri hizmete aldı. Başkan Topbaş, yeni otobüslerden birini de kullandı. Uluslararası standartlarda olan otobüsler aynı zamanda çevreye duyarlı motora sahip. Güvenliğin üst düzeyde olduğu otobüslerde LED ekran ve güvenlik kameraları bulunuyor. Kameralar sayesinde otobüslerde hem içeride hem dışarıda kayıt alınıyor. Sarı renkli ve beyaz damalı olan yeni otobüsler, 641 milyar liraya mal oldu. Sarı renkli körüklü otobüsler, Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Başakşehir, Beylikdüzü, Küçükçekmece, Gaziosmanpaşa ve Sultangazi’de hizmet verecek.