Başkan Topbaş 15 Temmuz Şehitler Abidesi’ni inceledi 12.7.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün Anadolu Yakası çıkışında inşa edilen “15 Temmuz Şehitler Abidesi”ni inceledi.

Cumhurbaşkanlığı Makamının talimatı ve himayelerinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın takibinde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün Anadolu Yakası çıkışında inşa edilen “15 Temmuz Şehitler Abidesi” açılışa yetiştiriliyor. Başkan Kadir Topbaş, “Şehitlik Makamı” ve 15 Temmuz Şehitler Abidesi’ne basın mensuplarıyla birlikte inceleme gezisi düzenledi. Çalışmaları inceleyen ve yetkililerden bilgi alan Başkan Kadir Topbaş, 15 Temmuz’un sene-i devriyesinin yaklaştığını belirterek, “Hiçbir milletin yaşamadığını yaşadık ve hamdolsun milletimizin imanıyla, vatan, bayrak ve millet sevgisiyle ve iradesine sahip çıkmasıyla, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bertaraf edildi. Şu anda yargının önünde hesap veriyorlar.” dedi.

 

“80 milyon, büyük bir gücüz…”

Millet olarak büyük bir kahramanlık destanı daha yazdığımızı ifade eden Başkan Kadir Topbaş, şehitlere Allah’tan rahmet, gazilere şifa diledi. Milletimizin 80 milyon büyük bir güç olduğunu ve millet olmanın ne olduğunu dünyaya gösterdiğini hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu: “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla burada 15 Temmuz Şehitler Abidesi veya Şehitler Makamı yapılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bunun sorumluluğunu alarak inşaatını biz yapıyoruz. Bu şerefli görev bize düştüğü için memnuniyetimi özellikle ifade ediyorum. Çok değerli meslektaşım Mimar Hilmi Şenalp bir tasarım hazırladı ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün Anadolu Yakası çıkışında bir yere yerleştirilmesini düşündük. Buraya gelerek yerini Cumhurbaşkanımızla birlikte bizzat tayin ettik, benimsedik. Şu anda gerçekten çok doğru bir yer tespit edildiğini görüyoruz.”

 

“Şehitlerinin anısına 250 selvi ve gül dikildi…”

15 Temmuz’daki 250 şehidin isimlerinin yer aldığı Şehitler Abidesi’nin geleneksel Türk mimarisinin kubbe-kümbet ve Selçuklu tarzını yansıttığını, orta merkezde mukarnaslı bir havuzun bulunduğu güzel bir tasarım yapıldığını anlatan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her şehidimize bir tane olmak üzere 250 tane selvi ağacı ve 250 tane gül dikildi. Her bir selvinin altındaki aydınlatma direklerinde de cep telefonunda barkottan okutulduğunda şehidimizin ismi ve künyesi yer alıyor. Şehitlerimizin isimleri içerideki kitabede de yer alıyor. Eserde 5 kemer var ve beşgen bir yıldız tasarımı var. 130 metrekarelik bir alana beşgen bir tasarım olarak inşa edildi. 5 yıldızın üç köşesinde şehitlerimizin ismi, ikisi de giriş olmak üzere tasarlandı. Gerçekten başarılı bir çalışma emeği geçenleri tebrik ediyorum. 15 Temmuz’da saat 18.30’da Sayın Cumhurbaşkanımız ile birlikte bu eserin açılışını yapacağız. İnşallah zamanında bitecek ve İstanbul’dan, Anadolu’dan, yurt dışından insanlar buraya ziyarete gelecekler. Abideye çıkıştaki merdivenlerin başındaki demiryolu traversleri Hicaz Demiryolu’nun kalıntılarından getirildi. Bu önemli bir anlam taşımakta. Mimarımız bu nedenle özellikle tercih etmiş.”

 

“Sala sesiyle manevi bir atmosfer oluşacak…”

15 Temmuz ile ilgili çok öykülerle karşılaştığını, bugün de abideye şehit evlerinden geldiğini belirten Başkan Topbaş, “Gerçekten seçilmiş insanlar. O kadar farklı öyküler ve yaşanmışlıklar var ki… Bu kahramanlarımız sayesinde bugün burada varız ve bayrağımız gönderde. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacak ve milletçe geleceğe birlikte yürüyeceğiz. Bu kahramanlarımızı hayırla yad ediyoruz ve asla unutulmasını istemiyoruz.” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Temmuz Şehitler Abidesi’ni ziyaretinde, ziyarete gelenlere hizmet için çevresinde bir takım üniteler ilave edilmesinin talimatını verdiğini dile getiren Başkan Topbaş, şunları kaydetti: “Mimarımız Hilmi Bey onun mimari çalışmasını yapacak. Soluklanma, ihtiyaç ve ibadet alanıyla burada bir destek bölümü de oluşacak. Dualar var ki mekan olarak güzel bir yer seçildi ve bu kadar güzel bir tasarım ortaya çıktı. Abide 15 Temmuz’a yetişecek. Bunun üzerinde özelikle duruyoruz. Vatandaşlarımız bu makama geldiğinde görülecek ki burada sala sesi var. Basamaklarda da otursalar, yaklaşsalar da her daim o gün bizi meydanlara çağıran sala sesini duyacaklar. Sala, Cuma günleri dışında bir tehditle karşı karşıya kaldığımız zaman milletçe biraraya gelinmesi adına çok önemlidir. Burada sala sesiyle manevi bir atmosferin oluşacağına inanıyorum.”

 

Abidenin özellikleri:

15 Temmuz Şehitler Abidesi, Kümbet-Türbe tarzıyla sonsuzluğu simgeliyor. Şehitlik Makamının konuşlandırıldığı alana, Nakkaştepe tarafından yol açılarak, çevredeki 9 dönümlük arazi de; tamamen Şehitlik Parkı olarak tanzim edildi. Kubbe, bütünlüğüyle kâinatı ve sonsuzluğu sembolize etmekte, şehitlerin aslında “ölüler” olmayıp, sonsuz bir hayata mazhar olduklarını ifade ediyor. Abide ayrıca, 15 Temmuz 2016 tarihinde 250 insanımızın Şehadetine, 2 bin 196 insanımızın Gaziliğine sebep olan hain darbe girişimine karşı direnişini temsil ediyor. Şehitlik Parkı’na 250 şehidi temsilen 250 selvi, 250 gül dikildi. 250 selvinin önünde konuşlanan, şehit isimlerinin yazıldığı künyelerdeki barkodlardan, şehitlerle alakalı detaylı bilgilere ulaşılabilecek. Çubuk elemanlardan oluşan, şeffaf geodezik (geometrik desenli kubbevari yapı) kubbeyi teşkil eden kollar, milletin hain darbe girişimi karşısında ortaya koyduğu birlik, beraberlik ve kenetlenmeye atıfta bulunuyor. Abide; beş kollu yıldıza atıfla, Türk üçgenlerinden oluşan, beşgen bir plana oturan ve yine beşgenden üretilen geodezik (geometrik desenli kubbevari yapı) bir kubbeden ibaret. Kubbede çelik konstrüksiyon üzerine, 5 cm kalınlığında küfeki taşı kaplama yapıldı. Kubbenin kapladığı alan yaklaşık 130 metrekare. Açıklığı 11 metre, 9.5 metre. Beşgene oturan kubbenin 5 köşesinde, 5 adet kemer bulunuyor. Kemerlerden 2 adedi giriş çıkış için birer kapı mahiyetinde olup, diğer 3 kemer, içlerinde 250 şehidin isimlerinin yazılı olduğu kitabe nişleri olarak kullanıldı. Beşgen esaslı geodezik kubbe kavsi, kademelenerek toprak altına dalmakta, “kökü mazide ati” fikrini sembolize ediyor. Kubbenin çevrelediği kademeli mekânın tam merkezinde, mukarnas, yıldız şeklinde, suyun devrettiği, canlı olan her şeyin sudan yaratıldığına işaret eden bir havuz olarak kullanıldı. Ziyaretçiler bu merkezin etrafındaki kademelerde oturup gece gündüz her an hafif bir sesle okunacak, büyük bestekâr Itrî veya Hatip Zakiri Hasan Efendi’ye ait olduğu tahmin edilen, Dilkeşhaveran Makamındaki salayı dinleyip, şehit isimlerini okuyabilecek, dileyenler Kur’an okuyup dua edebilecek.