Rotterdam ve Amsterdam Belediye Başkanlarından Başkan Topbaş’a ziyaret… 29.9.2006

Rotterdam Belediye Başkanları Job Cohen ve Amsterdam Belediye Başkanı Ivo Obsterdan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.

Hollanda’nın Rotterdam Belediye Başkanı Job Cohen ile Amsterdam Belediye Başkanı Ivo Obsterdan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Saraçhane Beledyie Sarayı’ndaki makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Rotterdam ve Amsterdam Belediye Başkanlarının ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Kadir Topbaş, İstanbul ile Rotterdam’ın ‘Kardeş Şehir’ olduğunu hatırlattı. Görüşmede belediyecilik hakkında bilgi alış verişinde bulunduklarını belirten Başkan Topbaş, “Yıldız Üniversitesi, Amsterdam ve Rotterdam şehirleriyle birlikte İstanbul’da Dünya Şehircilik Birliği’nin bir konferansını tertip ettik ve konferansta da birlikte olacağız. Bu nedenle İstanbul’a gelen Sayın Başkanlara nezaket ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.     

 

“Başkan Kadir Topbaş ile gerçekten çok etkili bir görüşme yaptık” diyen Rotterdam Belediye Başkanı Job Cohen da görüşmenin ana konularını üç şehrin yaşadığı problemler ve çözümlerin oluşturduğunu söyledi. Görüşmede kentsel planlama, yerleşim, göç, kökten dincilik, güvenlik ve yönetime halkın katılımıyla ilgili konuları da ele aldıklarını kaydeden Job Cohen, “Sayın Başkandan İstanbul’u yönetme tarzını dinledik ve konulara hakimiyetini saygı hislerimizle ifade ettik. Rotterdam ve Amstardam ile İstanbul arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesi yönündeki dileklerimizi de ilettik” diye konuştu.

 

Rotterdam’ın İstanbul’dan çok daha küçük olmasına rağmen bütçesini hemen hemen aynı olduğunu vurgulayan Cohen, “Her üç kentin Belediye Başkanı da kendisine ayrılan bütçeden pek hoşnut değil ve bu nedenle her üç Belediye Başkanı da Maliye Bakanlarına bu konudaki şikayetlerini dile getiriyor” dedi.     

 

Görüşmenin sonunda Başkan Topbaş tarafından misafir Belediye Başkanlarına orijinali Topkapı Sarayı’nda bulunan Türk el sanatlarıyla işlenmiş birer ibrik hediye edildi. Rotterdam Belediye Başkanı Job Cohen Başkan Kadir Topbaş’a Rotterdam’ın simgesi durumundaki köprülerin tasvir edildiği bir tablo verirken, Amsterdam Belediye Başkanı Ivo Obsterdan da bir kalem takımı hediye verdi. Kadir Topbaş, bu hediye üzerine, “Bütün önemli kararlarımı bu kalemle imzalayacağım” diye esiri yaptı.