15 Temmuz şehitleri İBB önünde anıldı 14.7.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Saraçhane’deki Belediye Binası’nda kurulan 15 Temmuz şehitlerinin isim ve fotoğraflarının yer aldığı panonun önündeki anma programına katıldı. Özgürlüğümüzün ve demokrasimizin sınandığına değinen Başkan Topbaş, 15 Temmuz gecesi yaşananların tarih kitaplarında yer alacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Cuma namazından sonra İBB Meclis üyeleri ile birlikte Büyükşehir Belediye Binası’ndaki 15 Temmuz şehitlerinin isim ve fotoğraflarının yer aldığı panonun önündeki anma programına katıldı. Anma programına İBB Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekilli Temel Başalan, İBB Meclisi Cumhuriyet Halk Parti Grup Başkan Vekilli Ertuğrul Gülsever, İBB Meclis üyeleri ile birlikte şehit ve gazi yakınları da katıldı. Anma programında Kur'an-ı Kerim okunarak dualar edildi. Edilen duaların ardından konuşma yapan Başkan Kadir Topbaş, 15 Temmuz darbe girişiminin olduğu gece çok acılar yaşandığını söyledi.

 

“Bu millet Çanakkale’de destanlar yazmış bir millet…”

Özgürlüğün ve demokrasinin o gece sınandığına vurgu yapan Başkan Topbaş, “Büyük kurgulara hedef  olduk. İç ve dış mihraklar 15 Temmuz senaryosunu hazırladılar. Hiç hesap etmediler ki bu millet geçmişte Malazgirt’te Sakarya’da, Dumlupınar’da, Çanakkale’de destanlar yazmış bir millet. Tekrar destan yazabileceğini hiç akıl edemediler. Milletimiz 80 milyonluk büyük bir aile. Vatan, demokrasi, milli irade ve bayrak söz konusu olduğu zaman gerisi teferruattır diyerek, kol kola girmesini bildi ve dünyaya millet ne demektir bunu gösterdi.” diye konuştu.

 

“15 Temmuz tarih kitaplarında yer alacak…”

15 Temmuz’da yaşananların hafızalardaki tazeliğini koruduğunu ifade eden Başkan Topbaş, 15 Temmuz gecesinin tarihe not düşüldüğünü söyledi. Başkan Topbaş konuşmasına şöyle devam etti: “Bu yaşananlar tarih kitaplarında okutulacak. Bizden sonraki nesiller bundan bahsedecekler. Bugün burada eğer bu hatırlama ve yad etmeyi yapabiliyorsak, seneyi devriyesinde bu yürüyüşümüzü gerçekleştirip hayırla yad edeceğimiz o geceyi birlikte yaşayacaksak bu şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesindedir.”

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın devlet başkanı sorumluluğu ve milletçe bir duruşun sergilenmesi ile Türkiye üzerinde kurgulanan kaosun bertaraf edildiğini belirten Başkan Topbaş, “Siyasi partiler de bu konuda hassasiyetini gösterdi. Milletçe tek yumruk olduk. Hamdolsun Rabbimiz muhafaza eyledi.” dedi. Başkan Topbaş, Türk devletinin tarihte hiçbir zaman sömürgeci olmadığını ve başkalarının kaynaklarında gözü olmadığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her zaman insani değerleri ön planda tuttuk. Biz kardeşliğimizi pekiştirir, kol kola girer ve 80 milyonluk bir aile olduğumuzu ortaya koyarsak inanıyorum ki, yarının Türkiye’sini beraberce başarmış olacağız.”

 

Başkan Topbaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yapacağı “15 Temmuz Makamı” ile ilgili olarak da şu bilgileri paylaştı: “Bir haftadır süren bir etkinlik, bir anma programı var. Bununla ilgili yarın özellikle Büyükşehir Belediyemizin hazırlattığı ‘15 Temmuz Makamı’nın açılışını Cumhurbaşkanımızla yapacağız. Milletçe orada olacağız. Siyasi kimliklerimiz, etnik yapılarımız ve kimliklerimizi bir tarafa bırakarak el ele vererek orada olacağız. Bizi bu toprakların bağımsızlığını armağan eden şehitlerimizi yad ederken oradaki yoğunluğumuzla duruşumuzla dosta farklı bir heyecan ve müjde vereceğiz. Ama niyetleri kötü olanlarda bu milletten korkulur diyecekler. 15 Temmuz Makamı’nın açılışından sonra Cumhurbaşkanımızın konuşmaları ve kendilerini Ankara’ya uğurladıktan sonra hep birlikte buraya, gazi belediyemize geleceğiz ve sabaha kadar burada olacağız. Hayır dualarıyla şehitlerimizi anacağız.”

 

Başkan Topbaş yapılacak olan İBB Meclis oturumunda da 15 Temmuz darbe girişiminin gündeme getirileceğini ve bunun tarihe not düşme adına önemeli olduğunu söyledi. Başkan Topbaş, programa katılan meclis üyeleriyle beraber, İBB binasının bahçesinde açılan Anadolu Ajansı foto muhabirlerinin fotoğraflarının yer aldığı “AA Objektiflerinden Milli İradenin Yükselişi Sergisi”ni gezdi. Sergide, 15 Temmuz gecesi yaşananlar ve ardından tutulan demokrasi nöbetlerinden kesitlere yer verildi.