Dünyanın merkezi İstanbul 14.7.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 7. İstanbul Shopping Fest’in kapanış törenine katıldı. İstanbul’un yarınları için farklı projeler üzerinde çalıştıklarını ifade eden Başkan Topbaş, “Geleceğin güçlü Türkiye’sini hep birlikte inşa edeceğiz.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Ticaret Odası iş birliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Valiliği desteğiyle 1-16 Temmuz tarihleri arasında 7’nci kez düzenlenen İstanbul Shopping Fest (İSF) Venezia AVM’de yapılan kapanış töreni ile son buldu. Başkan Kadir Topbaş, törende yaptığı konuşmada İstanbul’da her yerde farklı güzellikler olduğunu belirterek, “Shopping Fest de bunlardan biri. Dünyanın merkezinde olan bu şehir için başka ülkelerde yaşayanlar keşke İstanbul’da olsam, İstanbul’da yaşasam diyecekler. Bunun için çalışıyoruz.” dedi.

 

“Geleceğin güçlü Türkiye’sini ortaya çıkarıyoruz…”

“Türkiye’nin geleceğini hep beraber inşa etmeliyiz.” diyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sen ben demeden siyasi kimlikleri bir tarafa bırakacağız. Sayın Devlet Başkanımızın liderliğinde beraberce yarınları inşa etmenin gururunu yaşayacağız. Bizden sonraki nesiller bizi hayırla yad edecekler. Buna inanıyorum. Gelişen değişen bir Türkiye ve İstanbul var. Bugün burada bir alışveriş merkezindeyiz. Doğu ile batıyı birleştiren 9 bin 500 km’lik İpek Yolu ile 14 bin km’lik Antik Roma Yolu’nun kesiştiği bir şehir İstanbul. Dünyanın merkezi burası. Gelecekte ezber bozan güçlü Türkiye’yi ortaya çıkartmaya çalışıyoruz. Ekonomimizi geliştireceğiz. Hayatı daha güzel kılacağız. Belediyeler olarak biz dünyada ne varsa daha ilerisini yapmanın yarışı içerisindeyiz. İstanbul teknolojide ve bilişim çağının verdiği imkanları en iyi kullanan şehir. Arzumuz gayemiz ilçe belediye başkanlarımız ile birlikte bize emanet edilen bu şehrin çok daha farklı güzelliklerle ortaya çıkmasıdır. Hep beraberce milletçe sizin gayretlerinizi ve desteğini bekliyoruz. Sizler bizim yanımızda arkamızda olduğunuz müddetçe bu gücümüz giderek artacaktır. Türkiye’nin yarınları farklı olacak. Biz de elimizden geldiği kadar bu kentin güzelliklerini yeryüzüne çıkarmaya hissettirmeye çalışıyoruz.”

 

“Yatırımlara destek vereceğiz…”

İstanbul’a 1.000 km raylı sistem hedeflediklerini vurgulayan Başkan Topbaş, “İstanbul’u alttan demir ağlarla örüyoruz. Her yerde bir farklı güzellik var. Duvarlarda çiçekler açıyor. Her yer hareketli ve güzel bir İstanbul. Bu şehir her şeye değer. Biz de bu hizmeti vermenin gururunu yaşamaktayız. Shopping Fest’ler bunun ivmeleri, aktiviteleridir. İş hayatı ekonomi ne kadar gelişirse, istihdam o kadar problem olmaktan çıkar, ülke ekonomisi gelişir. Ekonomimizi geliştirmek için hepimize büyük sorumluluklar düşüyor. İş adamlarımız yatırımlarına devam edecekler. Daha çok iş yapacaklar. Daha fazla yatırım yapacaklar, hükümetimiz ve yerel yönetimler olarak bizler de onların bu çalışmalarına her daim destek vereceğiz. Onları güçlü kılmak ve sıkıntıya düşmemeleri için her türlü çalışmalarının yanında olacağız.” dedi.

 

“Herkesin gıpta edeceği İstanbul’u hazırlıyoruz…”

Shopping Fest’in kapanışının sadece sembolik bir kapanış olduğunu belirten Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “İstanbul’un yarınları için çok farklı projelerimiz var. Emeği geçenlere özellikle Ticaret Odası’na, TİM ve Kalkınma Ajansı’na, Shopping Fest’in Yönetim Kurulu’na, iş adamlarımıza ve bu işi hazırlayan değerli kardeşlerimize teşekkür ediyorum.”

 

Başkan Kadir Topbaş, konuşmasının ardından festivale katkılarından dolayı alışveriş merkezleri ile Türk Hava Yolları, TAV Havalimanları Holding, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş (İSG), Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Türkiye Otelciler Birliği (TUROB), Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) ve Karnaval Media Group’a teşekkür plaketi sundu. Törende dünyada en çok fotoğrafı paylaşılan 5. şehir olan İstanbul’un resmi sosyal medya hesabı oneistanbul ile festival süresince gerçekleştirilen instagram yarışmasında #oneistanbul ve #istshopfest etiketiyle paylaşılan alışveriş konulu fotoğraflar arasından seçilen fotoğrafların sahipleri de ödüllendirildi. Sema Asa Gönenç birinciliğe, Elif Özdoğru ikinciliğe, Duygu Mencik üçüncülüğe, Sabri Hacıoğlu jüri özel ödülüne layık görüldü. Birinci THY’den Uzak Doğu/Amerika uçuş bileti, ikinci Avrupa bileti, üçüncü iç hat bileti, jüri özel ödülünün sahibi de F1 sürüş deneyimi kazandı.