Başkan Topbaş demokrasi nöbeti tuttu 16.7.2017

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde demokrasi nöbeti düzenlendi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, vatandaşlarla birlikte demokrasi nöbeti tuttu.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında 17 vatandaşımızın şehit düştüğü İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Saraçhane’deki binasının önünde demokrasi nöbeti tutuldu. Demokrasi nöbetini tutmak için günün erken saatlerinde toplanan vatandaşlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yaptığı konuşmayı dev ekranlardan izledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Ankara’ya yolcu eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Kadir Topbaş, daha sonra Saraçhane’ye gelerek demokrasi nöbeti tutan vatandaşlara katıldı.

Başkan Topbaş, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul AK Parti İl Başkanı Selim Temurci, Başkan Topbaş’ın eşi Özleyiş Topbaş ve çocuklarının da katıldığı demokrasi nöbetinde vatandaşlara hitap etti.

 

“Şanlı bayrak altında, şehitlerimizin manevi huzurundayız…”

15 Temmuz darbe girişiminin FETÖ ile birlikte hareket eden iç ve dış düşmanlar tarafından tezgahlandığını vurgulayan Başkan Topbaş, “Hiçbir milletin başına gelmeyen bir tabloyu ortaya koydular. Ama aziz milletimizin imanı, vatan sevgisi ve Allah’ın yardımı ile bu oyunlar boşa çıktı. Rabbimize hamdolsun ki seneyi devriyesinde şanlı bayrağımızın altında şehitlerimizin manevi huzurunda sizlerle birlikteyiz.” diye konuştu.

 

“Tüm dünyanın gözü bu topraklarda…”

Bu topraklarda binlerce yıllık tarihimizin izlerinin olduğuna değinen Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu topraklarda nice şehit ve gazilerimiz var. Bütün dünyanın gözü bu topraklarda. Bu şehir emanet bir şehir. Bizler de bu emanetin bilinciyle hareket ediyoruz. Tarihte ecdadımız asla sömürgeci olmadı. Hiçbir milletin kaynaklarına, imkanlarına el uzatmadı. Dünyanın neresinde olursa olsun bir sıkıntı ortaya çıktığı zaman, onun haberini aldığı zaman orada oldu. Böyle bir anlayışın evlatları ve bireyleriz. Bizler de İstanbul’da belediye başkanlığını sadece kendi kentimize hizmet olarak değil, dünyanın neresinde olursa olsun yardıma ihtiyacı olanlara da el uzatmak olarak gördük. Dünyadaki felaketlerde o bölgelere giden ilk bizim ekiplerimiz oldu.”

 

Dış güçler tarafından Türkiye’nin güçlenmesinin istenmediği vurgulayan Başkan Topbaş, şöyle devam etti: “Ayağa kalkan bir Türkiye istemiyorlar. Çünkü nerede bir sorun varsa Türkiye oraya yardım götürüyor. Nerede bir zulüm varsa Türkiye oraya elini uzatıyor. Bunun için sürekli Türkiye’nin başı ağrısın istiyorlar. Bunun için birçok entrika çevirmekteler. Bu milletin üzerine tanklarla tüfeklerle gelirsek terör örgütünü asker kisvesi ile insanlar üzerine salarsak insanlar çekinir, korkar ve kaçar sandılar. Ama gelin görün ki milletimiz en ileri teknolojiye sahip silahlar üzerine ellerinde hiçbir şey olmadan yürüdüler. İmanınızla yürüdünüz, dilinizde tekbirlerle yürüdünüz. Allah hepinizden razı olsun.”

 

“Destanlar yazan bir milletiz…”

Bu toprakların şehit kanlarıyla yoğrulduğunu ve 15 Temmuz’da insanların şehit olmak için sokağa çıktıklarını vurgulayan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz 80 milyonluk bir aileyiz. Kol kola girdiğimizde neleri başaracağımızı tüm dosta düşmana gösterdik. Sizin bugün burada bile toplanmanız düşmana korku salmıştır. Biz 15 Temmuz destanını daha önce Çanakkale’de, Malazgirt’te Dumlupınar’da ortaya koymuş bir milletiz. Belediyemiz önünde şehit düşen kardeşlerimizi de nasıl şehit ettiklerini kamera kayıtlarında gördük. İşgal gücü bile olsa bunu yapmazdı. Bu millete silah doğrultup geleceği karartmak istediler. Türkiye’nin özgürlüğüne, milli iradeye gem vurmak istediler. Başarılı olsalardı bugün biz burada olamazdık. Başarılı olsalardı Türkiye bölünmüş, parçalanmış, kardeş kavgasına girmiş olacaktık. Sayın Cumhurbaşkanımızın o dirayetli duruşu, o liderliği, devlet adamlığı, Sayın Başbakanımızın samimiyeti, azmi ve gayreti, sizin cesaretiniz bizim geleceğimiz demektir. Rabbim bu acıları tekrar göstermesin.”

 

Kağıthane Belediyesi’nde çalışan Turgay Karaoğlu da Başkan Topbaş’a 15 Temmuz temalı resim hediye etti. İBB önündeki demokrasi nöbetinde Kur’an-ı Kerim okundu ve dualar edildi. Türk Bayraklarıyla donatılan binaya 15 Temmuz gecesinde yaşananların anlatıldığı belgesel yansıtıldı.